روز جهانی چای

روز جهانی چای

روز جهانی چای برای اولین بار در 15 دسامبر 2005 در دهلی جشن گرفته شد. از آن زمان، این جشن در جهان، به ویژه در کشورهای چین، بنگلادش، هند، اندونزی، کنیا، مالزی، مالاوی، نپال، سریلانکا، تانزانیا، اوگاندا و ویتنام که تولید چای دارند، برگزار می شود. هدف روز جهانی چای؛ جلب  توجه مقامات و مردم به مشکلات موجود در بازار بین المللی چای و همچنین وضعیت کارگران درگیر در مزارع و مراکز تولید چای است. به علاوه، برگزارکنندگان این جشن به دنبال بهبودی اوضاع در مراکز کوچک تولید و فروش چای سیاه و سبز که نمی توانند با سایر غولهای صنعتی رقابت کنند، هستند.

در سال 2005 توسط اتحادیه هایی از طرف تولیدکنندگان کوچک چای و سازمان های غیر دولتی در آسیا و آفریقا برای رسیدگی به مسائل دستمزد کارگران و قیمتهای عادلانه برای تولیدکنندگان کوچک چای آغاز به کار کردند. کنفرانس چای در دهلی نو با اعلامیه ای در مورد حقوق کارگران و تولیدکنندگان کوچک برای تنظیم رقابت نا عادلانه، مالکیت مزارع، مقررات امنیتی، حقوق زنان، تأمین اجتماعی و دستمزد کارگران برگزار شد. سازمان دیگری به نام هیئت چای هند، به امید تعطیل رسمی شدن، روز چای را به سازمان غذا و کشاورزی سازمان ملل پیشنهاد داد.

صنعت چای، یک فنجان چای صبحانه برای میلیون ها نفر در سراسر جهان فراهم می کند. هند به عنون یکی از بزرگترین تولیدکنندگان چای به اهمیت چای به عنوان کالایی در جامعه و تجارت خود پی برده است. با این حال، بیشتر شرایط کار کسانی که در صنعت چای هستند، هنوز نیاز به بهبودی فراوان دارد.

چای در کشورهای مختلف

همانطور که می دانید، چای بعد از آب دومین نوشیدنی پر مصرف جهان است. چای نه تنها در ایران و ترکیه بلکه در مناطق مختلف جغرافیایی جهان یک ارزش فرهنگی مهم است. در جهان مصرف چای در برخی کشورها با شیر، در برخی کشورها با لیمو و در برخی از کشورها با عسل با آداب و رسوم جالب، جلب توجه می کند.

هند / چای فصلی "ماسالا"

در هند، که یکی از کشورهایی است که در جهان بیشترین تولید چای را دارد، به طور کلی چای با شیر سرو می شود. علاوه بر این، درکنار روش های سنتی مانند اضافه کردن شیر و شکر به چای، طعم دهنده ای به نام "ماسالا" نیز در چای مخلوط می شود. همچنین چای گیاه "دارجیلینگ" که فقط در هند رشد می کند، از جمله چای های مورد علاقه هندی ها است.

چای طعم دار مراکشی / نعناع

چای مراکش که با مخلوط کردن چای سبز و نعناع سرو می شود، نوعی نوشیدنی است که هم در مراکش و هم در آفریقای شمالی بسیار محبوب است. قبل از سرو چای، نعناع را درون لیوان قرار داده و سپس آب داغ به آن اضافه می کنند. پس از آنکه نعناع رنگ آب را به سبز تبدیل کرد، یک چای دم کرده به آن اضافه می شود. چای مراکش به دلیل مزایایی که برای سلامتی دارد، بسیار محبوب است.

تایوان / "چای مروارید شیری" کف دار

"چای مروارید با شیر" که در سراسر جهان در حال رواج یافتن است، چای خاصی است که سالها در میان سنت های تایوان بوده است. چای مروارید با شیر، که می تواند هم سرد و هم گرم سرو شود، با پخت مرواریدهای تاپیوکا با شربت قند تهیه می شود. میزان مصرف چای مروارید با شیر که با ظاهر جالب، جلب توجه می کند، افزایش یافته است.

آرژانتین /  "Yerba Mate"پر از ویتامین

یربا میت یکی از محبوب ترین چای هایی است که در آمریکای جنوبی و آرژانتین مصرف می شود. این چای سبز که از برگهای خشک یربا تهیه می شود، برای جداسازی برگها با یک پیپت فلزی در یک کاسه فلزی نوشیده می شود. برگ های خشک یربا حاوی ویتامین های زیادی هستند.

انگلستان / چای شیر

یکی از اولین کشورهایی که در دنیا در مورد چای به ذهن خطور می کند انگلیس است. آیین چای شیر به نمادی در انگلستان تبدیل شده است که به خاطر علاقه به چای سیاه مشهور است. مفهوم "چای 5" که شامل قوری های چینی و میان وعده های مختلف است ، در انگلیس ظهور کرد.

چین / سرزمین چای ها

چای در 20 منطقه مختلف چین تولید می شود که دارای سابقه بسیار طولانی در تولید چای است. چای ها با توجه به مناطق مختلف از نظر رنگ ، بو و طعم متفاوت هستند. به 7 نوع مختلف سبز، سیاه، ولونگ (نوع نیمه تخمیر شده)، سفید، زرد، قرمز و یاسمن تقسیم می شود. چای که اعتقاد بر این است که باعث استراحت و آرامش روح می شود، به نوشیدنی ملی مردم چین تبدیل شده است.

ترکیه

ترکیه که میان کشورهایی که بیشترین مصرف چای را دارند، جای گرفته است، در زمینه تولید و مزارع چای در منطقه دریای سیاه جایگاه بسیار مهمی در جهان دارد. چای سیاه که غالباً در وعده صبحانه مصرف می شود، بعد از ناهار و شام نیز ترجیح داده می شود. چای یکی از مهم ترین عناصر فرهنگ ترکیه است که در میان نوشیدنی­ هایی که مهمانان با آن پذیرایی می شوند، برجسته است.

 

منابع :

https://www.haberturk.com/15-aralik-uluslararasi-dunya-cay-gunu-ilk-kez-ne-zaman-nerede-ortaya-cikti-2903604

https://www.anadoluhayat.com.tr/blog/hayata-dair/dunyada-cay-kulturu-ile-bilinen-7-ulke-2155

 

راه های ارتباط با ما:

سایت:

www.turkey-study.com
تلفن تماس:
09129346652
02188664068
تا انتهای مسیر همراهتان هستیم.

روز جهانی چای
نظرات کاربران
ارسال نظر


متروپل ونک