دندانپزشکی در ترکیه

 دندانپزشکی در ترکیه

 

تحصیل در رشته دندانپزشکی در ترکیه با آزمون یوس

تحصیل در رشته دندانپزشکی برای افرادی که در خارج از ترکیه بزرگ شده و دبیرستان را تمام کرده اند و یا دانش آموزان خارجی که در ترکیه زندگی می کنند، یک فرصت عالی است. دانش آموزان خارجی نمی توانند مانند دانش آموزان ترکیه ای برای ورود به دانشگاه در آزمون هایی مانند YGS شرکت کنند و با شرکت در آزمون YOS در دانشکده های دندان پزشکی قبول می شوند.

در ترکیه در کل، 58 دانشگاه با آزمون یوس در رشته دندان پزشکی دانشجو می پذیرند. دانشجویان حق دارند با آزمون یوس در همه این دانشگاه ها انتخاب رشته کنند. بر اساس استانداردهای آموزشی، همه دانشگاه ها بین سازمانی معتبر هستند و تحت شرایط برابر آموزش می دهند.

دندانپزشکی بین سه رشته محبوب در میان داوطلبان یوس است. به همین دلیل، دانشگاه ها دانشجویانی را با بهترین نمرات در آزمون یوس در این رشته می پذیرند. با داشتن یک برنامه مطالعه صحیح و منابع مناسب، می توانید با استفاده از یوس در رشته دندانپزشکی موفق شوید.

 

چگونه می توان با استفاده از یوس در رشته دندانپزشکی در ترکیه تحصیل کرد؟

دندانپزشکی آرزوی بسیاری از دانشجویان است، اما ورود به این رشته کار آسانی نیست و شرایط آن دشوار است. هر کشوری معیارهای سخت و خاص خود را در رابطه با تحصیل دانشجویان در رشته های پزشکی دارد و به دلیل اینکه این رشته ها مستقیم با جان انسان ها ارتباط دارند، این قوانین قابل درک است.

شرط اصلی برای خواندن دندان پزشکی در ترکیه با آزمون یوس داشتن مدرکی معادل مدرک دبیرستان ترکیه است. تنها افرادی که در خارج از ترکیه یا درمدارس خارجی در ترکیه درس خوانده اند می توانند از این حق بهره مند شوند.

شرط دوم این است که با شرکت در آزمون یوس امتیاز کافی را کسب کنند. حداقل نمره این رشته در آزمون یوس در شهرهای درجه یک، دو و سه 93 از 100 است.

اگر دیپلم دبیرستان معادل دیپلم دبیرستان ترکیه را ندارید، می توانید در ابتدا دیپلم خود را تکمیل کنید. (برای ورود به دانشگاه های ترکیه، داوطلب باید 12 سال تحصیلی خود را به پایان رسانده باشد.)

اگر مدارکی مانند Abitur ، Matura ، Fachabitur نیز دارید، می توانید از طریق آزمون یوس در ترکیه در رشته دندانپزشکی تحصیل کنید.

 

هزینه تحصیل در رشته دندانپزشکی در ترکیه برای دانشجویان خارجی

دانشجویان باید برخی از مواد و ابزارهایی را که هنگام تحصیل در دندانپزشکی استفاده می کنند، خودشان خریداری کنند. حتی اگر این ابزار و مواد از طریق دانشگاه خریداری شوند، قیمت بالایی دارند و دانشجویان در طول زندگی حرفه ای خود به این ابزارها و مواد نیاز خواهند داشت.

در حالی که هزینه های اصلی یک دانشجوی حقوق مربوط به کتاب ها است، هزینه های اصلی یک دانشجوی دندانپزشکی مربوط به موادی است که از آنها هنگام یادگیری در دانشگاه استفاده می کند. اکثر دانشجویان باید قبل از شروع دانشکده این موضوع را در نظر داشته باشند.

هزینه ابزار و مواد دانشجویان دندانپزشکی در ترکیه به طور متوسط در هر سال 1000-1500 لیر (220-350 یورو) است. روش دیگر، خرید این ابزار به صورت دست دوم از دانشجویان ترم های بالاتر است.

همچنین هزینه شهریه دانشگاه های مختلف برای رشته دندانپزشکی 1500 الی 30000 لیر است.

در برخی از دانشگاه ها، دانشکده های دندانپزشکی، مواد را به صورت رایگان در اختیار دانشجویان خود قرار می دهند. برای کسب اطلاعات در این باره می توانید سایت دانشگاه ها را بررسی نمایید.

اعتبار بین المللی مدرک دندانپزشکی دریافت شده از ترکیه

مدرک دندانپزشکی که در ترکیه گرفته می شود در همه کشورها معتبر است. در ایالات متحده آمریکا و اتحادیه اروپا از نظر شناخته شده بودن و معادل بودن مدرک مشکلی وجود ندارد، زیرا برنامه های درسی به دلیل سیستم های اعتباربخشی و روند بولونیا یکسان است.

تجربه نشان داده است که دندانپزشکانی که در ترکیه فارغ التحصیل می شوند، در اعتبارسنجی مدرک تحصیلی در خارج از کشور و راه اندازی شغل و مطب دچار مشکل نمی شود.

 

ساختار آموزشی دندانپزشکی در ترکیه

آموزش پزشکی در ترکیه تحت نظارت برخی از نهادهای معتبر ملی و بین المللی بوده و آموزشی مدرن، علمی و عملی با استانداردهای بالا ارائه داده می شود. 

آموزش دندانپزشکی 5 سال طول می کشد، یعنی به 10 ترم تقسیم می شود که هر سال 2 ترم را پوشش می دهد. در سال اول آموزش، شاخه ها و دروس اصلی غالب هستند. این دروس عمدتاً آناتومی، فیزیولوژی، هیستولوژی و داروسازی هستند. این قسمت از آموزش معادل Vorphysikum یا مرحله پیش بالینی در اتحادیه اروپا یا ایالات متحده است. علاوه بر این، در سال های اول، مواد و ابزار معرفی شده و نوع استفاده از آن ها توضیح داده می شود.

از سال پنجم، آموزش به حالت کلینیک تغییر وضعیت می دهد و دانشجویان می توانند کارآموزی خود را در کنار بیماران به طور عملی انجام دهند. در سال های آخر مانند دانشجویان سال ششم پزشکی، دانشجویان، دندانپزشکی و شاخه های آن را به صورت عملی آموزش می بینند. در سال آخر، هشت دوره کارآموزی اصلی برگزار می شود.

آموزش دندانپزشکی در ترکیه مطابق با استانداردهای اروپا انجام می شود. سیستم اعتباری آن مطابق اتحادیه اروپا و ایالات متحده آمریکا طراحی شده است.

آموزش دندانپزشکی در کشورهای اروپایی هیچ تفاوتی با آموزش در ترکیه ندارد، حتی در برخی موضوعات عملی، ترکیه دارای مزیت است. در طول تحصیل در رشته های پزشکی در ترکیه تعداد بیمارانی که دانشجویان می بینند از بسیاری از کشورهای دنیا و حتی کشورهای اروپایی بیش تر است.

 

پس از فارغ التحصیلی از رشته دندانپزشکی در ترکیه چه کاری می توان انجام داد؟

پس از فارغ التحصیلی از دانشکده دندانپزشکی در ترکیه، شما گزینه های زیادی دارید. می توانید تحصیلات خود را بصورت آکادمیک ادامه دهید و در شاخه خاصی تخصص بگیرید. می توانید در بیمارستان ها یا مؤسسات دولتی و خصوصی/ بنیادی کار کنید. می توانید با مدرک خود در خارج از کشور کار کنید و  یا یک مطب تاسیس کنید. کسانی که تحصیلات آکادمیک خود را ادامه می دهند، می توانند تخصص خود را از طریق دکترا انجام دهند و آموزش و تخصص را همراه با حقوق مشخص ادامه دهند. می توانید در هر نقطه ای از دنیا کار پزشکی را ادامه دهید و یا در آزمون های مختلف تخصص در سراسر دنیا یا آزمون DUS (اگر قصد ماندن در ترکیه را دارید) شرکت کنید و همراه با حقوق، دستیار دندانپزشک باشید و تخصص را ادامه دهید.

برای کسب اطلاعات بیش­تر درباره آزمون DUS به لینک DUS  مراجعه نمایید.

 

دندانپزشکان خارجی در ترکیه چگونه کار می کند؟

شهروندان ترکیه که در خارج از کشور آموزش دیده اند و به کشور ترکیه آمده اند و خارجیانی که به منظور زندگی به ترکیه آمده اند و مایل به کار در حرفه خود در ترکیه هستند، برای دریافت گواهی معادلسازی (Denklik) باید مراحل قانونی را طی نمایند.

هیچ کس نمی تواند در حرفه و زمینه ای که تحصیل کرده بدون داشتن گواهی معادلسازی کار کند. علاوه بر این، بدون این مدرک نمی تواند برای شغل خود مکانی نیز تاسیس کند. افرادی که در زمینه پزشکی و بهداشت آموزش دیده و تحصیل کرده اند، برای کار در ترکیه یا باز کردن مطب و یا کار در مراکز بهداشتی و درمانی نیاز به مجوز دارند. برای این کار، باید گواهی معادل سازی داشته باشند.

 

پزشکان خارجی در ترکیه چگونه می توان گواهی معادل سازی دریافت کنند؟

شهروندان ترکیه که در خارج از کشور در رشته های پزشکی تحصیل کرده اند و اتباع خارجی برای انجام حرفه خود در ترکیه به صورت قانونی باید گواهی معادلسازی داشته باشند. این مدرک از طرف موسسه شورای آموزش عالی ترکیه (YOK) صادر می شود. در صورت لزوم، پس از ثبت درخواست ممکن است دوره های اضافی درسی نیز برای این افراد برگزار شود.

مراحل و مدت زمان دریافت گواهی معادل سازی برای کسانی که از دانشکده های پزشکی و دندانپزشکی دانشگاه های خارج از کشور فارغ التحصیل شده اند و دارای مدرک هستند:

·       شهروندان ترکیه و خارجیانی که در دانشگاه های خارج از کشور ترکیه تحصیل کرده اند برای دریافت این مدرک باید درخواست خود را در موسسه YOK ثبت نمایند. درخواست ها برای این موسسه بصورت آنلاین انجام می شود. افرادی که دارای رمز ورود الکترونیکی دولت هستند نیز می توانند از طریق این سیستم درخواست گواهی نامه معادل سازی خود را ثبت کنند.

·       درخواست ها را نمی توان به صورت کتبی انجام داد و فقط به صورت آنلاین انجام می شود.

·       هزینه درخواست 150 لیر  برای سال 2019 است و این هزینه باید پرداخت شود.

·       پس از ثبت درخواست به صورت آنلاین، تاریخ قرار ملاقات گرفته می شود. متقاضی باید با مدارک درخواستی در تاریخ مشخص شده در شعبه شورای آموزش عالی آنکارا حضور داشته باشد. پس از دریافت اسناد و مدارک، با متقاضی مصاحبه شده و ارزیابی لازم انجام می شود.

·       ارزیابی و نهایی سازی اسناد و مدارک ممکن است، 3-24 ماه طول بکشد و نتیجه آن در طی مراحل درخواست اعلام شود.

افرادی که در خارج از ترکیه در رشته دندانپزشکی تحصیل کرده اند، برای کار در رشته خود در کشور ترکیه نیاز به گواهی معادلسازی دارند.

با توجه به ماده 30 ام قانون شماره 1219 خدمات پزشکی و پیراپزشکی: "برای اجرای هنر دندانپزشکی و داشتن عنوان دندانپزشک در کشور ترکیه، شهروند ترکیه بودن و داشتن مدرک از دانشگاه های ترکیه لازم است"، قوانین دندانپزشک شدن در کشور ترکیه مشخص شده است.

در نتیجه این قانون، فردی که قصد دارد در کشور ترکیه در رشته دندانپزشکی فعالیت داشته باشد باید شهروند ترکیه باشد و در دانشگاه های ترکیه تحصیل کرده باشد. در صورت اخذ مدرک دندانپزشکی از کشوری غیر از ترکیه، مدرک باید از طرف شورای آموزش عالی تایید و گواهی معادل سازی دیپلم تایید شده، توسط وزارت بهداشت ثبت شود.

برای دندانپزشکان خارجی که تابعیت ترکیه را دارند، لزوم شهروند ترکیه بودن وجود ندارد. اما این افراد باید اجازه کار و اقامت اخذ کنند. علاوه بر این، باید از رشته ای که در خارج از کشور تحصیل کرده اند فارغ التحصیل شده باشند و مدارک تحصیلی آن ها باید توسط YOK  تایید شده و با مدارک ترکیه معادلسازی شده باشد.

 

تحصیل دندانپزشکی در ترکیه

 

لینک منابع:

http://vipturkishpass.com/tr/yabanci-dis-hekimi-calisma-izni/

https://www.globalacademia.com/yos-ile-dis-hekimligi-okumak/

 

راه های ارتباط با ما:

سایت:

www.turkey-study.com

تلفن تماس:
09129346652
02188664068

 

دندانپزشکی در ترکیه
دندانپزشکی در ترکیه

متروپل ونک