برنامه بورس اراسموس

برنامه بورس اراسموس

ایده تحصیل در خارج از کشور برای دانشجویان امروز چیزی فراتر از یک رویاست. زیرا در سایه فناوری در حال توسعه، سهولت حمل و نقل بین کشورها و توافق نامه ­های تجاری، برای یک دانشجو، تحصیل در یک کشور خارجی به معنای یک تجربه جدید از طریق شناختن فرهنگ جدید، کشف زیبایی های کشوری که به آن می روند، بهره مندی از فرصت های شغلی و از همه مهم تر رشد زبان خارجی است.

با توجه به اهمیت و تقاضای زیاد درمورد برنامه بورس اراسموس، که یکی از گزینه های ترجیحی آموزش خارجی در بین دانشجویان است، به بررسی آن می­ پردازیم.

اراسموس چیست؟

برنامه بورس اراسموس یک برنامه تبادل دانشجو است که از اواخر دهه 1980 وجود دارد و توسط اتحادیه اروپا اجرا می ­شود. این نام به نام دزیدریوس اراسموس، هومانیست هلندی و محقق ادبیات کلاسیک که بین سالهای 1466-1536 زندگی می ­کرد و یکی از مهمترین استادان دوره رنسانس بود، نامگذاری شد.

اراسموس + (اراسموس پلاس) برنامه ای است که توسط اتحادیه اروپا برای افراد جهت پیشرفت در زمینه هایی مانند آموزش، تجربه کاری و فعالیت های ورزشی در نظر گرفته شده است. اراسموس سیستمی است که به منظور امکان تحصیل دانشجویان و دانشجویان تحصیلات تکمیلی و مدرسین برای ادامه تحصیل در دانشگاه های خارج از کشور و دستیابی به فرصت های شغلی جدید ایجاد شده است. شما می توانید در زمینه تحصیلات و فرصت های شغلی خارج از کشور که توسط اراسموس ارائه می شود، با یادگیری زبان خارجی در کشوری دیگر نیز اقدام کنید.

برنامه اراسموس که در زمینه برنامه های یادگیری مادام العمر بین سال های 2007 و 2013 اجرا شده است، از سال 2014 به عنوان اراسموس + اجرا می شود. بسیاری از برنامه هایی که تحت نام آموزش مادام العمر در حال اجرا هستند (Comenius، اراسموس،Leonardo da Vinci ، برنامه جوانان با برنامه های Grundtvig  و 5 برنامه همکاری بین المللی: Erasmus Mundus ،Tempus ،Alfa، Edulink و برنامه همکاری با کشورهای صنعتی)، تحت نظر Erasmus+ فعالیت می کنند. این باعث می شود تقاضاهای برنامه های اراسموس به صورت فردی راحت تر شود. اراسموس، یک برنامه جامع تبادل دانشجو، بخشی از اراسموس + است و به دانشجویان اجازه می دهد در یک دانشگاه خارج از کشور تحصیل کنند یا دوره کارآموزی را در یک شرکت خارجی انجام دهند.

برنامه بورس اراسموس علاوه بر فرصت های آموزش و کارآموزی در خارج از کشور برای دانشجویان مقطع کارشناسی، شامل پروژه هایی برای مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا و اعضای هیئت علمی است. در حالی که بیش از 4000 موسسه آموزش عالی از 37 کشور در این برنامه که 3 الی 12 ماه طول می­ کشد، گنجانده شده است، اسپانیا، آلمان و فرانسه در میان این کشورها مورد علاقه دانشجویان بین المللی هستند.

هدف برنامه بورس اراسموس

هدف برنامه بورس اراسموس این است که با تشویق همکاری مؤسسات آموزش عالی در کشورهای اتحادیه اروپا و کشورهای کاندیدا در بهبود و توسعه کیفیت آموزش بین دانشگاه ها سهیم شود. در عین حال، از طریق تبادلات بین کشورها، برای دانشجویان فرصتی برای تجربه و یادگیری فرهنگ­ها و سبک­های مختلف زندگی فراهم می کنند. اراسموس با فراهم آوردن پروژه های تحقیقاتی دانشجویان و مدرسین، مطالعات توسعه برنامه درسی دانشگاهی، تحصیلات و هزینه های مالی، فعالیت را بین دانشگاه ­های اروپا افزایش می­ دهد.

چه کسانی می توانند درخواست دهند؟

برخی شرایط لازم برای دانشجویانی که می خواهند در برنامه تبادل اراسموس شرکت کنند وجود دارد. مراحل درخواست دانشجویان داوطلب برای برنامه بورس اراسموس که کشور، شهر و دانشگاه مورد نظر خود را برای رفتن انتخاب کرده­ اند به شرح زیر است:

دانشجو باید سال اول تحصیلات خود را در مقطع کارشناسی یا کارشناسی ارشد به پایان رسانده باشد.

معدل تحصیلی برای دانشجویان کارشناسی باید حداقل 2 از 4 و برای دانشجویان کارشناسی ارشد و دکترا حداقل 2.5 از 4 باشد.

نمره حداقل 70 از آزمونهای مهارت زبان خارجی مانند TOEFL / IELTS برای برنامه اراسموس دریافت کرده باشند.

باید برای یکی از رشته­ هایی که در برنامه بورس اراسموس است درخواست ارسال کنند.

فراموش نکنید که هر دانشجو در طول زندگی آموزشی خود فقط یک بار می تواند از برنامه بورس اراسموس بهره مند شود.

کشورهای عضو برنامه بورس اراسموس

علاوه بر 30 کشور عضو اتحادیه اروپا، کشورهای ترکیه، نروژ، ایسلند، لیختن اشتاین و مقدونیه کشورهایی هستند که با برنامه اراسموس می توانید هیجان انگیزترین تجربه زندگی دانشجویی خود را در آنها داشته باشید. لازم به ذکر است که کمک هزینه ه­ایی که دریافت خواهید کرد با توجه به هزینه اقامت و حمل و نقل هر کشور و شهر متفاوت است. هزینه بالای زندگی در کشورهایی مانند انگلیس، دانمارک و فنلاند ممکن است شما را ملزم کند که به جای این کشورها، کشورهایی مانند لهستان و استونی را انتخاب کنید.

لازم به ذکر است کمک هزینه اراسموس فقط به دانشجویانی که شهروند اتحادیه اروپا، ترکیه، نروژ، ایسلند و لیختن اشتاین هستند، تعلق می­ گیرد.

کشورهای عضو برنامه اراسموس: آلمان، بلژیک، بلغارستان، دانمارک، استونی، فنلاند، فرانسه، یونان، ایرلند، لتونی، لیتوانی، لوکزامبورگ، مالت، مقدونیه، اتریش، لهستان، رومانی، سوئد، سوئیس، اسلواکی، اسلوونی اسپانیا، جمهوری چک، مجارستان، ترکیه، ایسلند، نروژ، قبرس و لیختن اشتاین.

کشورهای شرکت کننده در برنامه اراموس بصورت مشروط به شرح زیر است: آلبانی، بوسنی و هرزگوین، کوزوو، صربستان، مونته نگرو، ارمنستان، آذربایجان، بلاروس، گرجستان، مولداوی، اوکراین، الجزایر، مصر، اسرائیل، اردن، لبنان، لیبی، مراکش، فلسطین، سوریه، تونس، روسیه.

دانشجویانی که واجد شرایط شرکت در برنامه بورس اراسموس هستند، از بین کشورها و دانشگاههای دارای توافق نامه، مناسب­ ترین آنها را انتخاب می ­کنند. در این مرحله دانشجو باید با الویت­ بندی کارهایی که می خواهد با اراسموس انجام دهد، تصمیم گیری کند. برجسته ترین آنها تحصیل خوب، بهبود زبان خارجی، دیدن مکان های جدید و شناخت فرهنگ­هاست.

کشورهایی با دانشگاه­ ها و برنامه ­های آموزشی مشهور جهان مانند اسپانیا، آلمان، انگلیس، فرانسه و ایتالیا از جمله کشورهای ارجح با برنامه اراسموس هستند. یکی از دلایل اینکه اسپانیا یکی از پر بازدیدترین کشورها برای دانشجویان خارجی میان این کشورهاست، داشتن موسسات آموزشی از جمله دانشگاه والنسیا، مادرید و دانشگاه سویا است که بیشتر مورد علاقه متقاضیان اراسموس هستند. می ­توان گفت که دانشگاه بولونیا با داشتن برنامه ­های بین المللی غنی و تاریخ منحصر به فرد، منتخب­ ترین دانشگاه ایتالیا است.

مزایای اراسموس

اراسموس؛ نه تنها برای ترک­ها بلکه برای همه دانشجویان مقیم اروپا محبوب ترین برنامه تبادل است و طیف گسترده ­ای از برنامه ­های مطالعه را به دانشجویان ارائه می دهد. ما می ­توانیم مزایای برنامه اراسموس را با چند مورد به شرح زیر لیست کنیم:

برای دانشجویانی که می خواهند در خارج از کشور تحصیل کنند، عضویت در اراسموس به معنای کسب تجربه زندگی در یک کشور خارجی برای مدت زمان محدود و ملاقات با افراد جدید است.

شما این فرصت را خواهید داشت که زبان خارجی خود را در کشوری که به آن سفر می کنید بهبود ببخشید و با دانشجویان کشورهای مختلف اروپایی تمرین کنید و یاد بگیرید. دانشگاه ها دوره ­های رایگان زبان را برای دانشجویانی که بیشتر کشورهای اروپایی مانند لیتوانی، لهستان، اسلواکی را انتخاب می کنند، ارائه می دهند.

با برنامه اراسموس، شما گام مهمی برای برنامه های شغلی آینده خود برداشته اید و تجربه خوبی برای افزودن به رزومه خود خواهید داشت. به یاد داشته باشید که کارفرمایان به کارکنانی که سابقه تحصیل و کار در خارج از کشور را دارند، بیش تر علاقه دارند.

بیشتر تحقیقات نشان داده است دانشجویان شرکت کننده در اراسموس به دلیل دوری از خانواده و مکان زندگی احساس مسئولیت بیش­تری دارند.

و البته، بهترین قسمت این است که شما یک تجربه فراموش نشدنی در یک محیط اجتماعی توسعه­ یافته خواهید داشت و یک حلقه از دوستان جدید را بدست می آورید. شما با افرادی در خارج از کشور خود آشنا خواهید شد که می توانید همیشه با هم دیدار کنید.

 

منابع مقاله:

https://www.hotcourses-turkey.com/study-abroad-info/applying-to-university/erasmus-nedir-ve-neden-onemlidir/

https://www.ef.com.tr/erasmus/

 

راه های ارتباط با ما:

سایت:

www.turkey-study.com
تلفن تماس:
09129346652
02188664068
تا انتهای مسیر همراهتان هستیم.

 

برنامه بورس اراسموس
برنامه بورس اراسموس
نظرات کاربران
ارسال نظر


متروپل ونک