هفته مولانا

مولانا که بود؟

مولانا جلال الدین رومی، معروف به مولانا، در 30 سپتامبر 1207 در بلخ افغانستان متولد شد. پدر وی بهاءالدین ولد است که به "سلطان دانشمندان" مشهور بود. رفتن مولانا به آناتولی به دلیل حمله مغول بود. مولانا که در نیشابور با فخرالدین، عارف و دانشمند مشهور دیدار کرد و به بغداد کوفه و کعبه سفر کرد. مولانا، که در اینجا وابسته به شمس تبریزی بود، تحصیلات علوم معنوی را فرا گرفت. حضرت مولانا که پس از مرگ استادش به تحصیلات صوفیانه خود ادامه داد و 17 دسامبر 1273 چشم از جهان فروبست. مقبره او در شهر قونیه ترکیه است. این مقبره ویژه در قونیه مورد توجه گردشگران داخلی و خارجی است. مشهورترین اثر مولانا، که آثار بزرگی داشت، مثنوی است.

مولانا که یکی از اولین اسامی است که با ذکر تصوف به ذهن خطور می کند با نگاهی که به مردم و اسلام دارد افق های جدیدی را به روی مردم گشود. مولانا بر عشق، صلح، اتحاد و همبستگی بین مردم تأکید کرد و سعی کرد توضیح دهد عشق به خدا چگونه است.

مراسم زیادی برای مولانا در شهر قونیه ترکیه که به شهر مولانا معروف است برگزار می ­شود. برای درک بهتر مولانا، هر سال از 7 دسامبر تا 17 دسامبر هفته مولانا نام­گذاری شده است. یکی از اولین چیزهایی که هنگام صحبت از مولانا به ذهن می­رسد، رقص سماست؛ نوعی آیین که افراد بدون وقفه با عشق به خدا به دور خود می چرخند.

 

شمس تبریزی و مولانا

شمس که در سال 642 قمری با ورودش به قونیه با مولانا ملاقات کرد در زندگی مولانا تاثیر بسیاری گذاشت به طوری که بعد از آشنایی با شمس، مولانا درس و وعظ را ترک کرده  و به شعر سرایی، دف و رقص سماع پرداخت.  در سال 643 قمری به دلیل کینه ورزی های اطرافین شمس از قونیه رفت و مولانا به دنبال او به شهرهای شام و دمشق سفر کرد. یک سال بعد شمس به قونیه بازگشت اما پس از آن دوباره آنجا را ترک کرد و با توجه به اینکه مزار او در شهر خوی در ایران واقع است، تصور می شود که پس از قونیه به خوی رفته است.  

 

مراسم سماع

مراسم سماع از طرف پیروان مولانا هر شب در مرکز فرهنگی مولانا در شهر قونیه برگزار می شود. در این رقص افراد مانند گردش سیاره ها بر روی مدار خورشید دور مرکزی به عنوان خورشید فرضی می چرخند؛ به طوری که یکی از دستهایشان به سمت بالا یعنی آسمان و دست دیگر به سمت پایین یعنی زمین است. یعنی انرژی مثبت را از آسمان دریافت کرده و انرژی منفی را به سمت زمین دفع می کنند.

 

آثار مولانا 

آثار منظوم

مثنوی معنوی 

دیوان شمس 

رباعیات

آثار منثور

فیه ما فیه

مکاتیب 

مجالس سبعه

 

هفته مولانا

هفته مولانا هر ساله بین 10 تا 17 دسامبر (19 الی 17 آذر) در شهر قونیه ترکیه برگزار می شود تا ارزش های مولانا را گسترش دهد. در این هفته مراسم­ های ویژه ای برگزار می شود. ارزش های مولانا با جشنواره موسیقی عرفانی، کنفرانس­ها، نمایش­های درویشی سما و برخی از اجراها زنده نگاه داشته می شوند. هزاران نفر از سراسر دنیا در این برنامه های بسیار جذاب شرکت می کنند. روز مرگ مولانا که 17 دسامبر سال 1273 است، شب عروض نامیده می ­شود. شب عروض به معنی شب عروسی است. دیدار مولانا با پروردگارش یعنی با محبوبش شب عروسی نامگذاری شده است.

 

راه های ارتباط با ما:

سایت:

www.turkey-study.com
تلفن تماس:
09129346652
02188664068
تا انتهای مسیر همراهتان هستیم.

هفته مولانا
نظرات کاربران
ارسال نظر


متروپل ونک