تحصیل در ترکیه | شرایط تحصیل در دانشگاه های ترکیه

تحصیل در ترکیه در سالهای اخیر با توجه به استقبال هموطنان ایرانی از ادامه تحصیل در کشور های خارجی کشور ترکیه به یکی از مقاصد فارغ التحصیلان مقاطع مختلف جوانان ایرانی تبدیل شده است. این امر علاوه بر قرابت فرهنگی بین دو کشور دارای دلایل متعددی میباشد که به ترتیب و اختصار به آن اشاره خواهیم نمود.علاوه بر این کشور ترکیه از موقعیت مکانی خوبی برخوردار است که این موضوع باعث ایجاد موقعیت آب و هوایی نزدیک , سهولت در رفت و آمد و ارزانی سفر , سطح فرهنگی برابر , تغذیه ی خوب و با کیفیت و... شده است . پذیرش دانشجو در دانشگاه های ترکیه به این صورت است که دانشگاه های ترکیه آزمون مجزا برای خود برگزار می کنند.

 

شرایط پذیرش دانشگاه های ترکیه جهت تحصیل در ترکیه

از نظر سطح علمی دانشگاه های ترکیه در جهان معتبر هستند و در بسیاری از کشورهای اروپایی , آلمان و  آمریکا اعتبار دارند ترکیه پل ارتباطی خوب برای گرفتن انتقالی به این کشورها است. یکی از شروط پذیرش دانشگاه های ترکیه گذراندن 12 سال تحصیلی و داشتن مدرک دیپلم دبیرستان برای نظام جدیدها یا مدرک پیش دانشگاهی برای کسانی که نظام قدیم هستند .همچنین شرط معدل 14 به بالا در بیشتر دانشگاه های ترکیه ملاک می باشد تعداد زیادی از دانشگاه های ترکیه برای انتخاب رشته در مقطع کاردانی و کارشناسی به متقاضیان اجازه می دهند از طریق معدل پیش دانشگاهی و دیپلم اقدام نمایند.به طور کلی دانشگاه های ترکیه شرط سنی ندارند ( فقط در صورت برابری نمره آزمون یوس , احتمال دارد برای انتخاب نفر برتر از شرط معدل و سپس شرط سن استفاده شود. )

 

نحوه ی ورود به دانشگاه های ترکیه

1 . آزمون یوس

2 .آزمون اس ای تی

3 .شرط معدل

4 .خصوصی (ثبت نام مستقیم)

شهریه دانشگاه های دولتی ترکیه

میزان شهریه ها متغییر می باشد و بر حسب میزان بودجه ای که دولت در اختیار دانشگاه ها قرار می دهد تعیین می گردد.برای مثال در رشته ی پزشکی (که از لحاظ شهریه گرانترین می باشد) :

دانشگاه کارادنیز  1773 لیر _ دانشگاه آتاتورک  2364 لیر _ دانشگاه بالیک اسیر  4137 لیر

دانشگاه آکدنیز  12000 لیر _ دانشگاه استانبول  17500 لیر _ دانشگاه آنکارا  37500 لیر

 

شهریه دانشگاه های خصوصی ترکیه

در ترکیه همانند دیگر کشور های جهان دانشگاه هایی وجود دارد که غیر دولتی بوده و نحوه پذیرش دانشجو از طریق شرط معدل و بدون آزمون می باشد. 

از لحاظ میزان شهریه برای مثال در سال 2019_2020 پذیرش پزشکی در دانشگاه یدی تپه مبلغ سالانه 25,000 دلار و دانشگاه لقمان حکیم 15,000 دلار می باشد. از دیگر دانشگاه های خصوصی می توان باشکنت, مدیپل ,لقمان حکیم ,ایستینیه و... را نام برد .

رتبه جهانی برخی از دانشگاه های ترکیه سال 2019

koç üniversitesi          500-401                                                              istanbul teknik üniversitesi    800-601

sabancı üniversitesi           400-351                                                         hacettepe üniversitesi    600-501

bilkent üniversitesi          600-501                                                     ortadoğu teknik üniversitesi   800-601

boğaziçi üniversitesi           600-501                                                               erciyes üniversitesi  1000-801

 

تحصیلات تکمیلی در  ترکیه( کارشناسی ارشد , دکترا , پست داک )

برای وارد شدن به مقاطع ارشد و دکتری در ترکیه لازم است مدارکی چون YDS و TÖMER سطح C1 و گاها ALES داشته باشید , گرفتن مدارک فوق ساده می باشد فقط مستلزم پیش زمینه زبان ترکی و انگلیسی است.

 

در ترکیه در چه رشته هایی می توان ادامه تحصیل داد ؟

هیچ مانعی برای انتخاب هیچ رشته ای وجود ندارد . تمام رشته هایی که در ایران موجود است در ترکیه نیز امکان انتخاب دارند . به اضافه رشته های متنوع دیگری که در ترکیه ثبت شده ولی هنوز در ایران تعریف نشده است ماننده : خدمات رستوران , خدمات داروخانه , آشپزی , هنر تزیینی مروارید , کتاب آرایی ترکی و...

سهولت در رفت و آمد 

 وجود راههای مختلف زمینی, هوایی و هم مرزی با کشور ترکیه, متعاقب آن سهولت رفت و آمد و ارزانی سفر ها در مقایسه با سایر کشور ها یکی از عوامل این انتخاب میباشد.

هزینه های اقامت و تغذیه و پوشاک

 هزینه های موجود زندگی مانند هزینه ی اقامت (چه در منزل استیجاری و چه در خوابگاه ها), هزینه های تغذیه و پوشاک و دیگر اقلام هزینه ای در مقایسه با سایر کشور ها در کشور ترکیه پایین میباشد.در کشور ترکیه هزینه ی اقامت بسیار مناسب است.هزینه ی خورد و خوراک شبیه ایران و هزینه ی پوشاک به مراتب ارزان تر از ایران است. تنها تفاوت بارز در هزینه های حمل و نقل و انرژی است که البته برای دانشجویان تخفیف های ویژه ای در نظر گرفته شده است . علاوه بر این هزینه های درمانی دانشجویان نیز رایگان است. با مراجعه به یکی از سایتهای معتبر که بصورت دائمی هزینه های زندگی را در کشورهای مختلف بررسی و در قالب آمارهای جداگانه ارائه میکنند این مورد کاملا قابل پیگیری میباشد.

شرایط ادامه تحصیل برای دانش آموختگان دانشگاههای ترکیه 

امکان ادامه تحصیل برای دانش آموختگان دانشگاههای ترکیه به طرق مختلف امکان پذیر است. در راستای حرکت بلوگنا  Bologna, دانشگاه های کشور ترکیه از سال ۲۰۰۱ میلادی با ملحق شدن به سیستم یک پارچه انتقال و انباشت واحد های درسی   European Credit Transfer and Accumulation System این امکان را فراهم میکنند که دانش آموخته به راحتی بتواند در کشور های عضو اتحادیه اروپا ادامه تحصیل داده و فارغ التحصیل گردد

شرایط بورسیه تحصیل در ترکیه

وجود بورس های مختلف برای دانشجویان مقاطع گوناگون که توسط ارگانها و سازمانها ارائه میشود نیز یکی از دلایل جذابیت دانشگاههای این کشور میباشد.بورسیه تحصیلی ترکیه منحصر به فرد است .بورسیه شامل  : شهریه ی رایگان تا پایان تحصیل , بیمه سلامت , اقامت , بلیط پرواز رفت و برگشت به کشور ترکیه ( در صورت صلاحدید سازمان بورس ) , دوره یک ساله آموزش زبان ترکی استانبولی ( در صورت نیاز فرد ) , دریافت ماهانه 700 الی 1400 لیر به عنوان کمک هزینه تحصیلی از دانشگاه دارد.

سایر دوره های مرتبط متروپل

دندانپزشکی در ترکیه

پزشکی در ترکیه

 

نظرات کاربران
ارسال نظر


متروپل ونک