مهاجرت به ترکیه و اقامت توریستی ترکیه

کشور جمهوری ترکیه همسایه شمال غربی ایران، با زیبایی های فراوان و جاذبه های طبیعی و فرهنگی بسیاری که دارد کشور مناسبی برای زندگی ایرانیان به حساب می آید. به طور کلی ایرانیان میتوانند بدون نیاز به اخذ ویزا وارد خاک ترکیه شوند و تا 90 روز اجازه اقامت در این کشور را دارند ولی در صورت تمایل به داشتن اقامت بیش از 90 روز باید اقدام به درخواست اجازه اقامت نمایند، اجازه اقامت انواع مختلفی دارد که در مقاله راهنمای اخذ انواع اقامت به تفصیل به آن پرداخته ایم.

در این مقاله قصد داریم با جزئیات بیشتر به اقامت توریستی، مدارک مورد نیاز برای درخواست اقامت توریستی، هزینه اقامت توریستی و سوالات متداول در مورد اقامت توریستی بپردازیم.

 

اقامت توریستی

اقامت توریستی در زیر مجموعه اقامت کوتاه مدت قرار میگیرد که معمولا به صورت یک ساله صادر میگردد و پس از اتمام یک سال میتوان آن را تمدید کرد که معمولا به صورت یک ساله و به ندرت دو ساله تمدید میگردد. در سال 2019 از طرف اداره مهاجرت ترکیه اعلامیه ای مبنی بر عدم تمدید اقامت توریستی از سال 2020 صادر گردید که پس از چند ماه با شیوع ویروس کرونا و محدودیت های رفت و آمد ایجاد شده در مرزها این قانون به حالت تعلیق درآمد و اطلاعیه ای دیگر مبنی بر تمدید مجدد اقامت توریستی برای کسانی که از زمان شیوع بیماری از ترکیه خارج نشده بودند صادر گردید، در حال حاضر تا زمانی که اداره مهاجرت ترکیه در این مورد اطلاعیه دیگری صادر نکند اقامت های توریستی تمدید میگردند.

 

مدارک مورد نیاز برای درخواست اقامت توریستی ترکیه

 

1. فرم درخواست اجازه اقامت (فرمیست که هنگام درخواست به صورت آنلاین پر میشود)

2. اصل و کپی پاسپورت (اصل پاسپورت پس از بررسی پس داده میشود)

3. چهار عدد عکس بیومتریک

4. ارائه مدرکی مبنی بر توانایی مالی کافی و منظم در طول مدت اقامت (این مورد در فرم درخواست اعلام شده است ولی اداره مهاجرت ممکن است یک مدرک پشتیبانی درخواست کند.)

5. بیمه سلامت معتبر (برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید به مقاله انواع بیمه خدمات درمانی در ترکیه مراجعه نمایید)

6. ارائه آدرس محل سکونت (این آدرس باید در اداره نفوس ترکیه (معادل اداره ثبت احوال در ایران) ثبت شده باشد.)

7. فیش پرداخت هزینه کارت و هزینه خاک

 

 

هزینه اقامت توریستی در سال 2020

 

هزینه کارت: 110 لیر

هزینه خاک: 80 دلار

 

سوالات متداول

 

آیا امکان کار در ترکیه با داشتن اقامت توریستی وجود دارد؟ 

 

امکان کار قانونی صرفا با داشتن اقامت توریستی در ترکیه وجود ندارد بلکه به این منظور باید اقدام به دریافت اجازه کار نمود. پس از اقدام به دریافت اجازه کار، در صورت تایید اداره مهاجرت و صدور اجازه کار نوع اقامت به اقامت کاری تبدیل خواهد شد که به مراتب مزایای بیشتری نسبت به اقامت توریستی دارد. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد جزئیات اخذ اجازه کار میتوانید به مقاله راهنمای اخذ اجازه کار در ترکیه  مراجعه نمایید.

 

نتیجه درخواست های اقامت ظرف چه مدتی مشخص میگردد؟

 

درخواستهای اجازه اقامت حداکثر ظرف نود روز پس از بررسی درخواست مشخص می شوند. دوره نود روزه از تاریخی که اطلاعات و اسناد به طور کامل به اداره مهاجرت ارائه می شود آغاز می گردد. در صورت طولانی شدن این مدت، به فرد اطلاع داده می شود.

 

 

لینک منابع:

https://e-ikametizini.com/wp-content/uploads/2020/09/IlkBasvuru.pdf

https://www.e-ikametizini.com/ilk-basvuru/

https://www.goc.gov.tr/ikamet-izni-belgesi---harc-miktarlari

 

راه های ارتباط با ما:

سایت:

www.turkey-study.com
تلفن تماس:
09129346652
02188664068
تا انتهای مسیر همراهتان هستیم.
 

مهاجرت به ترکیه و اقامت توریستی ترکیه
مهاجرت به ترکیه و اقامت توریستی ترکیه

متروپل ونک