5 دسامبر روز جهانی قهوه ترک

5  دسامبر روز جهانی قهوه ترک

 5 دسامبر سالگرد به رسمیت شناختن قهوه ترک و سنت تغییر ناپذیر آن به عنوان میراث فرهنگی ناملموس بشریت یونسکو، به عنوان روز جهانی قهوه ترک جشن گرفته می شود. در این روز برخی از قهوه خانه ها و کافی شاپ ها در ترکیه با قهوه مجانی از مشتریان خود پذیرایی می کنند. در اینجا به جزئیات 5 دسامبر، روز جهانی قهوه ترک اشاره می کنیم.

 قهوه ترک با کف نرم و رایحه بی نظیر خود در فرهنگ مردم ترکیه از جایگاه ویژه ای برخوردار است. اگر چه تاریخ دقیق پیدایش قهوه ترک بحث برانگیز است، اما قدمت قهوه ترک به اواسط قرن شانزدهم بر می گردد که از شبه جزیره عربستان به سرزمین ترکیه آمده است و اولین ورود قهوه به ترکیه مربوط به دوران امپراطوری عثمانی می باشد.

تاریخچه قهوه

ریشه قهوه به شبه جزیره عربستان نسبت داده می شود. اگرچه اولین اطلاعات در مورد قهوه به یک پزشک عرب به نام Rhazes در قرن دهم برمی گردد، اما مصرف آن از حدود سال 575 میلادی آغاز شده است. به گفته برخی محققان، تخمین زده می شود که نام قهوه از ارتباط آن با شهر Kaffa در جنوب غربی اتیوپی، که مهد تولید قهوه است، ناشی می شود. طبق نظرات مختلف، “Kahva” به معنای شراب در زبان عربی با گذشت زمان به Kahve” (قهوه)" تبدیل شده است. قهوه، از یمن به مکه و مدینه و از آنجا در قرن پانزدهم توسط مسافران در ایران، مصر، ترکیه و از آنجا به سایر کشورهای اروپایی گسترش می یابند.

آشنایی امپراطوری عثمانی با قهوه

 

در مورد چگونگی ورود قهوه به امپراتوری عثمانی دو روایت وجود دارد. طبق روایت اول، قهوه در سال 1554 توسط دو کار آفرین سوری به استانبول آورده شد. طبق روایت دیگر، اوزدمیر پاشا، فرماندار یمن، برای اولین بار دانه های قهوه را به استانبول آورد و به لطف وی، قصر امپراطوری با قهوه آشنا می شود و از آن موقع به بعد بخشی از قصر به مکانی چون "کافی شاپ" اختصاص داده می شود. به این ترتیب روز به روز قهوه اهمیت بیشتری کسب می کرد تا جاییکه حتی آب قهوه ای که سلطان می نوشید به طور خاص از چشمه ای به نام "Gumussuyu" (گوموش سویو) در اطراف تپه ایوب (Eyup) آورده می شد.

زندگی شهری استانبول با قهوه خانه ها شناخته می شود، حتی  یک خیابان به اسم "Tahmis" به معنی محلی که در آن قهوه پخته می شود نامیده شد. شهرت قهوه ترک به لطف بازرگانان و مسافرانی که به ترکیه می آمدند و نیز سفیران عثمانی به سرزمین های دیگر رسید.

انواع قهوه های محلی ترکیه

1. قهوه دیبک (Dibek Kahvesi)

2. قهوه مننگیچ (Menengic Kahvesi (Cedene Kahvesi

3. قهوه کانگر (Kenger Kahvesi)

4. قهوه چورک اتو (Çörek Otu Kahvesi)

5. قهوه تاتار (Tatar Kahvesi)

6. قهوه میرواری (Mirvari Kahvesi)

7. قهوه میررا (Mirra Kahvesi)

 

قهوه ترک در فرهنگ و زندگی روزمره ترکیه

همانند سنت زمان چای در انگلیس، مفهوم زمان در مورد نوشیدن قهوه ترک نیز شکل گرفته است که معمولاً بین وعده های صبح و بعد از ظهر نوشیده می شود. کلمه "Kahvalti" که در زبان ترکی به معنای اولین وعده غذایی روز (صبحانه) است، به معنای چیزی است که قبل از قهوه خورده شود.

قهوه ترک در زندگی روزمره ترکیه ای ها؛ به عنوان نوشیدنی است که همواره در دوره همی های دوستانه آنها را همراهی می کند، در محل کار برای رفع خستگی و در مراسم خواستگاری دختران محبوب ترین نوشیدنی می باشد. لازم به ذکر است که از قهوه بدون کف استقبال چندانی نمی شود.

اگر چه در نگرش اسلامی گرفتن فال را مناسب نمی دانند، اما در جامعه ترکیه گرفتن فال قهوه بسیار رایج است. به طور کلی به دلایل زیادی قهوه در مرکز زندگی ترکیه ای ها جای دارد.

 

از عبارات پرکاربرد مربوط به قهوه ترک، که نشانگر علاقه زیاد مردم ترکیه به قهوه می باشد می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 

"یک فنجان قهوه چهل سال خاطره دارد"

(Bir fincan kahvenin kirk yiI hatiri vardir)

"چای میانه خوبی با شلوغی و جمعیت دارد، ولی قهوه تنهایی می طلبد"

 (Cayin kalabalikla arasi iyidir, kahve yalnizlik ister)

"برای اینکه قهوه، قهوه باشد، باید مانند مرگ تلخ باشد، نه مانند عشق"

(Kahvenin kahve oIabiImesi icin, ask gibi degil, olum gibi aci oImasi gerekir)

"دل نه قهوه میخواهد نه قهوه خانه، دل هم صحبت میخواهد، قهوه بهانه است"

(Gonul ne kahve ister ne kahvehane gonul sohbet ister kahve bahane)

"حتی قهوه بد هم بهتر از نداشتن قهوه است"

(Kotu bir kahve bile hic kahve olmamasindan iyidir)

"قهوه را ترک کردم، باور کنید این کار دشوارتر از جدا شدن از معشوقه است"

(Kahveyi biraktim. inanin ki sevgiliden ayrilmaktan daha zor)

"من زندگی خود را با قاشق های قهوه می سنجم"

(Hayatimi kahve kasiklariyla olcuyorum)

 

راه های ارتباط با ما:

سایت:

www.turkey-study.com
تلفن تماس:
09129346652
02188664068
تا انتهای مسیر همراهتان هستیم.

5 دسامبر روز جهانی قهوه ترک
نظرات کاربران
ارسال نظر


متروپل ونک