روز جهانی مهاجران

روز جهانی مهاجران

 

مهاجرت

در طول تاریخ ، افراد و اعضای خانواده به منظور بهبود شرایط مادی و اجتماعی خود، بهبود انتظارات خود و خانواده و همچنین دلایلی مانند نسل کشی، جنایات علیه بشریت، جنگ ها، بی ثباتی، بحران های اقتصادی، تبادلات، بلایای طبیعی به کشور یا منطقه دیگری مهاجرت کرده اند. در این زمینه، یک مهاجر، بدون توجه به دلایل، داوطلب بودن یا نبود، مسیرهای مهاجرت، منظم یا نامنظم بودن اقامت به فردی که بیش از یک سال در کشور دیگری اقامت داشته است گفته می شود.

تعداد کل مهاجران بین المللی از حدود 175 میلیون نفر در سال 2000 به 244 میلیون نفر در سال 2015 افزایش یافته است. تقریباً دو سوم مهاجران بین المللی در اروپا و آسیا زندگی می کنند.

از هر 10 مهاجر یک نفر زیر 15 سال است.

پول ارسالی به خانواده ها توسط کارگرانی که برای کار به کشورهای خارجی رفته بودند، در سال 2014 به 436 میلیارد دلار رسید.

یکی از مهمترین دلایل مهاجرت بین المللی، وجود مشاغل پردرآمد در کشورهای ثروتمند است. این کشورها برای پرسنل فعال و پیشرفته با حقوق کم نیرو نیافته و به مهاجران نیاز پیدا می کنند. پیر شدن جمعیت نیز منجر به افزایش این تقاضا می شود.با افزایش نسل تحصیل کرده، جوانان شغل­های فیزیکی و با حقوق کم را کم تر ترجیح می دهند.

افزایش مهاجرت می تواند دستمزد کارگران غیر ماهر در کشورهای پیشرفته را کاهش دهد یا منجر به افزایش بیکاری در بین مهاجران سابق شود. مهاجران به ایجاد یک اقتصاد زنده منجر می شوند.

فقر بیشتر به طور خودکار منجر به مهاجرت بیشتر نمی شود. افراد بسیار فقیر استطاعت لازم برای تحمل ریسک و هزینه های مهاجرت به خارج را ندارند. مهاجران بین المللی عموماً افراد با درآمد متوسط ​​هستند.

مهاجرت افراد فاقد صلاحیت بیشترین پتانسیل را برای کاهش میزان و شدت فقر در کشور میزبان دارد. مهاجرت بین المللی به طور کلی هم برای کشورهای مبدا و هم برای کشورهای پذیرنده مثبت است. منافع بالقوه آن به اندازه درآمد تجارت آزاد بین المللی به ویژه برای کشورهای در حال توسعه زیاد است.

اگرچه دلایل مهاجرت می تواند مختلف باشد، اما تنها هدف از مهاجرت امید بوده است. این امید می تواند با انگیزه هایی مانند زندگی بهتر، جامعه ای ایمن، شغل منظم، تحصیلات با کیفیت و آینده بهتر برای فرزندان باشد. مهاجرانی که برای این منظور اقدام به مهاجرت می كنند در واقع یك سفر پر از ریسک را می پذیرند. در مسیر مهاجرت بلایایی می توانند در دریاها رخ دهند که باید هر از گاهی بر آنها غلبه کرد. نقض حقوق بشر ممکن است توسط کلاهبردارانی مانند قاچاقچیان انسان و مافیای اعضای بدن تجربه شود. این مشکلات اغلب محدود به مسیر مهاجرت نیست و ممکن است با بسیاری از مشکلات اجتماعی و اقتصادی مانند محرومیت، حاشیه نشینی، تبعیض و عدم اشتغال در کشورهای مهاجرپذیر ادامه یابد. با این حال، مهاجران با بردن دانش و تجربه خود به کشورهایی که به آنها می روند، به دستاوردهای اجتماعی، اقتصادی، حقوقی، سیاسی، علمی و فکری کشور هدف کمک می کنند و عملکرد مهمی در رفاه کشور دارند.

مهاجرت یک واقعیت جهانی است. پیش بینی ناپذیری، فوریت، پیچیدگی، مشکلات و چالش های مهاجرت بین المللی مستلزم همکاری بیشتر و فعالیت مشترک بین کشورها و مناطق است.

 

کشور ترکیه و مهاجرت

کشور ترکیه که در یکی از مهمترین مسیرهای مهاجرت جهان واقع شده است. در طول تاریخ میزبان تمدنهای بی شماری بوده است. جغرافیای ما شاهد روند مهاجرت بزرگی بوده است و سنت باستانی ما با آمیختن با این مهاجرت ها فرهنگ غنی به دست آورده است. ترکیه امروز افتخار میزبانی از مهاجرانی از 190 ملیت مختلف را دارد.

ترکیه برای مقابله با مهاجرت های بی رویه گام های حقوقی، سیاسی و اداری مهمی برداشته است. پروتکل های تنظیم "کنوانسیون جرایم سازمان یافته فراملی" و ضمایم آن "قاچاق مهاجران" و "قاچاق انسان" در 13 دسامبر 2000 در پالرمو به امضا رسید. به منظور از بین بردن کمبود قانون در کشور ترکیه در زمینه مهاجرت، برای تنظیم سیاست ها در زمینه مهاجرت و مدیریت موثرتر مهاجرت، قانون شماره 6458 در مورد خارجی ها و حمایت بین المللی به تصویب رسیده و در روزنامه رسمی شماره 28615 مورخ 2013.04.11 منتشر شد. با این قانون، اداره کل مدیریت مهاجرت، یک نهاد مدنی و تخصصی وابسته به وزارت کشور، تأسیس شد. قانون شماره 4817 درباره مجوزهای کار برای خارجی ها و آیین نامه اجرای آن از 6 سپتامبر 2003 به اجرا درآمد. جرم قاچاق مهاجران در ماده 79 قانون مجازات ترکیه به شماره 5237 تنظیم شد.

مهاجرت اجباری که با جنگ های بالکان در قرن 20 آغاز شد، در جنگ جهانی دوم به سطح بالایی رسید. مهاجرت در حال حاضر شدیدترین دوره خود را از زمان جنگ جهانی دوم تجربه می کند. جمعیت مهاجران در جهان در دهه گذشته از 150 میلیون نفر به 214 میلیون نفر افزایش یافته است. بر اساس داده های سازمان ملل، تخمین زده می شود که در صورت ادامه رشد با سرعت 20 سال گذشته، تعداد مهاجران بین المللی در سال 2050 به 405 میلیون نفر برسد. امروزه از هر 33 نفر در جهان یک نفر مهاجر است. با توجه به اینکه درگیری های بین المللی و محلی، جنگ ها، نقض حقوق بشر و بهره برداری اقتصادی سهم مهمی در این افزایش دارند. بی توجهی به مسئله مهاجران به معنای کمک به افزایش نقض حقوق بشر و بدتر شدن شرایط زندگی در کشورهای فقیر است.

 

روز جهانی مهاجران

در روز جهانی مهاجران ، که هر ساله در تاریخ 18 دسامبر (28 آذر ماه) جشن گرفته می شود؛ مشکلات اقتصادی، اجتماعی، سیاسی، روانی و حقوقی که مهاجران و آوارگان در سرتاسر جهان با آن روبرو هستند تأکید شده و راه حل هایی پیشنهاد می شود. 18 دسامبر همچنین به عنوان روزی شناخته می شود که جامعه بین المللی حقوق مهاجران را در سراسر جهان به رسمیت شناخته است. این روز اولین بار به عنوان روز جهانی همبستگی با مهاجران در تاریخ 18 دسامبر بین سازمان های مهاجر فیلیپینی و آسیایی در سال 1997 جشن گرفته شد. در تاریخ 18 دسامبر 1990، به دنبال امضای کنوانسیون بین المللی حمایت از حقوق کارگران مهاجر و خانواده های آنها در مجمع عمومی سازمان ملل متحد، هر ساله این روز از طرف سازمان ملل رسماً به عنوان "روز جهانی مهاجران" شناخته شد.

کشور ترکیه به عنوان مدافع حقوق بشر و برابری، در 18 دسامبر روز جهانی مهاجران، همه کشورها را به ایجاد جهانی بدون مهاجرت اجباری و پست شمردن جان انسان­ها، همراه با حمایت از حقوق بشر و کرامت دعوت می کند که در آن تدابیری برای جلوگیری از دشمنی با مهاجران و انجام تعهدات انسانی اندیشیده شده است.

 منابع:

https://www.tihek.gov.tr/uluslararasi-gocmenler-gunu-basin-aciklamasi/

https://www.gencgonulluler.gov.tr/Blog/Detail/7

 

راه های ارتباط با ما:

سایت:

www.turkey-study.com
تلفن تماس:
09129346652
02188664068
تا انتهای مسیر همراهتان هستیم.

 

روز جهانی مهاجران
نظرات کاربران
ارسال نظر


متروپل ونک