آزمون تومر TOMER | دوره تومر

معرفی کامل آزمون تومر و اعتبار آن در دانشگاه های ترکی

آزمون تعیین سطح زبان ترکی عموما از 4 مرحله (خواندن/نوشتن/شنیدن/صحبت کردن) تشکیل می شود  و در نهایت مدرک زبان ترکی به صورت دیپلم یا سرتیفیکیت که انتخاب آن با خود متقاضی می باشد به شرکت کننده اعطا می گردد.

انواع مدارک و آزمون تومر

در کشور ترکیه آموزش زبان ترکی و آزمون زبان ترکی توسط اکثر دانشگاه های دولتی و خصوصی مانند دانشگاه های آتاتورک، استانبول، مالتپه و باهچه شهیر و برخی مراکز غیر دانشگاهی مانند موسسه یونس امره برگزار می گردد. اما نکته ای که باید به آن توجه داشته باشیم واژه تومر مخصوص آزمونی است که در مرکز آموزش زبان ترکی دانشگاه هایی مانند قاضی و  آنکارا برگزار می شود که مرکز آموزش زبان ترکی  آنکارا در شهرهای آنتالیا، بورسا، ازمیر و استانبول (کادی کوی/تکسیم) نیز شعبه دارد و از معتبرترین مراکز برگزار کننده آزمون زبان ترکی می باشد. اما امروزه متقاضیانی ایرانی در کل به تمامی آزمون های زبان ترکی واژه تومر را اختصاص می دهند.

نمره آزمون تومر به چه معناست؟

یادگیری زبان ترکی در سه مرحله که هرکدام از مراحل از دو بخش تشکیل می شود انجام می پذیرد. این مراحل شامل مقدماتی (A1.A2) متوسطه (B1.B2) و پیشرفته (C1.C2) فرد شرکت کننده در آزمون می تواند از قبل درجه ی مورد نظر خود را مشخص کند که معمولا افراد برای درجه C1 ثبت نام می کنند و تعداد کمی هم برای درجه B2. باید توجه داشته باشیم که به شرکت کنندگان در درجات پایین تر از C1 مدرک دیپلم اعطا نمی گردد و به این اشخاص فقط مدرک سرتیفیکیت تعلق میگیرد.

چگونه در آزمون تومر بعدی شرکت کنیم؟

برای شرکت در آزمون تومر متقاضی می تواند با ثبت نام در سایت دانشگاه یا مرکز مورد نظر انتخاب سطحی که در نظر دارد و ارائه اسکن پاسپورت و پرداخت وجه آزمون در آزمون شرکت نماید

مدارک مورد نیاز برای ثبت نام آزمون تومر

1.پاسپورت

2.عکس

3.فیش پرداخت هزینه آزمون

 

هزینه شرکت در آزمون تومر

هزینه آزمون تومر در مراکز و دانشگاه های مختلف متفاوت می باشد ما در این مطلب به چند مورد از این موارد اشاره می کنیم

دانشگاه ییلدیز تکنیک:350 لیر

دانشگاه استانبول:50 یورو

دانشگاه مدینیت استانبول:300 لیر

دانشگاه آکدنیز:300 لیر

دانشگاه قاضی:400 لیر

دانشگاه اسکیشهیر عثمان قاضی:350 لیر

چه کسانی نیازمند گذراندن آزمون تومر هستند

آزمون تومر برای کسانی که متقاضی تحصیل در مقاطع مختلف در کشور ترکیه هستند مورد نیاز است. همچنین در اکثر برای کسانی که خواستار اشتغال در مراکز مختلف می باشند نیز آزمون تومر ضروری می باشد.

 

 

زمان و مراکز برگزاری آزمون تومر 2020

آزمون تومر در مراکز مختلفی برگزار می شود و همانند تفاوت هزینه آزمون تومر در دانشگاه های مختلف، زمان برگزاری این آزمون نیز در هر دانشگاه متفاوت است به چند مورد از این تاریخ ها در سال 2020 اشاره می نماییم.

دانشگاه آنکارا: دو روز در هفته

دانشگاه ییلدیزتکنیک: 4 می2020

دانشگاه آبانت ایزت: 30 سپتامبر 2020

دانشگاه بالیک اسیر: 23 سپتامبر 2020

دانشگاه قاضی :هر روز (ظرفیت 5 نفر به دلیل بیماری کرونا)

 

کتاب ها و منابع آزمون تومر:

عمده ترین کتابی که برای آزمون های زبان ترکی برگزار میشود مجموعه کتاب های هیت ایت میباشند علاوه بر این ها برخی از موسسات مانند موسسه متروپل کتابهای انتشارات خودشان را دارا هستند و تدریس در دوره های این موسسات براساس این کتاب ها انجام میشود. اخیرا کتاب هایی مانند کتاب استانبول و یدی اکلیم هم در برخی موسسات آموزش داده می شوند.

آزمون تومر مانند بسیاری از آزمون های زبان یک منبع واحد و خاص ندارد بلکه کتاب های متعددی از انتشارات گوناگون برای آمادگی در این آزمون وجود دارد که شرکت کنندگان می توانند با راهنمایی های استاد خود هرکدام از این منابع را انتخاب نمایند.

 

 

نمونه سوالات آزمون تومر

http://omuturkce.omu.edu.tr/duyurular/turkce-yeterlilik-sinav-soru-ornegi

وبسایت رسمی آزمون تومر آنکارا

http://tomer.ankara.edu.tr/

 

هزینه برگزاری کلاس های تومر

هزینه کلاس های تومر در ترکیه در دانشگاه ها و مراکز مختلف متفاوت میباشد به عنوان مثال هر ترم در دانشگاه ارجیس 1100 لیر و در دانشگاه های ییلدیز تکنیک و آکدنیز 1500 لیر میباشد.

 

 

منابع:

http://tomer.ankara.edu.tr/en/portfolio/turkish-courses-2/

 

https://tys.yee.org.tr/

http://tomer.gazi.edu.tr/posts/view/title/akademik-takvim-580

 

http://www.tomer.yildiz.edu.tr/80-turkce-yeterlik-sinavi.html

 

دوره تومر در موسسه متروپل

شعبات ما نیز برگزار کننده دوره های آموزش زبان ترکی بوده و در پایان دوره پس از آزمون زبــان ترکــی  سرتیفیکــای  متروپــل را ارائه می­دهد.این مرکز در ترکیه در 12 شهر شامل آنکارا، استانبول، ازمیر، آنتالیا، بورسا، سامسون، ترابزون، دنیزلی و ...  و در چند کشور شامل یونان، تایوان، کره شمالی، روسیه و آلمان شعبه دارد. این آزمون به دو صورت دیپلما) (Diploma وسرتیفیکا (Sertifika) برگزار می گردد. مدرک دیپلما دارای کد بین المللی و اعتبار مادام العمر می باشد، مدرک سرتیفیکا دارای کد بین المللی و اعتبار2 ساله می باشد. بدیهی است که داوطلبان باید دوره های مرتبط با آزمون تومر را در یکی از شهرهای ترکیه و یا نمایندگی های معتبر بین المللی تومر سپری کرده و سپس در آزمون بسندگی یا کفایت ترکی استانبولی (Türkçe Yeterlilik Sınavı) شرکت کنند و پس از قبولی در آزمون تومر موفق به دریافت دیپلم تومر می شوند. آزمون تومر شامل 6 بخش شنیداری، خواندن، مکالمه متقابل، صحبت کردن ، نوشتن می باشد. در سه سطح مقدماتی A1 وA2  متوسط B1 و B2 و سطح پیشرفته C1 و C2 برگزار می شود. هر دانشگاهی سطح خاصی را برای پذیرش داوطلبان در نظر گرفته است. نمره آزمون از 100 محاسبه می شود.  

موسسه متروپل  با 24 سال فعالیت در زمینه برگزاری دوره ­های آمادگی یوس و آموزش زبان ترکی استانبولی در خدمت متقاضیان گرامی می باشد.

سایر آزمون های تحصیل در ترکیه

آزمون اس ای تی در دوره sat

آزمون آلس در دوره ales

دندانپزشکی در ترکیه


 

آزمون تومر  TOMER | دوره تومر
آزمون تومر TOMER | دوره تومر

متروپل ونک