مدارس بین المللی ترکیه

مدارس بین المللی ترکیه

 

دانش آموزان برای تحصیل در مدارس ترکیه میتوانند یکی از سه گزینه موجود را انتخاب نمایند، این سه گزینه عبارتند از:

  1. مدارس ایرانی

 2. مدارس ترکی

 3. مدارس بین المللی

 

در این مقاله به مورد سوم یعنی مدارس بین المللی و اطلاعاتی در مورد مزایای مدارس بین المللی، معرفی برخی از مدارس بین المللی ترکیه و شهریه سالانه این مدارس می پردازیم.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد هر یک از این مدارس میتوانید به مقاله تحصیل در ترکیه مراجعه نمایید.

 

مزایای مدارس بین المللی:

برای دانش آموزانی که قصد زندگی و تحصیل در ترکیه را دارند، و یا والدینی که تمایل دارند فرزندانشان در موسسات آموزشی بین المللی تحصیل کنند بهترین گزینه مدارس بین المللی ترکیه هستند. این مدارس بین المللی خصوصی دروس و برنامه درسی مشترک در سراسر جهان را اعمال می کنند، و برای دانش آموزان امکان استفاده از فرصت تحصیل را به بهترین شکل فراهم میکنند و از آنجا که برنامه درسی مدارس بین المللی در همه دنیا یکسان است، روند یادگیری دانش آموزان به راحتی و روان پیش می رود. علاوه بر انگلیسی، سایر زبانهای آموزش داده شده در مدارس بین المللی به ویژه فرانسه و آلمانی و همچنین ایتالیایی و عربی مزایای بسیاری را برای دانش آموزان برای دستیابی به اهداف بیشتر در حرفه خود فراهم می کنند.

اگر بخواهیم مدارس بین المللی را با سایر مدارس مقایسه کنیم متوجه تفاوت ساختاری کلاس های درس در این مدارس میشویم. این مدارس با ارائه کلاسهای کوچکتر و کیفیت آموزشی بالاتر، با فعالیتهای هنری و ورزشی خود در خارج از کلاس توجهات بسیاری به خود جلب می کنند. این مدارس که هم از نظر جسمی و هم از نظر روحی از دانش آموزان حمایت می کنند، بر اساس برنامه درسی مدارس مختلف و کشورهای مختلف فعالیت می کنند و بدین ترتیب موفقیت زیادی کسب می کنند.

مهمترین نکته ای که هنگام انتخاب موسسات آموزشی بین المللی باید در نظر گرفت اطمینان از این است که آیا مدرسه از پیشرفته ترین سیستم ها از نظر آموزش پیروی می کند یا خیر و اعتبار آن در سطح جهانی چقدر است.

فاکتورهای بین المللی تعیین کننده اعتبار مدارس بین المللی عبارتند از: آموزش دانش آموزان از طریق سوال و پرسش، توانایی سازماندهی آموزش و پرورش خود با رویکردهای شخصی، یادگیری زبان دوم برای آگاهی فرهنگی، افزایش شانس ورود به بهترین دانشگاههای جهان با مدرک و گواهینامه های معتبر.

 همانطور که قبلاً اشاره کردیم، این برنامه های معتبر روند جسمی و احساسی و روانی را مشخص می کنند. همچنین مدارس بین المللی با دارا بودن ویژگی اعتبار بین المللی بالا امکان دسترسی به بهترین دانشگاه های دنیا و تحقق بخشیدن به رویاهای دانش آموزان را با دقیق ترین و درست ترین روشها فراهم میکند.

اکثر مدارس بین المللی ترکیه در استانبول واقع شده اند و به طور کلی از برنامه درسی اعمال شده توسط ایالات متحده یا انگلیس و کانادا استفاده می کنند.

لازم به ذکر است دانش آموزان خارجی که قصد تحصیل در این مدارس را دارند باید در ماههای ژانویه تا فوریه اقدام به ثبت نام و ارائه مدارک مورد نیاز نمایند.

 

معرفی برخی از مدارس بین المللی ترکیه

 

برخی از مدارس بین المللی واقع در استانبول:

 

1. کالج Safir (واقع در Bahcesehir):

کالج سفیر بهترین مدرسه بین المللی ای است که اکثرا توسط شهروندان عرب ترجیح داده میشود و برنامه بین المللی بر اساس استانداردهای آمریکا ارائه می دهد. در این مدرسه، دروس اسلامی به زبان های عربی و انگلیسی تدریس می شود. همزمان، به 3 زبان عربی، انگلیسی و ترکی نیز تدریس می شود.

 

2. مدارس Kazanim (واقع در Bagcilar): (مدرسه بین المللی آلفایز به زبان انگلیسی)

این مدرسه نیز اکثرا توسط شهروندان عرب ترجیح داده میشود ولی دانش آموزان بسیاری، از بیش از 24 ملیت در این مدرسه تحصیل میکنند. 

 

3. مدرسه بین المللی استانبول (واقع در Buyuk cekmece):

مدرسه بین المللی استانبول یکی از مهمترین مدارس بین المللی استانبول است. این مدرسه فقط به دانش آموزان خارجی آموزش می دهد و زبان تدریس آن انگلیسی است.

 

4. مدارس خصوصی Alkev (واقع در Buyuk cekmece):

 مدارس خصوصی Alkev (بنیاد فرهنگ و آموزش دبیرستان آلمان) یک مدرسه آلمانی است که در سال 1996 در منطقه بویوکچکمجه در استانبول تاسیس شد. در این مدرسه علاوه بر اینکه زبان اصلی آن آلمانی است، به انگلیسی نیز تدریس میشود.

 

5. مدارس خصوصی MEF (واقع در Bahcesehir):

مدارس خصوصی MEF مدارسی هستند که از دوره پیش دبستانی تا کلاس دوازدهم آموزش ارائه می دهد. MEF بیش از 57 ملیت دانشجو دارد. همچنین 74 عضو هیئت علمی از 17 ملیت مختلف دارد. مدرسه مرکزی MEF در اورتاکوی استانبول واقع شده است. این محوطه در زمینی به مساحت 40 هکتار ساخته شده است و دارای امکانات اجتماعی چند منظوره بسیاری است. در این مدرسه همچنین زبان فرانسه و اسپانیایی نیز تدریس میشود. این دانشگاه چندین محوطه دانشگاه در مناطق باهجه شهیر و بشیکتاش دارد.

 

6. آکادمی Manara Canada (واقع در Bahcesehir):

آکادمی کانادایی مانارا یک شعبه رسمی از مدرسه Olive Grove در کانادا است. این آکادمی یک محیط خوب و ایمن برای دانش آموزان فراهم می کند تا مانند زبان مادری خود انگلیسی و عربی را یاد بگیرند و صحبت کنند. سیستم های آموزشی متناسب با برنامه های درسی معتبر لیبی و کانادا نیز در این آکادمی وجود دارد.

 

7. مدارس انگلیسی  Tarabya (واقع در Sariyer):

مدرسه انگلیسی Tarabya یک سازمان پیشگام است که برنامه درسی ملی انگلیس و برنامه درسی ملی را در ترکیه ترکیب می کند. همه دوره ها به جز زبان و ادبیات ترکی به زبان انگلیسی تدریس می شوند. در این مدرسه ظرفیت کلاسها حداکثر برای 15 نفر تنظیم شده است.

 

8. مدارس بین المللی انگلیس (واقع در Sariyer):

مدارس بین المللی انگلیس، یکی از مراکز آموزش خصوصی پیشرو است. مراکز آن در منطقه Sariyer  و Zekeriyakoy، یک برنامه درسی انگلیسی اصلاح شده ارائه می دهند. همچنین آموزش در این مدارس به زبان های آلمانی، اسپانیایی و فرانسه نیز ارائه می شود.

 

9. دبیرستان فرانسوی Sainte-Pulcherie  (واقع در Beyoglu):

دبیرستان فرانسوی Sainte-Pulcherie در منطقه Beyoglu واقع شده است و در حوالی خیابان تاکسیم و مرکز فرهنگی فرانسه قرار دارد. کادر آموزشی این دبیرستان متشکل از 50 معلم است که 63٪ آنها فرانسوی صحبت می کنند و 40٪ آنها فرانسوی هستند. تحصیل به زبانهای فرانسه، ترکی و انگلیسی به دانشجویان این فرصت را می دهد تا در دانشگاه های مورد نظر خود در خارج و داخل کشور ادامه تحصیل دهند.

 

10. مدرسه روسی پوشکین Puskin (واقع در Sultangazi): 

مدرسه بین المللی روسی پوشکین در منطقه سلطان قاضی واقع شده است. هدف اصلی این مدرسه حفظ میراث زبان و ادبیات روسی، تاریخ، فرهنگ، موسیقی و سایر زمینه های دانش و هنر روسیه برای کودکان روسی زبان در خارج از کشور میباشد. در مدرسه روسی پوشکین آموزش ترکی، انگلیسی و روسی ارائه می شود.

 

11. دبیرستان فرانسوی Notre-Dame de Sion (واقع در Sisli):

این مدرسه در سال 1856 در منطقه شیشلی استانبول تاسیس شد و برنامه درسی پذیرفته شده در دبیرستانهای فرانسه در آن اجرا می شود. زبان آموزش ترکی و فرانسوی است و انگلیسی به عنوان زبان خارجی دوم آموزش داده می شود.

 

12. مدرسه بین المللی استانبول (واقع در Uskudar):

مدرسه بین المللی استانبول در سمت آسیایی استانبول در منطقه سرسبز چاملیجا واقع شده است، این مدرسه که زبان آموزشی آن انگلیسی است، بیش از 40 ملیت دانش آموز دارد.

 

13. مدرسه بین المللی British International School Istanbul (BISI):

این مدرسه بین المللی بر اساس سیستم آموزشی انگلیس اداره می شود و زبان تدریس نیز انگلیسی می باشد. مدرسه بین المللی BISI در مقاطع پیش دبستانی، دبستان و متوسطه آموزش ارائه میدهد. این مدرسه تمامی استاندار های جهانی لازم را دارد و توسط شورای مدارس بین المللی بریتانیا تایید شده است.

 

14. مدرسه بین المللی Istanbul International Community School (IICS):

IICS یکی از اولین مدارس در جهان و اولین مدارس در ترکیه است که از طرف لیسانس بین المللی، مجاز به ارائه هر سه برنامه IB است. علاوه بر اینکه یکی از قدیمی ترین مدارس بین المللی در جهان است، از جمله قابل توجه ترین مدارس در اروپا نیز میباشد.

 

برخی از مدارس بین المللی واقع در بورسا:

 

1. کالج TED:

کالج TED از سال 2006 آموزش ارائه می دهد و زبان آموزشی آن ترکی، انگلیسی و آلمانی است، خدمات آموزش پیش دبستانی، دبستان و دبیرستان را ارائه می دهد. کالج TED دارای عضویت بین المللی در مدارس بین المللی کارشناسی (IBO)، انجمن مدارس بین المللی (CIS)، انجمن مدارس بین المللی اروپا (ECIS) و مدارس زیست محیطی است.

 

2. مدارس خصوصی Emine Ornek:

مدارس خصوصی Emine Ornek، که خدمات دبستان و متوسطه را ارائه می دهند، در سال 1998 در منطقه Bademli تأسیس شد که آموزش چندین زبان خارجی را ارائه می دهند. مدارس Emine Ornek دارای عضویت بین المللی در  شورای مدارس بین المللی (CIS) و انجمن مدارس بین المللی اروپا (ECIS) میباشند.

 

 

برخی از مدارس بین المللی واقع در آنتالیا:

 

1. کالج بین المللی آنتالیا (ICCA):

کالج بین المللی آنتالیا مشهورترین و شناخته شده ترین مدرسه در میان مدارس آنتالیا است. کلاس های پیش دبستانی، دبستان و آموزش متوسطه به دو زبان انگلیسی و ترکی در دو مدرسه منطقه تدریس می شود. این مدرسه آموزش موفقیت آمیزی را برای کودکان 3 تا 14 سال ارائه می دهد.

 

2. کالج TED:

کالج TED در سال 2006 به عنوان یک مدرسه ابتدایی با ارائه خدمات آموزشی تاسیس شد و درمقاطع پیش دبستان، دبستان و دبیرستان به 3 زبان ترکی، آلمانی و انگلیسی آموزش ارائه می دهد. کالج TED دارای عضویت بین المللی در مدارس بین المللی کارشناسی (IBO)، انجمن مدارس بین المللی (CIS)، انجمن مدارس بین المللی اروپا (ECIS) و مدارس زیست محیطی است.

 

3. مدارس آنتالیا ایستک (Antalya Istek):

مدارس ایستک در سال 2008 تأسیس شد. در این مدارس زبان آموزش ترکی، انگلیسی و آلمانی است. دروس انگلیسی توسط معلمان ترک زبان و معلمان انگلیسی زبان تدریس می شود. آموزش مدرسه توسط معلمان انگلیسی زبان برنامه ریزی شده است.

 

 

شهریه سالانه برخی از دانشگاههای بین المللی در سال تحصیلی 2021_2020:

 

مدرسه بین المللی British International School Istanbul (BISI):

 

پیش دبستانی (نیم روزی)            12950 دلار

پیش دبستانی (کل روز)              13950 دلار

6 سال                                      30100 دلار

10_7 سال                                31500 دلار

13_11 سال                              32700 دلار

 

خدماتی که در قبال شهریه ارائه خواهد شد شامل موارد زیر است:  

1. کتاب و لوازم تحریر

2. هزینه های آزمون های خارجی (به جز هزینه های آزمون IB)

3. سفرهای میدانی (تا سقف 225 دلار)

4. دروس شنا

5. غذا و میان وعده

6. کتابهای سالیانه

7. لباس تیمی

8. فعالیت های فوق برنامه

 

مواردی که شامل شهریه سالانه نمیشوند و باید هزینه آنها جداگانه پرداخت شود:

1. سرویس مدرسه

2. هزینه های آزمون IB

3. هزینه ناهار مقطع پیش دبستان (نیم روزی)

4. بیمه درمانی / پزشکی

5. لباس فرم

6. سفرهای یک روزه آموزشی

7. فعالیت های ورزشی

 

شهریه سالانه مدرسه بین المللی Istanbul International Community School (IICS):

شهریه این مدرسه برای سنین و مقاطع مختلف در زیر آورده شده است و این شهریه ها در دو قسمت پرداخت میشوند که 50% آن در اول ماه آگوست و 50% آن در آخر ماه دسامبر پرداخت میشود.

 

سنین 3_4                        9819 دلار

5 سال                              15664 دلار

کلاس اول تا سوم               17769 دلار

کلاس چهارم تا ششم          18938 دلار

کلاس هفتم تا هشتم          20808 دلار

کلاس نهم تا دهم               21743 دلار

کلاس یازدهم تا دوازدهم      22678 دلار

 

منابع:

https://canada.k12.tr/turkiyedeki-uluslararasi-okullar/

https://www.bis.k12.tr/2020-2021-academic-year

https://www.iics.k12.tr/tuition-fees/

 

 

راه های ارتباط با ما:

سایت:

www.turkey-study.com
تلفن تماس:
09129346652
02188664068
تا انتهای مسیر همراهتان هستیم.
 

مدارس بین المللی ترکیه
مدارس بین المللی ترکیه

متروپل ونک