معرفی دانشگاه فنی خاورمیانه

معرفی دانشگاه فنی خاورمیانه

دانشگاه فنی خاورمیانه ( ODTÜ) (Orta Doğu Teknik Üniversitesi) یا (Middle East Technical University) واقع در کشور ترکیه یکی از معتبرترین دانشگاه های این کشور می باشد.همه ساله تعداد زیادی از دانشجویان سراسر جهان  برای تحصیل در ترکیه  و اخذ پذیرش در دانشگاه فنی خاورمیانه مراجعه می نمایند. این دانشگاه در کشور ترکیه دارای ۲ پردیس و در کشور جمهوری ترک قبرس شمالی دارای ۱ پردیس است. مرکز اصلی دانشگاه فنی خاورمیانه در شهر آنکارا (تأسیس ۱۹۵۶) بوده, دیگر پردیس های آن در شهر مرسین ترکیه (تأسیس ۱۹۷۵)  و منطقه گوزل یورت در قبرس شمالی (تأسیس ۲۰۰۰) واقع شده است.

 

پیشینه دانشگاه خاورمیانه

دانشگاه فنی خاورمیانه با داشتن تعدادی افزون بر ۲۸۰۰۰ دانشجوی خارجی در رشته های مختلف یکی از دانشگاه های معتبر کشور ترکیه است. دانشگاه فنی خاورمیانه دارای ۱۲۵۰ عضو هیات علمی تمام وقت و تعداد ۱۳۵۰ نفر هیات علمی تحقیقاتی بوده, بر اساس سایت های معتبر جایگاه جهانی و درجه بندی دانشگاه ها نظیر  QS, Times Higher Education, Webometrics, Shanghai همواره در بین بهترین دانشگاه های جهان جای دارد. تحصیل در دانشگاه فنی خاور میانه در تمامی رشته ها به زبان انگلیسی است.

 

شرایط پذیرش دانشگاه خاورمیانه

شرایط پذیرش دانشگاه فنی خاورمیانه ترکیه برای دانشجویان خارجی با دانشجویان بومی متفاوت می باشد. برای اخذ پذیرش دانشگاه فنی خاورمیانه همه ساله سایت دانشگاه فنی خاورمیانه تاریخ مراجعه و شرایط پذیرش را به تفکیک و با توضیحات کامل به دو زبان ترکی و انگلیسی منتشر می نماید. مراجعه برای اخذ پذیرش از دانشگاه فنی خاورمیانه برای سال ۲۰۲۰ از تاریخ ۸ ژوئن ۲۰۲۰ تا ۱۰ جولای ۲۰۲۰ اعلام شده است.
دانشگاه فنی خاورمیانه یکی از دانشگاه هایی است که برای اخذ پذیرش آزمون یوس برگزار نمی کند و با نتایج این آزمون نیز پذیرش نداشته, بر اساس آزمون های بین المللی مانند SAT, ACT اقدام به پذیرش دانشجو می کند. از دیگر شرایط پذیرش در دانشگاه فنی خاورمیانه برای اتباع ایرانی داشتن معدل ۱۸ و بالاتر در مقطع ۴ ساله آخر تحصیلات است. از آنجایی که تحصیل در دانشگاه فنی خاورمیانه به زبان انگلیسی می باشد.

یکی از شرایط اخذ پذیرش در دانشگاه فنی خاورمیانه  ارائه ی مدرک تسلط به زبان انگلیسی مانند  TOEFL IBT ,IELTS ACADEMIC ,PTE ACADEMIC می باشد. علاوه بر این متقاضی اخذ پذیرش میتواند در آزمون سنجش زبان که توسط دانشگاه برگزار می شود نیز شرکت کند. در مورد شرایط پذیرش در دانشگاه فنی خاورمیانه در مقطع لیسانس این شانس برای پذیرفته شدگان در نظر گرفته شده که پس از گرفتن پذیرش از دانشگاه فنی خاورمیانه یک سال فرصت دارند تا در دوره های آمادگی زبان انگلیسی دانشگاه شرکت کرده و نسبت به دریافت امتیاز لازم برای تحصیل در دانشگاه فنی خاورمیانه اقدام نمایند.

متروپل ونک