تحصیل دندانپزشکی در ترکیه | متروپل

تاریخ دندانپزشکی ترکیه سالهاست که به عنوان فصل تاریخ پزشکی در ترکیه مورد مطالعه قرار می گیرد. با این حال، جراحی های دندان یک فضای هنری و پزشکی نیز محسوب می گردد همانند کل جهان در قرن 19 در ترکیه نیز به عنوان یک رشته نو ظهور شروع به رشد کرد، و به یک حرفه ی اجتناب ناپذیر تبدیل شده است که به عنوان یک علم جداگانه مورد مطالعه قرار گیرد. این رشته در ترکیه تحت شاخه هایی از رشته علم پزشکی به عنوان یک رشته جدا در نظر گرفته شد و در قرن 20 شروع به توسعه یافت. ظهور دندانپزشکی به عنوان یک حرفه مستقل، که با برنامه های مربوط به معالجه دندان پزشکی که در سال 3000 قبل از میلاد با آن روبرو شد، آغاز شد یعنی در قرن 18 صورت گرفت.

 

تاریخچه دندانپزشکی در ترکیه

در قرن نوزدهم، طب عثمانی بیش از قرن های دیگر چهره خود را رو به غرب چرخاند و تحت تاثیر علم غرب شخصیتی مدرن تر به دست آورد. جنبش های اصلاحات و مشروطیت  نیز در این امر پیشگام بودند. با آغاز جمهوری ترکیه، پایه های بسیاری از سازمان ها که نگاه مدرن به خود می گیرند، گذاشته شد و روی آوردن به پزشکی مدرن و آموزش دندانپزشکی در این دوره فعالیت خود را آغاز نمود.

مرکز پزشکی  Cerrahane-i Amire که در 14 مارس 1827 تأسیس شده است، اولین مرحله مدرن آموزش پزشکی در کشور ترکیه را تشکیل می دهند. این مدرسه بعداً با پزشکی ادغام شد و در سال 1938 به مکتبی Şahane تغییر نام داد. دانشکده دندانپزشکی که در تاریخ 22 نوامبر 1908 پس از اینکه پزشکی مدنی عنوان دانشکده را در تاریخ 01/10/1908 گرفت، تأسیس شد، تحصیلات برای این رشته در 28 اکتبر 1909 آغاز گردید. از زمان تأسیس این دانشکده دندانپزشکی، آموزش دندانپزشکی شکلی مدرن به خود گرفته است.

پروفسور دکتر کاظم اسات دیوریم اظهار داشت که ارزیابی روند تاریخی دندانپزشکی براساس دوره های شروع به کار در کشور ترکیه سودمندتر شد و اولین دوره این رشته را قبل از سال 1908 را با شروع دندانپزشکی علمی تعریف می کند.

"دوره اول: متعلق به بخشی از قبل از سال 1908، تصویب مدرسه است. در این زمان برخی از آثار هنری دندانپزشکی با شکلی بسیار ساده و بسیار ابتدایی انجام می گرفتند و برای انجام این کار، هیچ قدرت علمی یا دانش و وجود کارآزمایی عملی لازم نبود. در این دوره، این رشته منحصر به فرد برای كسانی بود كه هرچه می توانستند از پدر خود ببینند، بصورت تجربی یاد بگیرند و انجام می دادند. در این دوره، با حضور شخصی از کشور آلمان به نام (پرمی) و حضور نمایندگی دائمی ایشان در دانشکده پزشکی آن زمان (به عنوان مثال چند ریشه دندان برای فلان دندان وجود دارد) و پاسخگوی سؤالات بسیار ساده این چنین بودند. این وضعیت تا سال 1908 ادامه یافت، و در این تاریخ هالیت سدی تا برکت (مدرسه دندانپزشکی) با سرپرستی اپراتور جمیل پاشا، رئیس دانشکده پزشکی ادامه یافت."

دانشکده دندانپزشکی در ترکیه

دانشکده دندانپزشکی استانبول، که اولین مدرسه دندانپزشکی است، در سال 1908 در دوره وزیر آموزش و پرورش (Emrullah Efendi  1858-1914)  توسط معاون اول دانشکده پزشکی

(Cemil Topuzlu  1869-1958) تاسیس شد و این دانشکده به  (Halit Şazi  1921- 1869) واگذار شد.

پروفسور (Cemil Topuzlu 1866-1958) که تأسیس مدرسه دندانپزشکی را انجام داد، در کتاب خود بنام "خاطرات 80 ساله من" را به شرح زیر توصیف می کند:

"در پزشکی نظامی، اعضای هیئت علمی را جمع کردیم و تصمیم گرفتیم در 24 ژوئیه 1908 اصلاحات را انجام دهیم. در آن زمان 3 مارشال، بسیاری ژنرال ها و 185 سرباز در رده های دیگر حضور داشتند. ما یک لایحه تهیه کردیم که از 27 به بعد کاهش می یابد. بنابراین، پس انداز 60،000 طلا حاصل شد و کادر ارزیابی اعضای هیئت علمی دندانپزشکی را در میان پیش نویس بودجه دانشکده پزشکی فشرده کردم. من اوضاع را برای امرالله افندی وزیر آموزش و پرورش توضیح دادم. در حالی که بودجه تصویب شد، دانشکده دندانپزشکی بدون نام تاسیس شد. برای اینکه در آینده مورد انتقاد قرار نگیرم، من نگفتم که این کار را خودم انجام داده ام و از وزیر آموزش و پرورش خواستم این کار را انجام دهد.

 Emrullah Efendi گقتند: نگران نباشید! هنر دندانپزشکی در کشور ما از زمان های بسیار قدیم بوده است و این امر توسط آرایشگران انجام می شده است.

 

دوره های آموزشی دندانپزشکی در ترکیه

دوره آموزش دندانپزشکی مطابق با مدارس فرانسوی آن زمان 2 ساله بود. طبق اولین برنامه درسی، دوره های فیزیک، گیاه شناسی و جانورشناسی توسط معلمان داروسازی تدریس می شد.

برنامه درسی اول؛ 9 نوامبر 1909:

- بیماریهای دندانپزشکی و کلینیک

- تئوری و عمل به درمان دندانپزشکی

- آناتومی

- فیزیولوژی، بافت شناسی

- فارماکولوژی دندانپزشکی

- بیهوشی

- حفاظت از سلامت (بهداشت)

دانشکده دندانپزشکی نخستین فارغ التحصیلان خود را در تاریخ 30 ژوئیه 1911 می دهد. تعداد فارغ التحصیلان 43 نفر است. در سال 1926، مدرسه از گرفتن امتحان از دانش آموزان را متوقف کرد و دانش آموختگان دبیرستان به طور مستقیم مورد پذیرش قرار داد. طبق ماده 30 قانون، تمرین سبک طبابت و هنر اساسی که در سال 1928 به تصویب رسید، فقط به فارغ التحصیلان دانشکده دندانپزشکی داده می شد. به این ترتیب، هر دو حرفه دندانپزشکی شروع به پیوستن در یک رشته کردند و پیشرفت دانشکده دندانپزشکی سرعت بیشتری به خود گرفت.

تا زمان اصلاحات دانشگاه در سال 1933، در حالی که دانشکده های داروسازی و دندانپزشکی تحت دانشکده پزشکی اداره می شدند، در 31 ژانویه سال 1933، دانشکده پزشکی دانشگاه استانبول، به دانشکده دندانپزشکی تغییر نام داد. در 31 ژانویه سال 1933، سال تحصیل این رشته از 3 به 4 سال افزایش یافت. در سال 1948، تصمیمی گرفته شد مبنی بر این که دانشکده عالی دندانپزشکی، دکترای دندانپزشکی را صادر کند تحت عنوان Med.Dent از آن تاریخ تا سال 1981، 156 دندانپزشک این مدرک را دریافت کردند.

دانشکده دندانپزشکی همواره توسط دانشکده پزشکی اداره می شده است. از نظر مدیران دانشکده پزشکی، اولویت در مدارس خاص خودشان بود و مدارس متصل به آنها همیشه در برنامه ثانویه باقی مانده بودند. در نتیجه، دانشکده دندانپزشکی، مانند سایر مدارس، در سطح مورد انتظار بهبود نیافته است. در نتیجه تلاش معلمان که می خواستند مدارسشان سریعتر توسعه پیدا کند، در 11 ژانویه 1964، دانشکده دندانپزشکی را ترک کردند و به دانشکده دندانپزشکی دانشگاه استانبول بازگشتند.

در همان تاریخ مقرر شد دوره آموزشی دندانپزشکی به 5 سال افزایش یابد.

از 17 آوریل 2020، 95 دانشکده دندانپزشکی در کشور ترکیه آموزش دندانپزشکی را ارائه می دهند.

که در زیر اسامی برخی از آنها اعلام شده است:

Adıyaman

Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri

Akdeniz

Alanya Alaaddin Keykubat

Altınbaş (Kemerburgaz)

Ankara

Ankara Yıldırım Beyazıt

Atatürk

Aydın Adnan Menderes

Bahçeşehir

Başkent

Beykent

Bezm-i Alem

Bingöl

Biruni

Bolu Abant İzzet Baysal

Çanakkale Onsekiz Mart

Çukurova

Dicle

Ege

Erciyes

Erzincan Binali Yıldırım

Eskişehir Osmangazi

Fırat

Gazi

Gaziantep

Hacettepe

Harran

Hatay Mustafa Kemal

İnönü

İstanbul

İstanbul Aydın

İstanbul Kent

İstanbul Medeniyet

İstanbul Medipol

İstanbul Okan

İstanbul Yeni Yüzyıl

İzmir Demokrasi

İzmir Katip Çelebi

Kahramanmaraş  Sütçü İmam

Karadeniz Teknik

Karabük

Kırıkkale

Kocaeli

Kütahya Sağlık Bilimleri

Marmara

Mersin

Muğla Sıtkı Koçman

Necmettin Erbakan

Lokman Hekim

Ondokuz Mayıs

Ordu

Pamukkale

Recep Tayyip Erdoğan

Sağlık Bilimleri Hamidiye

Sağlık Bilimleri Gülhane

Sakarya

Selçuk

Sivas Cumhuriyet

Süleyman Demirel

Tokat Gaziosmanpaşa

Trakya

Uşak

Van Yüzüncü Yıl

Yeditepe

Zonguldak Bülent Ecevit

 

 Acıbadem

Ankara Medipol

Antalya Bilim

Bursa Uludağ

Çankırı Karatekin

Dokuz Eylül

Gaziantep İslam Bilim ve Teknoloji

Giresun

Hitit

İstanbul Atlas

İstanbul-Cerrahpaşa

İstanbul Galata

 İstinye

İzmir Tınaztepe

 Kafkas

Kapadokya

Karamanoğlu Mehmetbey

Kocaeli Sağlık ve Teknoloji

 KTO Karatay

Manisa Celal Bayar

Mehmet Akif Ersoy

Nevşehir Hacı Bektaş

Niğde Ömer Halis Demir

 Nuh Naci Yazgan

Sanko

Semerkand Bilim ve Medeniyet

Tekirdağ Namık Kemal

 Ufuk

 

برترین دانشگاه های دندانپزشکی در ترکیه در سال 2020-2019

دانشگاه حاجت تپه

رتبه: ۵۰۱-۶۰۰

 

دانشگاه کوچ

رتبه: ۵۰۱-۶۰۰

 

دانشگاه استانبول

رتبه: ۸۰۱-۱۰۰۰

 

دانشگاه کارابوک

رتبه: ۸۰۱-۱۰۰۰

 

شرایط تحصیل دندانپزشکی در ترکیه:

جهت تحصیل در رشته دندانپرشکی در ترکیه متقاضیان باید دارای مدرک دیپلم و پیش دانشگاهی باشند و دوازده سال تحصیلی دبیرستان را به اتمام رسانده باشند. همچنین برای ورود به دانشگاه های پزشکی ترکیه در آزمون YOS شرکت نموده و نمره قبولی را کسب نمایند.

بعضی از دانشگاه های دندان پزشکی در ترکیه از آزمون SAT نیز برای ورود به این رشته دواطلب می پذیرند اما بخش عمده ای از قبولی ها با آزمون یوس که مواد درسی این آزمون ریاضی، هندسه و هوش می باشد، انجام می گیرد.

هزینه تحصیل دندانپزشکی در ترکیه در دانشگاه های دولتی سالیانه رقمی حدود 1500 لیر الی 15.000 لیر بسته به دانشگاه و شهری که قبول می شوید متغیر می باشد.

و در دانشگاه های خصوصی در ترکیه شهریه برای دندانپزشکی مبلغی حدودا بین 10.000 دلار تا 25.000 دلار می باشد.

سایر مطالب مرتبط در سایت متروپل

رشته داروسازی در ترکیه

اقامت ترکیه از طریق تحصیل

آموزش زبان ترکی استانبولی

منبع:

http://www.tdb.org.tr/sag_menu_goster.php?Id=344

 

راه های ارتباط با ما:

سایت: www.turkey-study.com
تلفن تماس:
09129346652
02188664068
تا انتهای مسیر همراهتان هستیم.

 

تحصیل دندانپزشکی در ترکیه | متروپل
تحصیل دندانپزشکی در ترکیه | متروپل

متروپل ونک