نکاتی برای دانشجویان در کشور ترکیه

نکاتی برای دانشجویان در کشور ترکیه

دانشجو بودن در کشور ترکیه فقط محدود به تحصیل در ترکیه، اخذ ویزا و فارغ التحصیلی نیست!

کشور ترکیه به لطف تنوع فرهنگی و اجتماعی، کشوری است که طیف گسترده ای از فعالیت های غیر مدارس را به دانشجویان فراهم ساخته است. در این مقاله برخی از این شرایط  رو به صورت مختصر به شما توضیح خواهیم داد.

 

کلوب ها و فعالیت های دانشجویی:

در هر دانشگاه کلوب های دانشجویی وجود دارد که دانشجویان در آن فعالیت ها و رویدادهای مختلفی را با یکدیگر به اشتراک می گذارند. بطور مثال بعضی اوقات یک گروه نجومی است که گرفتگی خورشید را دنبال می کند و گاهی هم یک گروه عکاسی است که هر یک در خیابان های شهر مشغول به عکس برداری می شوند. شما می توانید عضو یک کلوب باستان شناسی باشید که تورهایی را در مکانهای بیشمار باستانی در ترکیه برگزار می کند و می توانید با ورود به گروه موسیقی جاز استعدادهای پنهان خود را نشان دهید. یا می توانید عضو یک گروه آشپزی باشید و طعم های مختلف و جدید غذاهای ترکیه رو بچشید و حتی دستور پخت آنها را یاد بگیرید. اگر علاقه مندان به سینما هستید، میتوانید عضو گروهی باشید که فیلم های کلاسیک سینمای جهان و ترکیه و فیلم های روز را دنبال می کند. اگر از طرفداران مشهور هری پاتر هستید، حتی ممکن است بتوانید نمایشنامه کوئیدچ را بازی کنید. فقط کافی هست علایق خود را بیان کنید، جستجو کنید و عضو گروه مورد علاقه تان شوید.

 

سینما و تئاتر:

تعداد سالن های سینما در ترکیه هر روز در حال افزایش است. برخی از سینماها در مرکز شهر واقع شده اند و برخی دیگر در مراکز خرید. سینماها بیشتر فیلم های محبوب را نشان می دهند و تقریباً هر فیلم بطور همزمان در ترکیه و دنیا به نمایش در می آید. به غیر از فیلم ها روز دنیا، سالن هایی نیز نسبتاً کوچک وجود دارد که فیلم های جایگزین در آنها به نمایش در می آیند. فیلم ها معمولاً به زبان اصلی و با زیرنویس های ترکی نمایش داده می شوند.

 

شهرهای مختلف ترکیه در طول سال میزبان جشنواره های بزرگ فیلم هستند. جشنواره فیلم پرتقال طلایی آنتالیا، جشنواره فیلم استانبول، جشنواره فیلم حباب طلایی آدانا، جشنواره فیلم آنکارا، جشنواره فیلم های مستقل F ، جشنواره فیلم موبایل و جشنواره بین المللی فیلم مالتیا از جمله موارد برجسته هستند. در این جشنواره ها، فیلم ها به زبان اصلی خود نمایش داده می شوند و بیشتر با زیرنویس های ترکی و انگلیسی در دسترس هستند.

 

 تئاتر ها را می توان به سه تئاتر دولتی، تئاترهای شهری و نمایش هایی که توسط تئاترهای خصوصی اجرا می شود تقسیم کرد. در این اجراها نمایشنامه های نویسندگان ترکیه ای و جهانی برای مخاطبان اجرا می شود. معمولا بلیط اجراهای محبوب هفته ها پیش فروخته می شود. بنابراین، برای از دست ندادن تماشای این اجراها برنامه های خود را باید زودتر بچینید. نمایشنامه های تئاتری به زبان ترکی روی صحنه می روند.

برای سینما و تئاتر، دانشجویان حق دریافت بلیط تخفیف دار را دارند. برای بهرمنده ای از این تخفیف ها کافی ست کارت دانشجویی خود را در گیشه نشان دهید.

 

کنسرت ها:

اگر گوش دادن به موسیقی زنده برای شما غیرقابل اجتناب  هست و علاقه ی زیادی دارید، مکانهای بسیاری را پیدا خواهید کرد که بتوانید به گروههای محلی در شهر گوش دهید یا به کنسرت های هنرمندان محبوب سراسر کشور بروید. از موسیقی پاپ گرفته تا موسیقی کلاسیک ترکی، از موسیقی محلی ترک تا هیپ هاپ، انواع مختلفی از تجربیات موسیقی در انتظار شما است. این ایده خوبی خواهد بود که به انجمن موسیقی در مدرسه خود بپیوندید یا یک دوست محلی برای خود پیدا کنید و از وی پیشنهاداتی دریافت کنید.

 

موزه ها و اماکن تاریخی:

ترکیه، به عنوان سرزمینی که در طول تاریخ میزبان تمدن ها و امپراطوری های بی شماری بوده، دارای موزه ها و اماکن تاریخی بیشماری است. علاوه بر موزه ها و اماکن تاریخی در شهر خودتان؛ مکانهایی نیز وجود دارد که حتما باید در ترکیه ببینید این مکان ها از نظر اهالی ترکیه نه تنها برای ترکیه بلکه برای تمدن جهانی از اهمیت زیادی برخوردار است. لیست کامل را می توانید در این آدرس پیدا کنید: https://www.muze.gov.tr/fa/museums

همچنین با اپلیکشن Mekzekart می توانید با تخفیف از همه این مکان ها دیدن کنید!

 

 رویداد های ورزشی:

ترکیه به معنای واقعی کلمه کشوری است که علاقه مند به ورزش است. محبوب ترین ورزش ها برای آنها فوتبال، بسکتبال و والیبال است. مسابقات این ورزش ها در لیگ های ملی بسیار رقابتی و لذت بخش است. بلیط ها بیشتر در اینترنت فروخته می شوند. اگر شما نه تنها بیننده باشید بلکه یک فرد ورزشی نیز هستید، می توانید از مناطق ورزشی که توسط دانشگاه شما به صورت رایگان و یا با هزینه اندک ارائه شده است استفاده کنید، در مسابقات برگزار شده در مدرسه وارد شوید و اگر بلندپرواز هستید، تیم ورزشی مدرسه بهترین وسیله برای رسیدن به هدف های حرفه ای تان خواهد بود.

 

مراکز خرید:

تقریباً در هر شهر ترکیه می توانید یک مرکز خرید بزرگ پیدا کنید و در این مکان ها می توانید تمام نیازهای خرید خود را برآورده کرده و از مراکز تفریحی بازدید کنید. مراکز خرید به خصوص قبل از تعطیلات آخر هفته و تعطیلات جشن بسیار شلوغ و دیدنی هستند.

سایر مطالب مرتبط در سایت متروپل

آموزش زبان ترکی استانبولی

تحصیل پزشکی در ترکیه

دندانپزشکی در ترکیه

اقامت ترکیه از طریق تحصیل

 

راه های ارتباط با ما:

سایت: www.turkey-study.com
تلفن تماس:
09129346652
02188664068
تا انتهای مسیر همراهتان هستیم.

 

نکاتی برای دانشجویان در کشور ترکیه
نکاتی برای دانشجویان در کشور ترکیه
نظرات کاربران
ارسال نظر


متروپل ونک