زیباترین رکورد ترکیه

زیباترین رکورد ترکیه

طبق اعلام فدراسیون انجمن حرفه ناشران، تولید کتاب با تولید بیش از 60 میلیون عنوان در ماه ژوئیه، رکورد همه تاریخ را در این ماه شکست. به گفته ناشران، این تصویر امیدوار کننده است.

منیر اوستون، مدیر فدراسیون انجمن حرفه ناشران که دارای بیش از هزار عضو انتشارات کتاب است، در روزهای گذشته اعلام کرد که تولید کتاب با بیش از 60 میلیون عنوان در ماه ژوئیه، رکورد همه تاریخ را در این ماه شکست. وی با اعلام اینکه در تاریخ های 1 الی 29 ژوئیه 2020 در کل 60 میلیون و 637 هزار و 290 کتاب تولید شده است، افزود: " ترکیه کتاب می خواند. به دست آمدن این رکورد اتفاقی نیست. این رکورد به دلیل تلاش های فراوان صنف ناشران از سال 2011 است. تعداد کتابهای نشر شده در سال 2011، 289 میلیون، در سال 2012، 293 میلیون، در سال 2013، 330 میلیون، در سال 2014، 344 میلیون، در سال 2015، 384 میلیون، در سال 2016، 405 میلیون، در سال 2017، 408 میلیون، در سال 2018، 411 میلیون و در سال 2019، 424 میلیون جلد بوده است. این آمار شامل 240 میلیون کتاب درسی و 200 میلیون کتاب بدون هولوگرام که تا 48 صفحه هستند نمی شود." به علاوه از نظر "اوستون" از سال 2019 هم 850 میلیون کتاب تولید شده است. این آمار نشان می دهد که به ازای هر نفر 5 کتاب فرهنگی و 5 کتاب درسی به چاپ رسیده است.

  • "پاندمی کرونا درخواست را بیشتر کرد."

"اوستون" راجع به فروش کتاب در دوران کرونا گفت: "وقتی وارد سال 2020 شدیم، به دلیل کرونا نا امید بودیم. اما با درخواستی بیش از حد انتظارمان موجه شدیم و عرضه کتاب با توجه به این درخواست افزایش بسیار زیادی یافت. می توانیم بگوییم که همانطور که تا به امروز بوده است، ازین پس هم کتاب به عنوان قدرتی ساختاری افزیش پیدا خواهد کرد.

پس از توضیحات مدیر YAYFED، ناشران هم در این باره صحبت کردند.

  • "60 میلیون رقمی نیست که بتوان آن را نادیده گرفت."

"کنان کوجاتورک" مدیر اتحادیه ناشران گفت: اگر کتابهای درسی آموزش و پروش را در نظر نگیریم، از این 60 میلیون کتاب، حدود 60 درصد کتابهای کمک درسی و آموزشی برای مقاطع مختلف تحصیلی و 35 درصد کتب فرهنگی هستند. ولی نسبت به سال گذشته افزایش 10 درصدی داشته ایم. در مدت کرونا چاپ کتاب افزایش یافت و همچنان رو به افزایش است. کتابهای فرهنگی به چاپ رسیده هم بیشتر تجدید چاپ کتاب های قبلی بوده و کتابهای جدید نیستند. حتی اگر در چاپ کتابهای جدید هم کاهش وجود داشته باشد، 60 میلیون رقمی نیست که نادیده گرفته شود. سرپا ماندن صنعت نشر و چاپ در این دوره حساس و تولید این مقدار از کتاب بسیار امیدوار کننده است. ناشران هم امیدوار هستند و این صنعت یکی از صنفهایی بود که در این دوره کمتر آسیب دید. در گذشته در رابطه با خواندن کتاب در ترکیه جمله ­­ی "ترکیه کتاب نمیخواند" وجود داشت اما باید گفت که "خیر، ترکیه کتاب می ­خواند اما اینکه حدود 60 درصد کتابهای چاپ شده کتابهای درسی هستند را هم نباید نادیده گرفت."

  • "درخواست کتابهای غیر داستانی افزایش یافت."

مدیر انتشارات "تازه کتاب"، "زینب سوده" گفت: تولید کتاب انتشارات ما در 6 ماه اول 2020 نسبت به همین مدت در سال گذشته دو برابر شده است. در دوره کرونا به خصوص در مورد کتابهای غیر داستانی درخواست افزایش یافت. در این دوره کتابهای دارای فعالیت و تمرین و اطلس ها نسبت به کتابهای داستانی تجدید چاپ بیشتری داشت. از آنجایی که تمام کشور به شکل مدرسه های در خانه درآمد، ادبیات غیرداستانی کودکان نیز به عنوان یک منبع کمکی مورد استفاده خانواده ها قرار گرفت.

  • "این پیشرفت ها خوشحال کننده است."

"هالوک هاپکون" مدیر انتشارات "کیرمیزی کدی (گربه قرمز)" گفت: البته که در افزایش نشر، کرونا هم نقش مهمی داشت. کسانی که مجبور بودند در خانه زمان بگذرانند، ترجیح دادند که کتاب بخوانند. به خصوص آثار هنری مثل "کوری" و "بینایی" از "ساراماگو"، "بچه های کوچه جبلاوی" از "نجیب محفوظ" دوباره محبوب شده و به سرعت در لیست کتاب های پرفروش قرار گرفت. البته آماری که YAYFED اعلام کرده است شامل کتابهایی که به عنوان منابع کمک درسی به سفارش مدارس چاپ شده است و همچنین رمان­هایی که سفارش معلم های مدارس هستند، می شود. مدارس هر سال برای معلم ­ها کتاب انتخاب می کنند و این سفارش در ماه های ژوئیه و اوت چاپ می شود. امسال در این مورد افزایشی ایجاد نشده است. البته تمام این اتفاقات بسیار خوشحال کننده است. امیدواریم که به روزهای پر از سلامتی برسیم و خواننده های ما با همان علاقه خاص به خواندن ادامه دهند.

سایر مقالات مرتبط با این موضوع:

دندانپزشکی در ترکیه

پزشکی در ترکیه

داروسازی در ترکیه

تحصیل در ترکیه

 

 

راه های ارتباط با ما:

سایت:

www.turkey-study.com
تلفن تماس:
09129346652
02188664068
تا انتهای مسیر همراهتان هستیم.

زیباترین رکورد ترکیه
زیباترین رکورد ترکیه

متروپل ونک