آزمون آلس چیست | دوره آلس (ثبت نام در این دوره)

آزمون آلس با نام اختصاری ALES  آزمون  مقاطع ارشد و دکتری می باشد و برای  دوره‌های تخصصی و پذیرش مربی در دانشگاهها امتیاز محسوب می شود. دانشجویان جهت تحصیل در ترکیه پس از دریافت کارنامه، می توانند آن را به موسساتی که خواهان آن هستند ارائه دهند. این آزمون از سوی سازمان آموزش عالی ترکیه موسوم به YÖK ب برگزار می شود. 

 

نحوه ثبت نام در آزمون آلس از خارج از کشور

داوطلبان با پاسپورت در آزمون آلس حق ثبت نام دارند. متقاضی زمان ثبت نام باید در خارج از کشور ترکیه باشد و اگر در داخل خود کشور ترکیه باشد.بعد از بررسی تاریخ ورود و خروج پاسپورت و اقامت، ثبت نام فرد لغو می شود و حق شرکت در آزمون را ندارد.

 

مراحل ثبت نام آزمون آلس:

 اولین مرحله داشتن عکس ذخیره شده در سیستم می باشد تا بتوانید از روی سیستم ثبت نام خود را انجام دهیدو در خواست ثبت نام خود را از طریق اینترنت ارسال کنید.

باید با خط تلفن خارج از کشور ترکیه با مرکز ÖSYM تماس بگیرید. پرسنل مرکز، درخواست شما را به عنوان کسی که از خارج از کشور ثبت نام می کند تلقی کرده و رمز عبور دسترسی به سایت ÖSYM را با توجه اطلاعات فردی در اختیار شما قرار می دهند.

برای دریافت رمز عبور شماره شناسنامه و شماره ملی خارجی شما (شماره پاسپورت) مورد نیاز می باشد.

پس از اتمام مراحل درخواست حتما یک نسخه از اطلاعات ثبت درخواست چاپ کرده و در نزد خود نگه دارید.

پس از ورود به صفحه ثبت نام و تکمیل اطلاعات و درخواست شرکت در آزمون، در صفحه پرداخت ها در پایان ثبت نام هزینه آزمون را باید پرداخت کنید (هزینه آزمون در کتابچه راهنما موجود است).

لازم به ذکر است در زمان ثبت نام اگر در سیستم عکس ذخیره شده نداشته باشید بخش عکس را خالی بگذارید.

آخرین مهلت ثبت عکس در سیستم قبل از آزمون تا پایان روزکاری با مراجعه حضوری به سازمان ÖSYM در آنکارا به آدرس

(çein emeç bulvarı dsokak no 2 yukari uveçler _ankara) می باشد.

در صورت ناقص بودن یکی از مدارک، درخواست داوطلبان تکمیل نمی شود و در این صورت داوطلبان نمی توانند برگه ورود به جلسه را دریافت کنند. عکس شما در سازمان ÖSYM  با دوربین وب کم در مرکز ثبت نام گرفته و در سایت ثبت می شود.

هنگام مراجعه حضوری به سازمان ösym مدارک زیر را باید به همراه داشته باشید:

فرم تکمیل شده اطلاعات ثبت نام داوطلب و حتما امضاء شده باشد

یک سند رسمی که گواهی می نماید شما در تاریخ درخواست ثبت نام در خارج از کشور بوده اید (نسخه اصلی گذرنامه و نسخه معتبر و مهرشده تاریخ ورود و خروج)

 عکس

مدرک لیسانس و گواهی فارغ التحصیلی و ترجمه معتبر

 ریزنمرات دوره کارشناسی

پاسپورت و ترجمه و ارائه ویزای تحصیلی

گواهی مهارت در زبان ترکی استانبولی از TÖMER و یا  ERSEM

گواهی معادل سازی شده

 

تحصیل مقطع کارشناسی ارشد در دانشگاه های ترکیه به دو صورت می باشد  (با اخذ واحد پایان نامه و بدون انتخاب واحد پایان نامه)

برای متقاضیان کارشناسی ارشد معدل مدرک لیسانس  و نمره حداقل 55% آزمون ALES لازم می باشد اما برای تحصیل رشته های دانشکده های هنر نمره ALES  نیاز نیست.

برای رشته هایی که بدون پایان نامه هم می توان از آنها فارغ التحصیل شد، معمولاً موسسات آموزش عالی به دنبال نمره ALES نیستند و در صورت درخواست نمره هم، میزان نمره مورد قبول دانشگاه از سوی هیئت علمی دانشگاه تعیین می گردد.

در رابطه با افرادی که فارغ التحصیل شده اند یا در حال فارغ التحصیلی می باشند مبانی مربوط به شرایط ثبت نام دانشپذیران با شرط اینکه نمره ALES کمتر از 50% نباشد، سایر موارد و شرایط مربوط به پذیرش دانشجویان توسط هیئت علمی خود دانشگاه تعیین می شود.

موسسات آموزش عالی برای مقطع کارشناسی ارشد هم با ارزیابی با آزمون آلس پذیرش دانشجو دارند و هم با نمره معدل لیسانس و ارزیابی علمی کتبی و یا برحسب نتایج مصاحبه شفاهی هم پذیرش دانشجو دارند.

 

کارشناسی ارشد آزمون آلس همراه با پایان نامه:

کارشناسی ارشد همراه با واحد پایان نامه با استفاده از روش های تحقیق علمی مبتنی بر دسترسی به اطلاعات و توانایی تفسیر و ارزیابی برای دانشجویان را فراهم می کند.

تعداد واحد های درسی شامل 21 واحد درسی و 1 واحد سمینار و 6 واحد پایان نامه می باشد.

حداقل امتیاز معدل در کارشناسی ارشد 60 از 120 می باشد.

 

تعیین مشاور برای پایان نامه:

نحوه تعیین مشاور برای واحد پایان نامه به این شکل می باشد که برای هر دانشجو از ترم اول یک مشاور از اساتید دانشگاه معرفی می گردد تا بتواند تا پایان ترم دوم موضوع پایان نامه خود را به کمک مشاور تعیین نماید و پس از ارائه موضوع به شورای بررسی موضوعات با توجه به موضوع پایان نامه از طرف هیئت علمی یک مشاور تخصصی برای دانشجو معرفی می گردد و حتی در صورت نیاز این مشاور از سایر دانشگاه های ترکیه نیز ممکن است برای دانشجو معرفی گردد، البته باید صلاحیت استاد مشاور خارجی باید توسط هیئت علمی دانشگاه تصویب و ابلاغ گردد.

برای پایان نامه هایی که موضوعات تخصصی و گسترده ای دارند امکان معرفی مشاور دوم از خود دانشگاه یا سایر موسسات عالی فراهم می باشد.

مراحل نهایی شدن پایان نامه کارشناسی ارشد:

دانشجویانی که واحد پایان نامه را اخذ نموده اند برای نگارش متن پایان نامه باید قوانین مربوط به نگارشی را که توسط هیئت علمی خود دانشگاه تایید گردیده است را رعایت نمایند.

قبل از جلسه دفاع پایان نامه، دانشجو موظف است که پیش نویس پایان نامه را به مشاور خود تحویل بدهد و بعد از بررسی مشاور، اصلاحات لازم توسط دانشجو انجام پذیرد و مجددا پایان نامه به شورای بررسی موضوعات که که توسط نرم افزار جامع پایان نامه بررسی می گردد تا از احتمال سرقت ادبی یا تکراری نبودن موضوع پایان نامه اطمینان حاصل بشود. سپس روز و ساعت جلسه دفاع تعیین گردیده که هیئت این جلسه شامل یک نفر داور داخلی و یک نفر داور خارجی و مشاور پایان نامه می باشد.

طول دوران کارشناسی ارشد حداقل چهار ترم و حداکثر شش ترم می باشد.

دانشجویانی که در پایان 4 نیم سال تحصیلی دانشجویان که واحد های درسی و سمینار خود را نتوانند بصورت کامل پاس کنند و یا مشروط بشوند اجازه انتخاب واحد پایان نامه را ندارند و حتی امکان اخراج از دانشگاه را دارند.

آیین نامه مربوط به دانشجویانی که می توانند بدون انتخاب واحد پایان نامه فارغ التحصیل بشوند توسط خود شورای عالی دانشگاه تعیین می گردد.

فقط بعد از امضاء و تایید پایان نامه توسط شورای عالی آموزش و و تحویل نسخه امضاء شده به کمیسیون داوران، تاریخ فارغ التحصیلی دانشجو تعیین می گردد.

بعد از سه ماه نسخه کپی امضاء شده پایان نامه، توسط دانشگاه به شورای آموزش عالی تحقیقات علمی ارسال می گردد.

 

کارشناسی ارشد بدون پایان نامه:

 در این حالت کارشناسی ارشد بدون پایان نامه به اتمام می رسد اما با این تفاوت که دانشجو بجای پایان نامه بر روی یک پروژه فعالیت می کند و در کل 30 واحد درسی را باید حداقل با معدل 60 از 120 به اتمام برساند که شامل 10 ماده درسی و پروژه می باشد، البته لازم به ذکر است که درس پروژه بدون واحد احتساب می شود و با اصطلاح موفق یا ناموفق ارزیابی و اعلام می گردد.

همچنین دانشجویان می توانند 3 ماده درسی را که در طول دوره کارشناسی انتخاب نکرده اند را در این دوره انتخاب و پاس نمایند.

طول این دوره (کارشناسی ارشد بدون پایان نامه) حداقل دو ترم و حداکثر سه ترم می باشد و در صورتی که دانشجو نمرات لازم را اخذ ننماید از دانشگاه اخراج می گردد.


انتخاب مشاور:

در این نوع دوره، یک مشاور از اساتید دانشگاه که دارای مدرک دکتری باشد و یا مشاوره خارج از دانشگاه که توسط هیئت علمی دانشگاه تایید شده باشد توسط مدیرگروه رشته برای دانشجو انتخاب و حداکثر تا پایان ترم اول معرفی می گردد.

پس از اتمام موفقیت آمیز ترم ها، دانشجو به شرطی موفق به اخذ مدرک کارشناسی ارشد می شود که همه ی موارد تعیین شده از سوی شورای عالی دانشگاه را با موفقیت انجام داده باشد.

 

کارشناسی ارشد  برای دانشجویان خارجی با آزمون آلس(درخواست و اصول ثبت نام)

-         شرایط درخواست دانشجویان خارجی

مدرک لیسانس و یا مدرک کارشناسی ارشد اخذ شده از یکی از دانشگاه های معتبر مورد نیاز می باشد. این مدرک ابتدا باید توسط سازمان YOK کشور مورد ارزیابی و تایید قرار گیرد.

دانشجویان خارجی برای ورود به مقطع کارشناسی ارشد باید از طریق آزمون ALES اقدام نمایند. کسانی که با نمره مدرک لیسانس متقاضی ارشد می باشند باید نمرات از 4 حداقل 2 و از 100 حداقل 75 و کسانی که با قبلا در رشته ای متفاوت مدرک کارشناسی ارشد را دارا می باشند و اکنون متقاضی گرایش دیگر هستند باید نمرات از 4 حداقل 2.5 و از 100 حداقل 80 را در آزمون کسب نمایند.

دانشجویان اتباع خارجی که فارغ التحصیل لیسانس و فوق لیسانس در خارج از کشور ترکیه می باشند باید دارای مدرک تسلط به زبان ترکی استانبولی (تومر) و گواهی معادل دیپلم پذیرفته شده توسط Yok  باشند. افرادی که گواهی مهارت در تومر را ندارند بعد از قبولی و انجام کارهای ثبت نام در آزمون ERÜ TÖMER شرکت کرده و بعد از دریافت گواهی تسلط به زبان ترکی می توانند تحصیلات تکمیلی خود را برای مقاطع ارشد و دکتری شروع نمایند. شورای آموزش عالی هر دانشگاه مدرک معادل سازی شده و گواهی تسلط به زبان ترکی را از متقاضیان دریافت می نماید و البته کسانی که به زبان های خارجی آموزش دیده اند نیازی به تسلیم گواهی تسلط به زبان ترکی نمی باشد.

پذیرش دانشجویان زبان خارجی:

پذیرش دانشجویان خارجی براساس ظرفیت های مشخص شده توسط نظر رئیس و هیئت علمی دانشگاه انجام می پذیرد. همچنین شهریه دانشجویان جدیدالورود توسط شورای اداری دانشگاه مشخص می گردد.

قابل ذکر است طبق توافق نامه های دوجانبه دانشگاه می تواند متقاضیان کارشناسی ارشد خارج از ظرفیت و بدون آزمون را طبق نظر رئیس EABD/EASD و با تصمیم هیئت مدیره  به عنوان دانشجو پذیرفته نماید.

زمان های ثبت نامی برای مقاطع ارشد در تقویم آکادمیک هر دانشگاه اعلام می گردد. افراد متقاضی باید مدارک زیر هنگام ثبت نام باید به دانشگاه تحویل نمایند تا ثبت نام آنها قطعی گردد.

 

سایر آزمون های تحصیل در ترکیه

تحصیلی پزشکی در ترکیه   

تحصیل دندانپزشکی در ترکیه

آزمون یوس در دوره یوس

آزمون تومر در دوره تومر

 

 

آزمون آلس چیست | دوره آلس
آزمون آلس چیست | دوره آلس
نظرات کاربران
ارسال نظر


متروپل ونک