آزمون TUS چیست؟

آزمون TUS چیست؟

اگر در دانشکده پزشکی تحصیل می کنید یا تحصیل خود را به پایان رسانده و آماده انتخاب رشته تخصصی خود در کشور ترکیه هستید، حتماً نام TUS را شنیده اید. TUS به عنوان " آزمون تخصصی پزشکی " یا " آزمون ورودی آموزش تخصصی پزشکی " شناخته می شود، آزمون انتخاب رشته مورد نظر برای تحصیلات تخصصی فارغ التحصیلان دانشکده پزشکی در کشور ترکیه است.

آزمون تخصصی پزشکی که یکی از سخت ترین امتحانات در میان امتحانات دانشگاهی است، در دو جلسه صبح و بعد از ظهر در دو قسمت علوم پایه و علوم بالینی برگزار می شود.

همانطور که میدانید، هرکسی که تحصیلات دانشکده پزشکی را به پایان رسانده است، عنوان پزشک عمومی را دریافت کرده و فارغ التحصیل می ­شود. پزشکانی که می خواهند برای هر رشته­ پزشکی آموزش تخصص ببینند، می توانند پس از موفقیت در آزمون تخصصی، 3 تا 6 سال در دانشکده های پزشکی، بیمارستانهای آموزشی و پژوهشی وابسته به وزارت بهداشت ترکیه یا موسسه پزشکی قانونی آموزش تخصصی ببینند و در پایان آموزش می توانند متخصص شوند.

زمان آزمون

هر سال دو آزمون در آوریل و سپتامبر برگزار می شود و ثبت نام آزمون تقریباً دو ماه قبل از آزمون آغاز می شود. تاریخ ثبت نام از طریق رسانه­های کشور ترکیه به اطلاع عموم می ­رسد.

آزمون تخصصی پزشکی که از سال 1987 درحال برگزاری است، تا سال 2012 فقط در آنکارا برگزار می شد. هر بار، 14000 تا 16000 ثبت نام  برای این آزمون که از سال 2012 در آنکارا، استانبول و ازمیر برگزار می شود، انجام می ­پذیرد.

برای اینکه یک پزشک فارغ التحصیل یک تخصص را انتخاب کند، باید حداقل نمره 50 از یکی از امتحانات زبان مورد قبول موسسه (ÖSYM (YDS ، YÖKDİL،TIPDİL  کسب کند.

چه کسانی می­توانند در آزمون TUS شرکت کنند؟

هر پزشکی که از دانشکده پزشکی فارغ التحصیل شده حق ورود به آزمون تخصص پزشکی را دارد. به علاوه، دانشجویان دانشکده پزشکی و پزشکان کارآموز نیز مجاز به شرکت در آزمون هستند. اما این افراد پس از پایان دانشکده حق انتخاب رشته خواهند داشت. علاوه بر این، دانشجویان یا فارغ التحصیلان داروسازی، شیمی، دامپزشکی، زیست شناسی یا زیست پزشکی نیز حق شرکت در TUS را دارند. اما این گروه فقط می توانند در آزمون علوم پایه شرکت کنند و می توانند در ظرفیت­های علوم پایه که با توجه به نمرات علوم پایه باز می­ شوند، پذیرفته شوند. فقط فارغ التحصیلان پزشکی می توانند در آزمون علوم بالینی شرکت کنند.

برای آزمون TUS از هر درس چند سوال مطرح می­شود؟

در آزمون تخصصی پزشکی، سوالاتی از شش سال تحصیل پزشکی پرسیده می شود. در دو جلسه جداگانه در صبح و بعد از ظهر، در مجموع 240 سوال و 300 دقیقه زمان به داوطلبان داده می­ شود که شامل  120 سوال و 150 دقیقه زمان برای علوم پایه و 120 سوال 150 دقیقه زمان برای علوم بالینی است.

سوالات مطرح شده در آزمون علوم پایه معمولاً از دروس آناتومی، بیوشیمی، فیزیولوژی، هیستولوژی، جنین شناسی، میکروبیولوژی، فارماکولوژی، آسیب شناسی است که در 3 سال اول دانشکده پزشکی تدریس می­ شوند. سوالات مختلف از هر درس مطرح می شود و به طور متوسط​​، تقریباً 22 سوال از بیوشیمی، میکروبیولوژی، فارماکولوژی و آسیب شناسی، 14 سوال از آناتومی، 10سوال از فیزیولوژی، 8 سوال از بافت شناسی و جنین شناسی مطرح می شود.

در آزمون علوم بالینی، سولاتی از 3 سال آخر دانشکده پزشکی مطرح می­ شود. سوالات از دوره ­های پزشکی داخلی (به طور متوسط ​​30 سوال)، کودکان (به طور متوسط ​​30 سوال)، جراحی عمومی (به طور متوسط ​​25 سوال)، زنان و زایمان (به طور متوسط ​​12 سوال) و دوره های کارآموزی کوتاه مدت سال 4 و 5 دانشکده پزشکی (به طور متوسط ​​23 سوال) مطرح می ­شود.

داوطلبانی که در آزمون تخصص پزشکی شرکت می کنند با توجه به نمره خود رتبه بندی می ­شوند و افراد فقط مطابق با تعداد ظرفیت­های تعیین شده در دانشگاه­ها پذیرش م ی­شوند. داوطلبان برای کسب آموزش­های تخصصی باید صلاحیت خود را با این آزمون ثابت کنند. آنها باید مفاهیم اساسی در زمینه پزشکی را بدانند، اصول و روش ها را بدانند و توانایی استفاده از این دانش را داشته باشند.

براساس گزارش های ارزیابی TUS، بخشهای تخصصی با بالاترین نمره در سال 2018 شامل تخصص پوست، جراحی ترمیم پلاستیک و زیبایی، رادیولوژی، انکولوژی پرتوی و طب فیزیکی و توان بخشی بودند. علاوه بر این، بخش بهداشت روان و بیماریهای کودکان و نوجوانان سالهاست که در میان ده نمره برتر قرار دارد.

چگونه برای آزمون آماده شویم؟

مهم ترین مساله داوطلبانی که خود را برای انجام این حرفه مقدس آماده می کنند این است که نه تنها برای این آزمون بلکه برای یادگیری باید تلاش کنند. یک داوطلب کاملاً آماده شانس موفقیت بیشتری دارد. در حالی که برای امتحان آماده می شوید، بسیار مهم است که به درستی، موثر و کافی تلاش کنید و بیش از حد تحت فشار و استرس قرار نگیرید. مثبت فکر کنید. بله، TUS یک آزمون سخت است و شما باید سخت تلاش کنید، اما به یاد داشته باشید که تلاش بدون وقفه باعث کاهش بهره وری شما خواهد شد. میان هر 50 دقیقه درس 10 دقیقه استراحت کنید. روشهای جدید تشخیصی را دنبال کنید. حل تعداد زیادی از سوالات آزمون و تکرار موارد آموخته شده یکی دیگر از موارد مهم است.

و در طول امتحان هم؛

در طول آزمون TUS  از توجه و انرژی خود در کارآمدترین سطح استفاده کنید. شما باید از تمام وقت داده شده به بهترین نحو استفاده کنید. اگر آزمون را خیلی زود تمام کردید، به این معنی است که در آزمون خیلی سریع پیشرفت کرده­ اید. آرام و دارای کنترل بودن بسیار مفید است.

هر سوال و گزینه را با دقت بخوانید. به یاد داشته باشید که سوالات حاوی نکاتی نیز هستند.

دستورالعمل های هر سوال را با دقت بخوانید. این کار احتمال خطا را کاهش می دهد.

صفت و قید می توانند معنای مسئله را کاملاً تغییر دهند، به آنها دقت داشته باشید. همچنین، پیشوندها و پسوندهای پزشکی (مانند "هایپو" ، "هایپر" ، "-کتومی" ، "-اییت") گاهی اوقات مبنای سوال هستند.

به یاد داشته باشید، برای نادرست بودن یک گزینه کافیست فقط بخشی از گزینه اشتباه باشد، در حالی که برای درست بودن آن گزینه باید کاملاً صحیح باشد.

کل سوال را با دقت بخوانید. سوالات آزمون شامل چندین بخش است. قبل از شروع به حل سوال، روی یافتن کلمات کلیدی متمرکز شوید. کلماتی مانند "همیشه"، "همه"، "هرگز"، "بیشتر"، "در درجه اول" در این مرحله نقش مهمی دارند. تقریباً در همه سوالات، کلماتی که توجه را به سمت دیگر جلب می کنند، مانند "همیشه" یا "هرگز" اغلب گزینه­ های اشتباه هستند.

 

راه های ارتباط با ما:

سایت:

www.turkey-study.com
تلفن تماس:
09129346652
02188664068
تا انتهای مسیر همراهتان هستیم.

آزمون TUS چیست؟
آزمون TUS چیست؟
نظرات کاربران
ارسال نظر


متروپل ونک