آشنایی با کشور جمهوری ترکیه

آشنایی با کشور جمهوری ترکیه

موقعیت جغرافیایی کشور جمهوری ترکیه:

ترکیه جزو کشورهای توسعه ‌یافته رده‌ بندی می‌شود و نظام آن جمهوری است. ترکیه در سال 1923 به رهبری مصطفی کمال پاشا (آتاترک) جانشین امپراتوری عثمانی شد. ترکیه کشوری با مساحت 783,562 km² است که  از شمال‌ غربی با بلغارستان، از غرب با یونان، از شمال ‌شرقی با گرجستان، از شرق با ارمنستان، آذربایجان و ایران، از جنوب‌شرقی با عراق و سوریه و از جنوب با دریای مدیترانه و به تبع آن با قبرس همسایه است. ترکیه از نظر جغرافیایی و ژئوفیزیکی، کشوری کوهستانی و نسبتا پر باران با هفت منطقه آب و هوایی متفاوت، به حساب می آید؛ همچنین مجاورت این کشور از شمال با دریای سیاه و دریای اژه از جنوب غربی، موجب شده تا ترکیه در دنیا به مناظر زیبای ساحلی خود معروف باشد. این درحالی است که بخش های شرقی و مرکزی ترکیه، دارای آب و هوای سردتر نسبت به سایر بخش های آن است.

ارتش کشور جمهوری ترکیه:

بر اساس اعلامیه Global Power  در سال 2020 ترکیه از نظر قدرت نظامی در رتبه سیزدهم جهانی قرار دارد و قدرت نظامی آن به شرح زیر است:

بودجه دفاعی: 19 میلیارد دلار

کل پرسنل نظامی: 735 هزار نفر

کل نیروی هوایی: 1055 (هواپیما + پهپاد + هلی کوپتر)

هواپیمای جنگنده: 206

تانک جنگی: 2 هزار و 622

قدرت نیروی دریایی: 149

اقتصاد کشور جمهوری ترکیه:

بر اساس اعلامیه IMF در سال 2019 از نظر اقتصادی ترکیه در رتبه بیستم جهانی قرار داشته، این در حالیست که در سال 2018 در رتبه هجدهم جهانی و در سال 2017 در رتبه هفدهم جهانی قرار داشته است.

کشور جمهوری ترکیه از لحاظ جذب توریست:  

بر اساس اعلامیه سازمان جهانی جهانگردی (UNWTO) در سال 2019 ترکیه از نظر تعداد توریست در رتبه ششم جهانی قرار گرفت، این تعداد نشان دهنده افزایش بی سابقه توریست در ترکیه می باشد که نسبت به سال 2018 افزایش 14 درصدی داشته است. بر اساس این اعلامیه ترکیه در سال 2019 میزبان 52.5 میلیون توریست بوده است. لازم به ذکر است کشور ایران در افزایش تعداد توریست در ترکیه در سال 2019 تاثیر 27.9 درصدی داشته است هرچند بیشترین تعداد توریست ترکیه مربوط به کشورهای روسیه، آلمان و بلغارستان بوده است.

فرهنگ مردم کشور جمهوری ترکیه:

فرهنگ مفهومی است که شامل عواملی مانند سبک زندگی منحصر به فرد یک کشور ، آداب و رسوم، دین، ​​زبان، غذا، موسیقی و هنر است. فرهنگ ترکیه نیز فرهنگی است که با ویژگی های بسیار ارزشمند خود در بین مخاطبان گسترده ای گسترش یافته است.  این فرهنگ قدمتی بسیار طولانی دارد که به دوران باستان برمی گردد. دین مردم این کشور اسلام می باشد و زبان اصلی ترکیه، زبان ترکی میباشد که 90٪ جمعیت ترکیه به این زبان صحبت می کنند. یکی از مهمترین ویژگیهای ترکها خونگرم بودن، مهمان نوازی و غریب نوازیشان است. ترکها اهمیت زیادی به ارزش های ملی شان قائلند، از جمله این ارزش ها اعیاد ملی است، در ترکیه عید به معنای صلح و دوستی، مثبت اندیشی و اتحاد است. رقص و موسیقی محلی نیز شاخص فرهنگ ترکی است. شاخص دیگر فرهنگ ترک ، هنرهای سنتی و صنایع دستی است. ترکیه صنایع دستی بسیار ارزنده ای تولید میکند و تقریباً در هر منطقه آن صنایع دستی مخصوص آن منطقه وجود دارد. این صنایع دستی توجه گردشگران زیادی را به خود جلب می کند.

اولین چیزی که در مورد ترکیه نظر گردشگران را به خود جلب میکند و یا به عبارتی دیگر اولین چیزی که با گفتن نام ترکیه به ذهن گردشگران خطور میکند غذاهای محلی بسیار متنوع و لذیذ ترکیه است. طعم هایی که از کاخ های عثمانی تا به امروز باقی مانده اند، به طعم هایی تبدیل شده اند که به طور مکرر در سراسر جهان یاد می شوند. برای تجربه کردن این طعم و مزه های بی نظیر گردشگران بسیاری از نقاط مختلف دنیا همه ساله به ترکیه سفر می کنند. 

هزینه زندگی در ترکیه:

به طور کلی هزینه زندگی در هر کشوری بستگی زیادی به سبک زندگی و وضعیت اقتصادی فرد و جامعه دارد، همچنین هزینه زندگی در کلانشهرها نسبت به شهرهای کوچک تر به مراتب بالاتر است. بر اساس اطلاعات ارائه شده توسط موسسه آماری ترکیه (TUIK) گران ترین شهرهای ترکیه به ترتیب عبارتند از:

1. استانبول

2. آنکارا

3. ازمیر

4. تکیرداغ، ادیرنه، کیرکلارلی

5. کوجالی، ساکاریا، دوزجه، یالوا

6. اردو، گیرسون، ریزه، آرتوین

7. آنتالیا، ایسپارتا، بوردور

8. بالیکسیر، چاناک کاله 

9. آیدین، دنیزلی، مولا

10. بورسا، اسکی شهیر، بیلجیک

11. آدانا، مرسین

حداقل هزینه زندگی در کلانشهری مانند استانبول برای دونفر حداقل 4500 لیر تا 6000 لیر بوده ولی باید توجه داشت این هزینه برای یک نفر نصف نمی شود و به طور تقریبی حداقل 4000 لیر تا 5000 لیر است.

این هزینه ها به طور تقریبی به شرح زیر است:

کرایه خانه در مرکز شهر
2000_5000  لیر
کرایه خانه دور از مرکز شهر
1400_ 3000 لیر
شارژ آپارتمان
40_ 400 لیر
قبض آب (به طور متوسط)(برای 2 نفر)
80 لیر (ماهیانه)
قبض برق (به طور متوسط)(برای 2 نفر)
100 لیر (ماهیانه)
قبض گاز (به طور متوسط برای خانه 2 خوابه)
300-600 لیر
خوابگاه های دانشجویی دولتی
215- 340 لیر
خوابگاه های دانشجویی خصوصی
700- 2500 لیر
بیمه سلامتی دولتی (سالیانه)
1400 لیر
بیمه سلامتی خصوصی (سالیانه)
300- 1000 لیر
هزینه ایاب ذهاب با اتوبوس و مترو (هر سفر)
3.5 لیر (دانشجویی 1.75)
هزینه تاکسی (هر 5 کیلومتر)
20 لیر
بلیط اتوبوس استانبول- آنکارا (یک طرفه)
75 لیر
بلیط قطار سریع السیر استانبول- آنکارا (یک طرفه، اکونومی)
80 لیر
بلیط هواپیما استانبول- آنکارا (یک طرفه)
150- 200
یک کیلو گوشت گوساله
60- 80 لیر
یک لیتر روغن زیتون
30 - 50 لیر
یک لیتر شیر
4.5  لیر
بطری آب 1.5 لیتری
2 لیر
بطری آب 5 لیتری
3 لیر
یک کیلو برنج
9 لیر
یک کیلو سیب
5 لیر
اینترنت پرسرعت ADSL (نا محدود) برای منزل
80 -100 لیر
پاکت مکالمه، اینترنت و SMS
30- 80 لیر (بسته به محتویات پاکت و شرکت اپراتور)
یک بسته نان 500 گرمی
3-9 (بسته به نوع نان)
باشگاه بدن سازی
سالانه 1200_ ماهانه 150 لیر
یک پرس غذا (ساندویچ ساده مثل دونر مرغ)
10-15 لیر
یک پرس غذا در رستوران (کباب آدانا)
30 لیر
 تمام مبالغ فوق تقریبی بوده و بسته به نوع و کیفیت محصول یا خدمات، این هزینه ها ممکن است کمتر یا بیشتر شود. به طور مثال در مورد کرایه خانه، متغیرهای زیادی برای تعیین هزینه وجود دارند؛ از جمله منطقه، واحد آپارتمان خصوصی، مجتمع و یا رزیدانس بودن، متراژ، لوکس یا کلاسیک، نوساخت یا قدیمی بودن ساختمان.

کرایه خانه در شهرهای دیگر مثل آنکارا نسبت به استانبول پایین تر بوده و هزینه کرایه خانه به طور متوسط در مرکز شهر حدود 1500- 3000 است.

خدمات بهداشت و درمان در ترکیه:

به طور کلی داشتن بیمه سلامت و خدمات درمانی برای افراد خارجی که به عناوین مختلف اقدام به درخواست اقامت (دانشجویی، کوتاه مدت، اجازه کار و...) می نمایند، اجباری است. بیمه خدمات درمانی برای دانشجویان  به دو صورت دولتی و شرکت های خصوصی قابل دریافت است و افراد با اقامت توریستی کوتاه مدت تنها از بیمه شرکت های خصوصی می توانند استفاده نمایند. علاوه بر این افرادی که با خرید ملک به منظور دریافت شهروندی ترکیه، تاسیس شرکت تجاری یا دریافت اجازه کار اقدام به اخذ اقامت در ترکیه می کنند، می توانند از طریق بیمه دولتی و برای بیمه تکمیلی از طریق شرکت های خصوصی اقدام به دریافت بیمه خدمات درمانی نمایند. برای دریافت اطلاعات بیشتر در مورد انواع بیمه، هزینه ها و خدمات آنها می توانید به لینک https://turkey-study.com/blog/Sigorta-352 در سایتمان مراجعه نمایید.

افتتاح حساب بانکی در ترکیه:

برای افتتاح حساب بانکی در کشور جمهوری ترکیه اولین شرط داشتن اقامت ترکیه (دانشجویی، کوتاه مدت (توریستی)، اجازه کار و ثبت شرکت و...) است.

امکان افتتاح حساب بانکی برای دانشجویان تقریبا در تمام بانک های ترکیه وجود دارد ولی برای افراد با اقامت کوتاه مدت در حال حاضر تنها در بانک زراعت افتتاح حساب صورت می گیرد.

مدارک لازم برای افتتحاح حساب بانکی شخصی:

مدارک لازم برای افتتحاح حساب، از بانکی به بانک دیگر می تواند متفاوت باشد ولی مدارک لازم در اکثر بانکها به صورت زیر است:

 پاسپورت

آدرس محل سکونت  

کیملیک (شماره ملی مربوط به ترکیه که با اخذ اقامت صادر می گردد.)

شماره مالیاتی

شماره تلفن همراه (ترک)

مدارک لازم برای افتتحاح حساب بانکی شرکتی:

پاسپورت

آدرس محل سکونت  

شماره مالیاتی

شماره تلفن همراه (ترک)

ارائه مدارک مربوط به ثبت شرکت

دریافت شماره مالیاتی با مراجعه به نزدیک ترین اداره مالیات و ارائه پاسپورت و آدرس شرکت انجام می گیرد.

با حساب بانکی افتتاح شده در ترکیه چه کارهایی می توان انجام داد؟

با افتتاح حساب بانکی در ترکیه خواهید توانست آزادانه به پول هایتان دسترسی داشته و طی مدتی که در ترکیه اقامت دارید، از هزینه های بین المللی اجتناب کنید. همچنین با افتتاح حساب بانکی می توانید و دریافت کارت بانکی خریدهای (مستقیم و اینترنتی) خود را انجام دهید.

آیا می توان پس از افتتاح حساب، کارت اعتباری بانک (Credit Card) دریافت کرد؟

افتتاح حساب بانکی در ترکیه ارائه کارت اعتباری بانک را برای شما تضمین نمی کند. جهت دریافت کارت اعتباری بانکی در ترکیه، برای شهروندان ترکیه نیز شرایطی وجود دارد که افراد واجد شرایط پس از بررسی شرایطشان از سوی بانک، موفق به دریافت آن خواهند شد، این شرایط برای خارجی ها به مراتب دشوارتر است، با این حال افراد خارجی در صورت داشتن اجازه کار و ارائه فیش حقوقی می توانند کارت اعتباری دریافت نمایند.

وسایل نقلیه عمومی در ترکیه:

با توجه به هزینه های بالای سوخت در ترکیه و متعاقب آن هزینه های بالای استفاده از تاکسی، وسایل نقلیه عمومی اهمیت زیادی در حمل و نقل مردم در ترکیه دارند. از این رو می توان گفت که در بسیاری از استان های ترکیه یک شبکه حمل و نقل عمومی با کیفیت وجود دارد.

وسایل نقلیه رایج در ترکیه عبارتند از اتوبوس، مینی بوس (دولموش)، مترو، متروبوس، تراموا، کشتی

1. اتوبوس

نحوه استفاده از اتوبوس های شهرداری

در شهرهای مختلف ترکیه جهت بهره مندی از اتوبوس، می بایست کارت مربوط به شهر مورد نظر تهیه شود. به این ترتیب در استانبول، استانبول کارت، در آنکارا، آنکارا کارت، در ازمیر، ازمیر کارت و… باید تهیه گردد. به وسیله این کارت، به غیر از مینی بوس های شخصی، می توانید از تمام وسایل نقلیه عمومی فراهم شده توسط شهرداری استفاده کنید. علاوه بر آن، باید بگوییم که در آینده ای نزدیک و به واسطه وزارت حمل و نقل امور دریایی و ارتباطات ترکیه، پروژه کارت مشترک سراسری در کشور در دست اجرا است. همچنین در ترکیه در هر شهر اپلیکیشن های مربوط به اتوبوس های شهرداری وجود دارد که امکان مشاهده موقعیت اتوبوس، تعداد و مکان ایستگاه ها و گذرگاه ها، ساعات حرکت و اینکه پس از چند دقیقه اتوبوس در ایستگاه مورد نظر خواهد بود را به مسافران می دهد. همچنین این اپلیکشن ها قابلیت شارژ اینترنتی کارت اتوبوس و مشاهده موجودی کارت را نیز دارند.

حمل و نقل درون شهری با اتوبوس در استانبول

در استانبول عموما اتوبوس های شهرداری از ساعت 05:00 صبح تا 01:00 شب در حال خدمت رسانی هستند. اما این ساعات بسته به خطوط مختلف، ممکن است متغیر باشد. در زیر نگاهی کلی به هزینه های حمل و نقل عمومی در استانبول (2020) می اندازیم:

هزینه اولیه برای سوار شدن با استانبول کارت برای عموم: 3.5 لیر، برای محصلین: 1.70 لیر

هزینه حمل و نقل انتقالی (اول) برای عموم: 2.5 لیر، برای محصلین: 0.75 لیر

هزینه حمل و نقل انتقالی (دوم) برای عموم: 1.90 لیر، برای محصلین: 0.70 لیر

هزینه حمل و نقل انتقالی (سوم) برای عموم: 1.20 لیر، برای محصلین: 0.60 لیر

بلیط (تک سفره) یک طرفه: 7 لیر

بلیط (تک سفره) دو طرفه: 11 لیر

هزینه ماهانه کارت آبی برای عموم: 275 لیر، برای محصلین: 50 لیر

برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید به سایت https://www.iett.istanbul/  مراجعه نمایید.

حمل و نقل درون شهری با اتوبوس در آنکارا

اتوبوس های شهرداری در آنکارا از ساعت 05:30 صبح تا 00:00 شب خدمات رسانی می کنند. اما از اواخر سال 2017 در راستای تصمیم اتخاذ شده از سوی شهرداری آنکارا، در برخی خطوط اتوبوس های شهری، ارائه خدمات به طور 24 ساعته شده است.

هزینه اولیه برای سوار شدن با آنکارا کارت برای عموم: 3.25 لیر، برای محصلین: 1.75 لیر

هزینه حمل و نقل انتقالی (اول) برای عموم: 1.60 لیر، برای محصلین: 0.75 لیر

بلیط (تک سفره) یک طرفه: 4 لیر

برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید به سایت https://www.ego.gov.t  مراجعه نمایید.

حمل و نقل درون شهری با اتوبوس در ازمیر

در ازمیر که سومین شهر بزرگ ترکیه است، اتوبوس های شهرداری عموما بین ساعات 06:30 – 00:00 فعالیت می کنند.

هزینه اولیه برای سوار شدن با ازمیر کارت برای عموم: 3.46 لیر، برای محصلین:1.64  لیر

هزینه حمل و نقل انتقالی (اول) برای عموم: 0.50 لیر، برای محصلین: 0.0 لیر

هزینه حمل و نقل انتقالی (دوم) برای عموم: 0.50 لیر، برای محصلین: .00  لیر

هزینه حمل و نقل انتقالی (سوم) برای عموم: 0.0 لیر، برای محصلین: 0.0 لیر 

2. مینی بوس (دولموش)

بعد از حمل و نقل با اتوبوس، مینی بوس یکی از وسایل نقلیه ای است که زیاد مورد استفاده قرار می گیرد. این وسیله ها با اخذ اجازه از شهرداری، بصورت شخصی در حال فعالیت هستند و بسته به مسافت، قیمت آنها نیز متغیر است. چون در تردد با مینی بوس، از کارت های حمل و نقل عمومی استفاده نمی شود؛ بلکه هزینه به طور مستقیم به خود راننده پرداخت می شود. از این رو، هنگام سوار شدن به مینی بوس، با خود پول خرد به همراه داشته باشید. در زیر تعرفه مینی بوس های استانبول برای نمونه درج شده است:

مسافت 0-2 کیلومتر: 2.5 لیر

مسافت 2-4 کیلومتر: 2.70 لیر

15-20کیلومتر: 3.70 لیر

در دیگر شهرها نیز بر حسب مسافت، هزینه ها متغیر است؛ اما به طور میانگین، می توان قیمتی حدود 3.5 لیر را در نظر گرفت.

برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید به سایت https://tuhim.ibb.gov.tr مراجعه نمایید.

3. مترو

در ترکیه خطوط مترو در سطح استانداردهای جهانی و در 5 شهر آنکارا، استانبول، ازمیر، بورسا و آدانا موجود است. توسعه یافته ترین شبکه مترو در ترکیه، در استانبول قرار دارد بطوری که طول شبکه خطوط مترو در بخش های داخلی به 92 کیلومتر می رسد و قرار است بزودی نیز بیشتر توسعه بیاید. همچنین، خط مارمارای (Marmaray) که از زیر بوغاز عبور می کند، تنها خط متروی جهان می باشد که قاره آسیا و اروپا را بهم وصل می کند.

دومین خط متروی پیشرفته نیز در آنکارا وجود دارد که طول شبکه خطوط شهری به 55 کیلومتر می رسد و همچون استانبول، نقاط انتقال مختلفی را داراست. با استفاده از این نقاط انتقال، می توان به بخش هایی که دسترسی مترو در آنها محدود است، به راحتی تردد نمود.

4. متروبوس

متروبوس منحصرا در شهر استانبول وجود دارد و نامی است که به اتوبوس هایی داده می شود که در قالب مترو کار می کنند، متروبوس ها در خطوط اصلی درون شهری، از مسیر ویژه ای برای تردد برخوردارند. در نتیجه، بدون توقف در ترافیک، در مسیرهای خود براحتی در رفت و آمد هستند. لازم به ذکر است که متروبوس ها به صورت یکپارچه، با سایر وسایل حمل و نقل عمومی از قبیل: کشتی، مترو و اتوبوس های شهرداری، کار می کند. در نتیجه این یکپارچگی، به راحتی می توان با سایر وسایل نقلیه به مکان های مختلف دسترسی پیدا کرده و به راحتی به مقصد مورد نظر رسید.

5. تراموا

 تراموا با حال و هوای نوستالژیک و امکان دسترسی آسان و راحت درون شهری، وسیله نقلیه عمومی است که در برخی شهرهای ترکیه از آن استفاده می شود؛ به ویژه در شهرهایی چون: استانبول، ازمیر، آنکارا، بورسا، اسکی شهیر، کایسری و گازی آنتپ، حمل و نقل با تراموا نسبت به شهرهای دیگر رایج تر است.

6. کشتی  

حمل و نقل دریایی نیز جزو گزینه هایی است که از نظر حمل و نقل عمومی شهری، باید مورد توجه قرار گیرد. چرا که ترکیه شبه جزیره ای محصور در آب (از سه طرف) است و به همین دلیل، بخش حمل و نقل عمومی از تردد در دریا نیز بهره می برد. تردد کشتی ها به ویژه در استانبول و ازمیر بسیار رایج است. در خطوط کشتی استانبول، شما می توانید از سمت آسیایی، به سمت اروپایی دسترسی پیدا کرده و همچنین به تماشای منظره تاریخی استانبول بپردازید.

 

لینک منابع:

 https://tr.euronews.com/2020/02/03/dunyanin-en-guclu-ordulari-asker-2020-raporu-tsk-turkiye-13-uncu-siraya-geriledi

https://www.gidahatti.com/turkiye-dunyanin-kacinci-buyuk-ekonomisi-147178/

https://www.atakurumsal.com/turkiyede-toplu-tasima-araclari-nelerdir-nasil-kullanilir/

 

راه های ارتباط با ما:

سایت:

www.turkey-study.com
تلفن تماس:
09129346652
02188664068
تا انتهای مسیر همراهتان هستیم.

 

آشنایی با کشور جمهوری ترکیه
نظرات کاربران
ارسال نظر


متروپل ونک