اقامت ترکیه از طریق تحصیل

اقامت دانشجویی چیست

برای اقامت ترکیه از طریق تحصیل یکی از سؤالات اساسی برای افرادی که کشور ترکیه و دانشگاه های این کشور را برای تحصیل انتخاب می کنند این است که در طی دوران تحصیل تحت چه شرایطی در این کشور اقامت خواهند داشت. لذا در ادامه ی مطلب سعی خواهیم کرد نحوه ی اقامت دانشجویی در ترکیه را به آگاهی شما عزیزان برسانیم. بر اساس قانون شماره ۶۴۸۵ موضوع قوانین اتباع خارجی و بندهای مندرج در ماده های ۳۸ الی ۴۱ این قانون نحوه ی اقامت دانشجویی مشخص شده است.

 

افراد واجد شرایط برای دریافت اقامت ترکیه از طریق تحصیل چه کسانی هستند؟

تمامی افرادی که در یکی از دانشگاه ها یا مؤسسات آموزش عالی کشور ترکیه در مقاطع فوق دیپلم، لیسانس، فوق لیسانس و دکترای تخصصی پذیرفته می شوند؛ می توانند اقامت دانشجویی دریافت نمایند. این نوع از اقامت برای سایر بستگان ایجاد حق اقامت نمی کند ولی در مورد همسر و فرزندان فرد دانشجو برای گرفتن اقامت خانوادگی، داشتن اقامت دانشجویی کمک کننده است.

 

مدت زمان اقامت دانشجویی ترکیه چقدر است؟

معمولا مدت اعتبار اقامت دانشجویی برابر مدت تحصیل می باشد. اما اینکه اداره ی مهاجرت این اقامت را به یک باره در اختیار دانشجو قرار دهد یا همه ساله ملزم به تمدید نماید در اختیار اداره ی مهاجرت همان شهر یا استانی است که شخص اقدام به دریافت اقامت می کند. در مورد افرادی که از طرف نهاد های دولتی و رسمی در قالب بورس و سایر قرارداد های بین المللی به عنوان دانشجو مشغول به تحصیل شوند، این اقامت برابر مدت تحصیل در  ترکیه به افراد داده می شود.

 

برای دریافت اقامت ترکیه از طریق تحصیل چه مدارکی نیاز است؟

قبل از پرداختن به مدارک مورد نیاز باید خاطر نشان ساخت که ارسال درخواست برای دریافت اقامت بصورت آنلاین و از سایت اداره ی مهاجرت اتباع خارجی انجام می شود.

 

برای دریافت اقامت ترکیه از طریق تحصیل متقاضی می بایست دارای:

۱. آدرس مشخص: چنانچه دانشجو در خوابگاه دانشجویی اقامت داشته باشد مدیریت خوابگاه برگه ای مبنی بر اقامت خواهد داد. در صورت اقامت در منزل استیجاری قرارداد رسمی (اجاره نامه با مهر سر دفتر اسناد رسمی NOTER) نشانگر محل اقامت خواهد بود. گاه ممکن است نیاز باشد این اجاره نامه به امضای مسؤلین محلی که زیر مجموعه ای از فرمانداری ها یا بخشداری ها هستند (MUHTARLIK)  نیز برسد و یا از شما خواسته شود از این بخش برگه ای برای تأیید محل اقامت دریافت کنید. در حالت کلی اجاره نامه کافی خواهد بود. 

 

۲. بیمه ی سلامت (بیمه ی درمان): برای دانشجویان در کشور ترکیه دو نوع بیمه وجود دارد. یکی بیمه ی تأمین اجتماعی که دولتی بوده، حق بیمه ی آن بسیار گرانتر از بیمه های خصوصی است. هزینه ی این بیمه سالانه توسط سازمان تأمین اجتماعی مشخص می شود و شخص ملزم است تمامی این مبلغ را هر سال یک بار پرداخت کند. در سال ۲۰۱۹ این مبلغ معادل ۲۴۰۰ لیر ترکیه بوده است. موردی که باید دقت کرد این است که دانشجویان فقط ۳ ماه پس از آغاز به تحصیل می توانند نسبت به دریافت این بیمه اقدام کنند. در غیر اینصورت می بایست از شرکت های خصوصی برای دریافت بیمه ی درمانی مخصوص اتباع خارجی اقدام کنند. بیمه های خصوصی در سال اول بیمه نسبت به بیمه های درمانی دولتی بسیار ارزان می باشد. این بیمه ها دارای سقف پوشش محدود بوده، فقط در مراکز درمانی طرف قرارداد شرکت بیمه معتبر می باشد. اما در شرایط اضطراری این بیمه نیز برای شما کمک کننده خواهد بود. نکته ای که باید بدان دقت کرد این است که در سالهای بعدی تمدید بیمه نامه مانند سال اول خیلی ارزان نخواهد بود مگر آنکه بدون سابقه ی بیمه قبلی نسبت به دریافت بیمه نامه اقدام کنید. هزینه های این نوع از بیمه بسته به سن افراد بوده، مبالغی مابین ۳۰۰-۹۰۰ لیر برای هر سال را در بر می گیرد.

 

۳. برگه ی دانشجویی معتبر و نامه ی دانشگاه به اداره ی امور اتباع خارجی:

شما برای تکمیل مدارک دریافت اقامت می بایستی از دانشگاه محل تحصیل خود برگه ی دانشجویی معتبر دریافت نمایید. این برگه معمولا از بخش امور دانشجویی همان دانشکده که مشغول به تحصیل می باشید صادر می شود. هر چند این برگه از درگاه الکترونیکی دولت نیز قبل دریافت است اما از آنجاییکه در سال اول قبل از اخذ اقامت امکان ثبت نام در درگاه الکترونیکی امکان پذیر نیست. مضاف بر این دانشگاه نامه ای که شامل مشخصات فردی شما، سوابق تحصیلی و تاریخ تخمینی اتمام تحصیلات است را به شما ارائه می کند و این مدارک به اداره ی اتباع خارجی داده می شود. از سال ۲۰۱۸ با تمهیداتی که برای تسهیل دریافت اقامت دانشجویان انجام شد، بسیاری از دانشگاه ها برای تهیه و ارسال این مدارک به دانشجویان کمک و راهنمایی می کنند. 

پس از تکمیل فرم درخواست اقامت و دریافت برگه ی درخواست برای متقاضی از طریق پیام کوتاه یا ایمیل (بسته به ترجیح شما که در هنگام تکمیل فرم انتخاب می کنید) روز و ساعت مراجعه مشخص می شود. علاوه بر موارد فوق ۴ قطعه عکس، بیمه نامه، فتوکپی صفحه ی اول پاسپورت و صفحه ی مربوط به مٌهر آخرین ورود به خاک ترکیه نیز به اداره ی مربوطه ارائه می شود. همانطور که قبلا اشاره شد بسیاری از دانشگاه ها این مدارک را از شما دریافت و خودشان نسبت به ارسال آن اقدام می کنند.

 

مدت زمانی که شخص می تواند از اقامت دانشجویی استفاده کند چقدر است؟

بیشترین زمانی که دانشگاه ها برای اتمام تحصیل به دانشجو می دهند برابر طول مدت تحصیل به اضافه ی یک سال می باشد، به عنوان مثال این مدت برای دوره ی لیسانس ۵ سال، فوق دیپلم ۳ سال، دکترا ۶ سال می باشد. چنانچه دانشجو در مدت زمان مشخص شده از جانب دانشگاه نتواند تحصیلات خود را به پایان برساند، در اکثر موارد با تشخیص دانشگاه زمان اضافه برای وی در نظر گرفته می شود اما اقامت به حالت اقامت کوتاه مدت تغییر حالت می دهد. برای دانشجویانی که می بایستی دوره های آمدگی زبان بگذرانند، این مدت زمان نیز به اقامت دانشجویی آنان اضافه خواهد شد.

 

هزینه های اقامت ترکیه از طریق تحصیل چه مقدار می باشد؟

برای دریافت اقامت دانشجویی از دانشجویان هزینه ای دریافت نمی شود. تنها هزینه ی قابل پرداخت مبلغی است که برای صدور کارت دریافت می شود، این مبلغ در سال ۲۰۱۹ معادل ۸۹ لیر بوده است.

 

مواردی که منجر به ابطال اقامت دانشجویی می شوند چیست؟

نداشتن شرط های لازم برای دریافت اقامت دانشجویی

ترک تحصیل و ادامه ندادن تحصیل

استفاده از این نوع اقامت برای امری بغیر از تحصیل

هر نوع حکمی که منجر به اخراج دانشجو از خاک ترکیه شود و یا احکامی که به واسطه ی آن ورود شخص به خاک ترکیه ممنوع باشد.

 

آیا با اقامت دانشجویی می توان در ترکیه کار کرد؟

بطور کلی دانشجویان خارجی به شرط دریافت اجازه ی کار از وزارت کار و امور اجتماعی می توانند کار کنند اما در مورد دانشجویان فوق دیپلم و لیسانس دریافت اجازه ی کار منوط به گذشت یک سال از تحصیل آنان خواهد بود.

از آنجاییکه موضوع اقامت دانشجویی یکی از دغدغه های اصلی متقاضیان ادامه تحصیل در ترکیه است گروه MTC و  متروپل ونک امیدوار است نوشته ی فوق که مطالب آن از سایت رسمی وزارت کشور جمهوری ترکیه تهیه شده و با استناد به تجارب شخصی کارکنان شاغل که سابقه ی سالها اقامت در ترکیه را دارند تهیه شده است بتواند در تصمیم گیری شما عزیزان موثر باشد.

سایر مطالب مرتبط درسایت متروپل

آموزش زبان ترکی استتانبولی

تحصیل دندانپزشکی در ترکیه

راه های ارتباط با ما:

سایت: www.turkey-study.com
تلفن تماس:
09129346652
02188664068
تا انتهای مسیر همراهتان هستیم.

اقامت ترکیه از طریق تحصیل
اقامت ترکیه از طریق تحصیل

متروپل ونک