معرفی دانشگاه های دولتی ترکیه

لیست دانشگاه های دولتی ترکیه

حدود 210 دانشگاه دولتی در کشور ترکیه وجود دارد که از این تعداد 10 دانشگاه مورد تأیید وزارت بهداشت ایران و همچنین 43 دانشگاه مورد تأیید وزارت علوم ایران هستند. شهریه تحصیل در دانشگاه های خصوصی به لیر محاسبه می شود از همین رو باتوجه به ارزان بودن نرخ لیر نسبت به دلار هزینه تحصیل در دانشگاه های دولتی ترکیه بسیار پایین تر از دانشگاه های خصوصی این کشور است. معمولا میزان شهریه ها در دانشگاه های دولتی و یا خصوصی ترکیه بصورت سالانه در وبسایت هر دانشگاه برای اطلاع متقاضیان ارائه می شود.

برای تحصیل در دانشگاه های دولتی ترکیه هیچ محدودیت سنی وجود ندارد. همچنین شاخص سنجش افراد برای پذیرش در دانشگاه های دولتی صرفا میزان امتیاز آزمون ورودی است از همین رو افراد با هر رشته دبیرستانی و هر میزان معدلی می توانند در این آزمون ها شرکت کرده و با اخذ نمره موردنیاز در رشته مورد علاقه خود ادامه تحصیل دهند.

اما باید توجه داشته باشید که برای دانشجویان بین المللی امکان اسکان در خوابگاه های دولتی وجود ندارد و متقاضیان باید خوابگاه های خصوصی ، اجاره مسکن و یا خرید ملک را برای اسکان خود انتخاب کنند.

برای تحصیل در دانشگاه های دولتی ترکیه متقاضیان باید در آزمون ورودی شرکت کنند. آزمون های ورودی YÖS و SAT برای تحصیل در مقاطع کاردانی و کارشناسی و آزمون های ورودی ALES و GRE برای تحصیل در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری طراحی شده اند.

همچنین متقاضیان تحصیل در مقاطع تحصیلات تکمیلی ( کارشناسی ارشد و دکتری ) علاوه بر شرکت در یکی از آزمون های ALES و GRE باید در آزمون YDS که آزمونی برای سنجش سطح زبان انگلیسی است شرکت کنند. حداقل نمره قابل قبول در این آزمون ها برای رشته های مختلف در دانشگاه های مختلف متفاوت است و در واقع توسط دانشگاه ها هر ساله اعلام میشود. اما به طور کلی نمره 50 یا 55 به بالا به منزله قبولی در آزمون است.