زندگی نامه مصطفی کمال آتاتورک

آتاتورک بنیان گذار جمهوری ترکیه هستند که رهبر تغییرات اساسی و اصلاحات زیربنایی در ترکیه حال حاضر به حساب می آیند.

ایشان در سال 1881 در شهری بنام سلانیک واقع در یونان امروزی چشم بر جهان گشودند.

تحصیلات اولیه خود را در همان شهر سلانیک به اتمام رسانده و در سال 1902 از مکتب حربیه شهر استانبول و با درجه ستوانی به پایان رساندند، سه سال بعد یعنی در سال 1905 با درجه سروانی از آکادمی نظامی فارغ التحصیل شدند.

ایشان در سال های 1905 تا 1907 در سوریه و مقدونیه ایفای نقش و انجام وظیفه می کردند و همچنین در سرکوب شورش 31 مارس 1909 شهر استانبول نقش کلیدی و تاثیر گذاری داشتند و پس از حمله نظامی ایتالیا

به کشور لیبی در سال 1911 عازم طرابلس غرب شدند. پس از فائق آمدن بر دشمن و بدست آوردن پیروزی های پی در پی درجه سرگردی را به ایشان اعطاء کردند.

مصطفی کمال آتاتورک در جنگ جهانی اول بعنوان فرمانده در ارتش عثمانی در نبرد چاناک قلعه و موفقیت در جلوگیری از حملات دشمن، شهرت خیلی زیادی را بدست آورد و به درجه ژنرالی نائل شد.

وی پس از دست یافتن به پیروزی های پی در پی در جنگ های مختلف در نهایت در سال 1920 به مجلس کبیر ترکیه دعوت شد و در اولین جلسه که در شهر آنکارا در حال برگزاری بود  بعنوان رئیس مجلس و دولت انتخاب گردید. همچنین بعد از پیروزی کشور ترکیه در جنگ ساکاریا، لقب "قاضی" از سوی مجلس به ایشان اعطاء گردید. بعد از اینکه در 29 اکتبر سال 1923 جنگ استقلال به پایان رسید و تاسیس نظام جمهوریت ترکیه به رسمیت شناخته شد، آتاتورک نیز به عنوان ریاست جمهوری این کشور انتخاب شد.

وی در طول عمر خود بعد از آن تاریخ چهار بار متمادی به ریاست جمهوری کشور ترکیه انتخاب شدند و در 10 نوامبر 1983 در سن 57 سالگی در گذشت.

زندگی نامه مصطفی کمال آتاتورک
زندگی نامه مصطفی کمال آتاتورک

متروپل ونک