روز جهانی خط بریل

روز جهانی خط بریل

نابینا چه کسی است؟

فرد نابینا فردی درمانده نیست که نیاز به محافظت و دلسوزی داشته باشد. او همچنین فرد معجزه آسایی با تفاوت بسیار از انسانهای دیگر، دارای توانایی خارق العاده و شنیدن صداهایی که دیگران نمی توانند بشنوند، نیست. تمام صفات مثبت و منفی که افراد دیگر دارند را می تواند داشته باشد. در میان افراد نابینا، افرادی موفق، ناموفق، خودخواه و یا به فکر منافع جامعه و مردم وجود دارند. به طور خلاصه، نابینایان افرادی مانند بقیه هستند.

 او هم کتابهایی را که ما می خوانیم، با استفاده از سیستم نوشتاری متفاوت می خواند. اطلاعات و آموزشی مشابه ما را با روشهایی متفاوت تر می گیرد. مدارس، محل های کار مشابه، خیابان های یکسان، مکان های تفریحی مشابه با افراد دیگر را استفاده می کند. به طور خلاصه، نابینایی به معنای داشتن شخصیتی متفاوت از افراد دیگر نیست.

آیا نابینایی مشکل بزرگیست؟

مهمترین مشکلی که یک فرد نابینا با آن روبرو است، کوری چشم نیست، بلکه سوتفاهم و قضاوت­ های جامعه در مورد نابینایان است؛ کمبود فرصت های ارائه شده به وی و نابرابری این فرصت ها با افراد دیگر است.

اگر به افراد نابینا فرصت برابر و کافی در تمام زمینه های زندگی داده شود، مشکل نابینایی به یک مشکل جسمی ساده برای آن افراد تبدیل می شود. امروزه هدف اصلی افراد نابینا داشتن حقوق و فرصت های برابر با همه، معاشرت با جامعه و داشتن شرایطی است که در آن بتوانند ضمن ادامه زندگی روزمره خود مستقل و آزاد باشند.

همانطور که برای یک فرد نابینا بیان نابینایی خود به عنوان بهانه ای برای هر ناکامی که با آن روبرو می شود اشتباه است، اگر جامعه ادعا کند که دیدن برای هر موفقیت لازم است نیز به همان اندازه اشتباه است. عواقب عملی هر مورد دو منفی است. تعامل دائمی بین فرد و جامعه وجود دارد. به همین دلیل، ارزیابی افراد نابینا بر جامعه و ارزیابی های جامعه بر افراد کم بینا تأثیر می گذارد.

نابینایان چگونه می خوانند و می نویسند؟

برای خواندن و نوشتن افراد نابینا یک سیستم نوشتاری برجسته وجود دارد که شامل نقاط است. این سیستم نوشتاری در سال 1829 توسط شخصی به نام لوئیس بریل اختراع شد. لوئیز بریل در سال 1809 در فرانسه متولد شد و در جوانی چشم های خود را از دست داد. نوشته های متشکل از نقاط برجسته روی کاغذهایی شبیه کارتن های نقاشی است که توسط نابینایان با نوک انگشتانشان خوانده می شود.

این نوشته ها که از یک سیستم شش نقطه ای تشکیل شده است، "خط بریل" نام دارد. خط بریل مانند نوشتن عادی با استفاده از قلم یا مداد نوشته نمی شود، زیرا نقاط برجسته باید به طور منظم در فواصل منظم جمع شوند. به همین دلیل، از ابزارهای مخصوص این کار به نام لوح یا ماشین تحریر برای نوشتن استفاده می شود. روی کاغذی که وارد لوح می شود با قلم مخصوص نوک تیز به صورت برجسته نوشته می شود.

آیا افراد نابینا می توانند به تنهایی گشت و گذار کنند؟

اگر شرایط و امکانات خاصی در یک محیط منظم فراهم شود این امکان برای افراد نابینا وجود دارد و می توانند به تنهایی از یک مکان به مکان دیگر بروند. افراد نابینا از عصای سفید رنگی که از فلز یا پلاستیک ساخته شده است استفاده می کنند و می توانند به تنهایی قدم بزنند. این عصا را می توان جمع کرد و در جیب یا کیف گذاشت. برای رفت و آمد با استفاده از عصا آموزش ویژه لازم است. با این حال، برخی از افراد نابینا می توانند یاد بگیرند که چگونه از عصای سفید به تنهایی و بدون آموزش استفاده کنند. خانواده هایی که کودکان نابینا دارند باید این کودکان را از سنین پایین به راه رفتن با عصا عادت دهند. در مدارس، معلمان تلاش می کنند چنین کودکانی از کلاس اول از این عصاهای سفید استفاده کنند. در غیر این صورت، استفاده از عصا در سنین بالا برای آنها دشوار خواهد بود.

گشت و گذار بدون استفاده از عصا باعث حوادث خطرناکی برای یک فرد نابینا می شود.

در بعضی از کشورهای پیشرفته از سگهای راهنما که به طور خاص پرورش داده شده اند، استفاده می شود تا افراد کم بینا بتوانند به راحتی سفر کنند. اما این روش هنوز در کشور ترکیه در دسترس نیست.

آیا افراد نابینا می توانند ورزش کنند؟

افراد نابینا آموزش های لازم را می بینند و فعالیت های مختلفی را در شاخه های مختلف ورزشی انجام می دهند. شاخه های ورزشی که افراد نابینا با موفقیت انجام می دهند به شرح زیر است:

فوتبال، گلف، شنا، دو و میدانی، کشتی، پیاده روی در طبیعت، پیشاهنگی، سوارکاری، شطرنج و ...

افراد نابینا می توانند با اضافه کردن موارد مختلفی که باعث ایجاد صدا در توپ فوتبال می شود و یا با استفاده از توپ های صوتی مخصوص این کار، فوتبال بازی کنند.

گول بول ورزشی مخصوص افراد نابینا است و شامل دو تیم چهار نفره است که هر فرد در حالت نشسته توپ را با دست می غلتانند و تلاش می کند با وارد کردن توپ به دروازه گل بزند.

تا به امروز 13 باشگاه ورزشی برای افراد نابینا در کشور ترکیه وجود دارد. اولین و بزرگترین باشگاه ورزشی تاسیس شده، باشگاه ورزشی آنکارا آلتی نوکتا (به معنی شش نقطه برگفته از شش نطقه در خط بریل) است.

کدام مؤسسات در ترکیه آموزش های ویژه به نابینایان می دهند؟

در کشور ترکیه، 16 مدرسه نابینایان در آدانا، آنکارا (2 مدرسه)، چاناک کاله، دنیزلی، ارزروم، قاضی آنتپ، استانبول ( مدرسه2)، ازمیر، کایسری، کاهرامان ماراش، قونیه، نیده، توکات و دیاربکرو جود دارد که کودکان نابینا می توانند در آن ها تحصیل کنند. علاوه بر این، مراکز توانبخشی وجود دارد که آموزش ابتدایی و حرفه ای را به افراد نابینای بالای 15 سال ارائه می دهند. یکی از این دو مرکز توان بخشی در آنکارا و دیگری در استانبول است. در این مراکز، مهارت های لازم برای زندگی روزمره، سواد، استفاده از عصا و حرکت مستقل، ماشین تحریر، تلفن، ماساژور، رایانه آموزش داده می شود و افراد نابینا از طریق این آموزش ها با مشغول شدن در یک مؤسسه دولتی یا خصوصی یا ایجاد یک تجارت مستقل برای خود و جامعه مفید خواهند بود.

الزامات ثبت نام برای مدارس نابینایان

در کشور ترکیه 16 مدرسه آموزش ابتدایی برای افراد نابینا وجود دارد که همه آنها شبانه روزی و روزانه هستند.

دانش آموزان نابینا می توانند طبق ماده 7 مقررات خدمات آموزش ویژه در این مدارس ثبت نام کنند. آنها می توانند از طریق اداره آموزش ملی، مرکز راهنمایی و تحقیقات، یا مراجعه مستقیم به مدارس ابتدایی مخصوص نابینایان در نزدیکترین مدرسه ابتدایی ثبت نام کنند.

کسانی که می خواهند در یکی از این مدارس ثبت نام کنند باید مراحل زیر را طی کنند:

• با یک دارخواست به فرمانداری استان خود یا به بخشداری منطقه مراجعه کنید.

• درخواست شما به اداره آموزش ملی و از آنجا به نزدیکترین مرکز راهنمایی و تحقیقات منتقل می شود.

• اداره آموزش و پرورش ملی به شما اطلاع می دهد تا مدارک و اسناد را که باید در این پرونده وجود داشته باشد، تهیه کنید.

• اگر در گزارش مدارک مورد نیاز مشکلی وجود دارد، باید مدارک زیر را تهیه کنید:

o      کپی شناسنامه معتبر (مربوط به دانش آموز)

o      گواهی محل اقامت والدین یا سرپرست

o      گزارش هیئت پزشکی از یک بیمارستان کاملاً رسمی (این گزارش شامل ناتوانی فرد، میزان ناتوانی وی و ابتلا به بیماری دیگری خواهد بود).

o      فرم تشخیص هویت دانش آموز توسط مرکز مشاوره و تحقیقات پر می شود.

o      گزارش تحلیلی که باید از مراکز راهنمایی و تحقیقات تهیه شود.

o      دو عکس رسمی اخیر.

o      دو پاکت نامه تمبر زده شده شامل آدرس والدین.

o      سندی که وضعیت اقتصادی را نشان می دهد. (اگر دانش آموز در مدارس شبانه روزی بدون هزینه درس بخواند) این سند را می توان مطابق با نمونه در اداره آموزش ملی پر کرد.

o      تعهد نامه ای که نشان می دهد والدین یا سرپرست، دانش آموز را در تعطیلات نیم سال و تابستان با خود می برند. (این سند توسط مدیر مدرسه دانش آموز تهیه می شود و توسط والدین وی امضا می شود).

o      تصمیم شورای ملی آموزش و پرورش استان. (توسط اداره ملی آموزش تهیه و ارائه می شود.)

• پرونده این اسناد تهیه شده با یک درخواست مبنی بر شبانه روزی و روزانه بودن مدرسه به اداره آموزش ملی ارسال می شود.

• دانش آموزان نابینا با تصمیم تیم تشخیص، نظارت و ارزیابی استان و هیئت خدمات آموزش ویژه استان در مدارس ابتدایی جای می گیرند به صورت روزانه و شبانه روزی آموزش ببینند.

کسانی که می خواهند در یکی از این مدارس ثبت نام کنند باید مراحل زیر را طی کنند.

• دانش آموزانی که از تحصیلات ابتدایی برای افراد نابینا فارغ التحصیل شده اند و می خواهند تحصیلات متوسطه خود را ادامه دهند، در پایان پایه هشتم، به مدیر مدرسه محل تحصیل خود مراجعه می کنند.

• دانش آموزانی که در مدارس آموزش ابتدایی و متوسطه تحصیلات خود را ادامه می دهند و خط بریل را می دانند می توانند كتابهای درسی را به صورت رایگان از آدرس چاپخانه ضعف بینایی و هنرستان شبانه Altindag-ANKARA درخواست كنند.

شرایط ثبت نام در مراکز توانبخشی در ترکیه

در مراکز توانبخشی در آنکارا و استانبول، برای افراد نابینای 15 سال و بالاتر دوره های حرفه ای و مهارت آموزی برگزار می شود. کسانی که می خواهند از این دوره ها استفاده کنند باید به ادارات خدمات اجتماعی و آژانس حمایت از کودکان در استان مراجعه کنند. مدارک درخواستی از متقاضی به شرح زیر است:

گزارش نابینایی فرد از یک بیمارستان دولتی رسمی، مدرک تحصیلی، کپی شناسنامه، گواهی اقامت، شش عکس و دارخواست.

برای کسانی که از هیچ مؤسسه آموزشی فارغ التحصیل نشده اند مدرک تحصیلی لازم نیست.

نابینایان در کدوم شغل ها می توانند کار کنند و موفق باشند؟

زمینه هایی که افراد نابینا در آن ها موفق هستند، با توجه به فرصت های ارائه شده به آن ها و پیشرفت های فناوری متفاوت است. به همین دلیل، مشاغلی که افراد نابینا در آن ها کار می کنند و موفق هستند، از کشوری به کشور دیگر متفاوت است.

زمینه هایی که افراد نابینا می توانند در آن ها مشغول شوند: وکالت، موسیقی، علوم اجتماعی ، علوم پایه، ادبیات، دین، ​​فلسفه، تدریس زبان های خارجی؛ تخصص در اقتصاد، جامعه شناسی، روانشناسی؛ مدیریت در زمینه های متفاوت، مترجمی کتبی یا شفاهی، اپراتور و برنامه نویسی رایانه، منشی تلفنی، مشاور، کار در رادیو، تلویزیون، روزنامه نگاری، مونتاژ، برخی کارهای تعمیراتی، بسته بندی و صنایع دستی مختلف در موسسات.

وسایل نقلیه ویژه ای که برای نابینایان مورد استفاده قرار می گیرند

افراد نابینا در زندگی روزمره، در طول تحصیل و در محل کار خود از وسایل مختلف تولید شده ویژه بهره مند می شوند. به عنوان مثال، ساعت هایی که ارقامش با نقاط برآمده مشخص می شود، ماشین حساب ها و ابزار سخن گو برای اندازه گیری فشار خون و گلوکز خون، وسایلی که با صدای بلند رنگ ها و پول ها را مشخص می کنند، ابزارهای ویژه قابل استفاده در علوم، ریاضیات، جغرافیا، عینک، ذره بین، کامپیوتر و لوازم آشپزخانه مخصوص، برخی از این ابزارها هستند. بیشتر این وسایل را می توان از خارج از کشور تهیه کرد. به کمک دستگاه های مخصوص ساخته شده، افراد نابینا می توانند کارهای زیادی را به تنهایی و بدون وابستگی به دیگران انجام دهند.

یک فرد نابینا می تواند مکان ها و مسیرهای کشورها، شهرها، کوه ها، دریاها و رودخانه ها را به لطف نقشه های برجسته مخصوص تصور کند. انواع مفاهیم شکل های هندسی را می تواند با ابزارهای رسم هندسه ترسیم و درک کند. می تواند ساعت ها را از طریق دستگاه های الکترونیکی سخن گو بداند. به کمک برنامه های صفحه خوان، افراد نابینا که می توانند از رایانه استفاده کنند با گشت زدن در اینترنت می توانند به راحتی به انواع اطلاعات دسترسی پیدا کنند.

آیا می دانید حقوق و امکانات نابینایان در ترکیه چیست؟

گزارش معلولیت الزامی

به منظور بهره مندی از حقوق مختلف اعطا شده به معلولان، تهیه گزارش تایید نابینایی با مشخص کردن نوع و درجه معلولیت برای فرد معلول الزامی است. این گزارش با مراجعه شخص نابینا به نهادهای مختلف (بسته به شرایط) دریافت می شود.

پزشکان ارشد بیمارستان مجاز هستند هزینه برای گزارش را از افراد بی بضاعت که دارای امنیت اجتماعی نیستند، دریافت نکنند.

آموزش ابتدایی نیز برای معلولین اجباری است!

حق تحصیلات ابتدایی که طبق قانون اساسی ترکیه برای همه اجباری و رایگان است، در مورد معلولین نیز صدق می کند. افراد معلول که می خواهند از حق تحصیلات ابتدایی بهره مند شوند باید به مراکز راهنمایی و تحقیقاتی یا اداره های آموزش ملی وابسته به وزارت آموزش ملی مراجعه کنند.

برای درج معمولیت در کارت شناسایی چه باید کرد؟

"اطلاعات معلولیت" کسانی که توانایی های جسمی، روحی، ذهنی، عاطفی و اجتماعی خود را با نرخ 40 درصد یا بیشتر به صورت مادرزادی و یا به هر دلیلی از دست داده اند، در صورت درخواست در شناسنامه ها و کارت های شناسایی گنجانده می شود.

به منظور درج اطلاعات معلولیت در مدرک شناسایی؛

افراد معلول، به اداره خدمات اجتماعی استان که در آن اقامت دارند،

با نسخه اصلی یا تایید شده گزارش معلولیت،

اصل و فتوکپی شناسنامه

مراجعه می کنند.

مزایای معلولین که اطلاعات مربوط به معلولیت آن ها در مدرک شناسایی آن ها درج شده است چیست؟

حقوق و تخفیفاتی که معلولان از آن بهره مند می شوند توسط مؤسسات، سازمان ها یا ادارات محلی مربوطه تعیین می شود. هیچ حق عمومی و تخفیفی اجباری در این زمینه وجود ندارد. علاوه بر این، تسهیلات ارائه شده توسط برخی از مؤسسات عمومی به معلولان به شرح زیر است. این تخفیف ها و یا نرخ ها ممکن است گاهی توسط مؤسسات مربوطه تغییر یابد.

از آنجا که اطلاعات مربوط به معلولیت در بانک اطلاعات ملی معلولیت ها نگهداری می شود، آنها می توانند از خدمات (توان بخشی حرفه ای ، کمک و غیره) موسسات، سازمان ها و سازمان های غیر دولتی مختلف برای معلولان بهره مند شوند.

20٪ تخفیف در سفر با قطارهای خط اصلی راه آهن دولتی،

تقریباً 30٪ تخفیف بر اساس هزینه تعیین شده هنگام مسافرت با THY،

تماس با تلفن های همراه Turkcell و Telsim با نرخ دارای تخفیف،

استفاده رایگان از پارک های ملی، تئاترهای دولتی، موزه ها و مسابقات ورزشی (با همراه).

برخی از شهرداری ها اتوبوس های داخلی، کشتی و وسایل حمل و نقل دیگر را به صورت رایگان یا با تخفیف به نابینایان خدمات ارائه می دهند.

آیا دوره های کارآموزی برای معلولان وجود دارد؟

در

• شورای تجارت ترکیه،

مراکز آموزش عمومی،

مراکز آموزش کارآموزی،

• مراکز تدریس خصوصی،

• شهرداری ها،

دوره های شغلی برای افراد معلول توسط برخی از انجمن ها و بنیادهای مربوط به افراد معلول برگزار می شود.

برای حضور در این دوره ها لازم است با شعب موسسات و سازمان های مذکور در استان محل اقامت تماس گرفته و پس از تکمیل مدارک مورد نیاز اقدام نمایند. این دوره ها به طور کلی رایگان هستند و برخی از خدمات حمل و نقل را نیز ارائه می دهند.

آیا امکان کار برای معلولان در نهادهای دولتی وجود دارد؟

بله ، افراد دارای معلولیت می توانند در چارچوب مقررات "آیین نامه شرایط استخدام افراد معلول به عنوان کارمندان دولت و مشاغل مربوط به آن" مطابق با ماده 53 قانون کارمندان دولت شماره 657 کار کنند.

نهادهای دولتی موظفند 3٪ از کارمندان خود را از بین معلولین استخدام کنند.

حقوق معلولیت

افراد معلول که فاقد هرگونه تأمین اجتماعی و درآمدی هستند می توانند در چارچوب قانون شماره 2022 ترکیه در بازه های زمانی سه ماهه حقوق معلولیت را با توجه به سطح معلولیت خود دریافت کنند.

با قانون جدید معلولیت که از 7 ژوئیه 2005 لازم الاجرا شد، اصلاحات مهمی در قانون پرداخت حقوق و دستمزد به شهروندان ترک نیازمند، ناتوان و یتیم بالای 65 سال انجام شد. بر این اساس، افراد دارای معلولیت شدید که هیچ سرپرستی ندارند، 300 درصد از حقوق بازنشستگی دریافت شده توسط شهروندان بالای 65 سال و معلولانی که شغلی ندارند، فاقد سرپرست هستند و بستگان معلولان زیر 18 سال که موظف به مراقبت از این معلول هستند، 200٪ از این حقوق را دریافت خواهند کرد.

نابینایان مشهور ترکیه

عاشیک ویسل (اوزان: شاعر و نوازنده مردمی)

جمیل مریچ (نویسنده)

اشرف ارمغان (نقاش)

کانی کاراجا (موزیسین مذهبی- معنوی)

متین شن تورک (خواننده و بازیگر)

 

دیدن، زیستن است، وصال است دیدن. هر نگاه، کمانی است که به دنیای بیرون پرتاب می شود، یک آغوش، یک بوسه است هر نگاه...

"جمیل مریچ"

منابع: 

http://www.altinokta.org.tr/sayfalar.asp?sayfa=74

آشنایی با کشور جمهوری ترکیه

تحصیل در ترکیه

بورسیه تحصیلی در ترکیه

پزشکی در ترکیه

راه های ارتباط با ما:

سایت:

www.turkey-study.com
تلفن تماس:
09129346652
02188664068
تا انتهای مسیر همراهتان هستیم.

روز جهانی خط بریل
نظرات کاربران
ارسال نظر


متروپل ونک