فرودگاه استانبول

فرودگاه استانبول در منطقه ی Arnavutköy/İSTANBUL به آدرس Tayakadın Mahallesi, Terminal Caddesi NO: 1, 34283 Arnavutköy/İSTANBUL قرار دارد.

این فرودگاه در شمال استانبول (بخش اروپایی) این شهر قرار دارد و پس از تکمیل تمام فازها جزء لوکس ترین و بزرگترین فرودگاه جهان خواهد شد. این پروژه در مهر ماه سال 2013 شروع به ساخت و ساز شده است. در اقدامی کم سابقه کد فرودگاهی IST که مربوط به فرودگاه آتاتورک بوده به این فرودگاه منتقل شده و بزرگترین جابجایی عملیاتی تاریخ صنعت هواپیمایی با راه اندازی این فرودگاه اتفاق افتاده، فاز اول از سال 2018 راه اندازی شده که بیش از 90 میلیون نفر را جا به جا می کند و فاز دوم و سوم این فرودگاه تا سال 2022-2021 به اتمام خواهد رسید با تکمیل شدن فاز چهارم قابلیت جابجایی 200 میلیون مسافر در این فرودگاه وجود خواهد داشت، مسیر حمل بار به طول 42 کیلومتر که 30 هزار چمدان و بار را در هر ساعت جا به جا خواهد کرد.

این فرودگاه 76 متر مربع مساحت دارد و شامل 3 مرکز داده، 102 سیستم یکپارچه، 467 دستگاه سرور، 780 اتاق مخابرات، 3267 مانیتور اطلاعات پرواز، 900 دوربین امنیتی، 4 ترمینال بزرگترین گیوتی فری دنیا، سیستم شناسایی صدا و چهره جهت تسریع در روند مسافران را داراست.

سیستم حمل و نقل عمومی این فرودگاه بسیار مناسب و بروز می باشد، بطور مثال مدت زمان رفت و آمد به میدان تقسیم 50 دقیقه، مسجد سلطان احمد 75دقیقه است و حداکثر مسافت تا مهمترین مناطق استانبول 56 کیلومتر می باشد.

این فرودگاه با داشتن یک تیم 780 نفره که مسئولیت 5 سیستم اصلی فرودگاه شامل زیر ساخت ها، امنیت، حمل و نقل هوایی، برنامه های تجاری و توسعه نرم افزار را بر عهده دارند.

فرودگاه استانبول به بیش از 350 نقطه ی دنیا پرواز خواهد داشت و مرکز حمل و نقل هوایی به حساب می آید و روزانه 2000 پرواز از این فرودگاه انجام خواهد شد.

برای دسترسی به این فرودگاه هنوز خط مترو افتتاح نشده است اما از نقاط مختلف شهر به این فرودگاه و برعکس، اتوبوس هایی  به نام HAVA İST که قیمت بلیت اتوبوس بر اساس نقطه سوار شدن محاسبه می شود و لیست قیمت موجود است. این اتوبوس ها 46 نفره مدل 2018 و با استاندارد euro6  هستند که 24 ساعته کار می کنند، در حال حاضر پرداخت کرایه فقط با İstanbulkart  انجام می شود و از مسافرین بالای 6 سال کرایه دریافت میشود، هزینه اتوبوس ها بین 12 تا 30 TL  و هزینه تاکسی خیلی پر هزینه است تقریبا 150 تا 200 TL می باشد که در مسیر برگشت در طبقه 2- توقف می کند، اتوبوس ها تا 12 شب هر نیم ساعت یکبار و از 12 تا 6 صبح هر یک ساعت یکبار حرکت می کنند.

فرودگاه دارای 7 درب ورودی می باشد که اکثر پرواز های ایرانی نزدیک ورودی های 6 و 7 می باشند، طبقه پروازهای خروجی 1 و طبقه پرواز های ورودی 0 می باشد. در قسمت پروازهای خروجی برای استفاده از چرخ دستی باجه های صورتی رنگ تعبیه شده اند و مبلغ پرداختی برای هر چرخ 5 لیر می باشد و همچنین برای افراد میانسال یا مسن درخواست ویلچر بطور رایگان می باشد.

اما از ویژگی های این فرودگاه می توان به طرح های استفاده شده که بیشتر نقش های اصیل ترک و اسلامی هستند اشاره کرد.

همچنین طرح معماری برج کنترل این فرودگاه برنده جایزه معماری بین المللی 2016 شده است.

کشور ترکیه امیدوار است به یکی از مسیرهای مهم ترانزیت جهان و نقطه اتصال 60 کشور با حجم اقتصادی 60 تریلیون دلار تبدیل شود. پروژه ای که قرار است برای اتمام آن در 10 سال آینده نزدیک به 19 هزار هکتار اشغال شود.

فرودگاه استانبول
فرودگاه استانبول

متروپل ونک