تحصیل پزشکی در ترکیه | متروپل

تحصیل پزشکی در کشور ترکیه همواره با شرکت در آزمون های YOS  یا SAT میسر بوده است اما این سوال برای برخی از متقاضیان ایجاد می شود که آیا تحصیل در رشته پزشکی و سایر رشته های علوم پزشکی بدون شرکت در این آزمون ها امکان پذیر می باشد یا خیر. در پاسخ به این سوال باید گفت که سه مسیر برای پذیرش رشته پزشکی بدون شرکت در آزمون  YOS  یا آزمون SAT وجود دارد.

 

مهاجرت به ترکیه برای پزشکی در ترکیه

مهاجرت به ترکیه از راه های مختلفی مانند سرمایه گذاری، تحصیلی، کاری، ازدواج و ... امکان پذیر می باشد اما یکی از مواردی که امروزه به دلیل هزینه ی کم و سهل الوصول بودن بسیار قابل توجه قرار گرفته مهاجرت تحصیلی می باشد که مخصوصا تحصیل در رشته های پزشکی در ترکیه و علوم پزشکی متقاضیان بسیاری داشته است. در ادامه به شرایط تحصیل در رشته پزشکی در ترکیه می پردازیم.

شرایط عمومی و آزمون های ورودی پزشکی در دانشگاه های ترکیه

برای پذیرش در رشته های پزشکی و علوم پزشکی مانند دندان پزشکی در ترکیه و داروسازی در ترکیه در اکثر دانشگاه های دولتی و برخی از دانشگاه های خصوصی شرکت در یکی از آزمون های  YOS  و یا SAT ضروری می باشد. آزمون YOS از سه درس ریاضی، هوش و هندسه تشکیل می شود، این آزمون از طرف دانشگاه های ترکیه بصورت مستقل برگزار می شود و متقاضی می تواند در آزمون دانشگاه های مورد نظر خود شرکت کرده و پذیرش بگیرد. آزمونSAT از سه درس زبان انگلیسی، ریاضی و هندسه تشکیل شده است و توسط موسسه کالج برد هر ساله چهار مرتبه در کشور ترکیه برگزار می گردد و فرد می تواند با شرکت در این آزمون و ارائه کارنامه ی آن در دانشگاه های ترکیه انتخاب رشته نموده و قبول شود.

تحصیل پزشکی در ترکیه بدون آزمون

اکثر متقاضیان می دانند که تحصیل پزشکی در کشور ترکیه همواره با شرکت در آزمون های YOS  یا SAT میسر بوده است اما این سوال برای برخی از متقاضیان ایجاد می شود که آیا تحصیل در رشته پزشکی و سایر رشته های علوم پزشکی بدون شرکت در این آزمون ها امکان پذیر می باشد یا خیر. در پاسخ به این سوال باید گفت که سه مسیر برای پذیرش رشته پزشکی بدون شرکت در آزمون  YOS  یا آزمون SAT وجود دارد.

روش اول شرکت در بورسیه دولت ترکیه می باشد که هر ساله از طریق سایت   https://www.turkiyeburslari.gov.tr/ انجام می شود و متقاضیان می توانند با بارگزاری مدارک تحصیلی و رزومه ی علمی، ورزشی، فرهنگی و ... خود در خواست بورسیه خود را در رشته پزشکی در دانشگاه های معرفی شده ثبت کنند. نفراتی که از مرحله اول با موفقیت عبور کنند دعوت به مصاحبه حضوری می شوند و در نهایت چنانچه در مصاحبه هم موفق بودند در رشته پزشکی بدون شرکت در آزمون پذیرفته می شوند.

روش دوم پذیرش در دانشگاه های خصوصی با مدرک دیپلم می باشد. بسیاری از دانشگاه های خصوصی کشور ترکیه امکان انتخاب رشته با مدرک دیپلم را برای متقاضیان فراهم می کند و عمده ی این افراد هم می توانند با معدل دیپلم خود از دانشگاه های خصوصی پذیرش بگیرند اما باید به این نکته توجه داشته باشند که شهریه تحصیل در دانشگاه خصوصی چندین برابر دانشگاه دولتی می باشد.

روش سوم پذیرش از طریق معدل در دانشگاه های دولتی است که هر ساله تعدادی از دانشگاه های در بازه ی زمانی انتخاب رشته یا تکمیل ظرفیت امکان  انتخاب رشته با معدل را نیز برای متقاضیان فراهم می کنند اما تجربه ثابت کرده است که این مورد فقط با معدل های بالا امکان پذیر می باشد. همچنین باید به این مورد توجه داشت که اکثر این دانشگاه ها برای دارندگان کارنامه آزمون YOS  یا SAT ارجحیت قائل می شوند.

 

بهترین دانشگاه های پزشکی در ترکیه

دانشگاه جراح پاشا

دانشگاه استانبول

دانشگاه حاجت تپه

دانشگاه آنکارا

دانشگاه مارمارا

دانشگاه دوکوز ایلول

دانشگاه آکدنیز

دانشگاه مدیپل

دانشگاه کوجاعلی

دانشگاه اژه

دانشگاه ارجیس

دانشگاه کارادنیز

 

شهریه و هزینه تحصیل پزشکی در ترکیه

دانشگاه های کشور ترکیه به دو دسته دولتی و خصوصی تقسیم می شوند. این دو از نظر شهریه ای که برای تحصیل دانشجویان خارجی دریافت می کنند بسیار متفاوت می باشند. به این صورت که در دانشگاه های دولتی مبلغ شهریه برای رشته ی پزشکی در حدود 2000 لیر الی 30000 لیر قرار دارد (البته برخی از دانشگاه استثناء هستند و پایین تر یا بالاتر از این مبلغ را دریافت می کنند)

در دانشگاه های خصوصی بحث شهریه کاملا متفاوت است به طوری که شهریه بصورت دلار دریافت می شود و برای رشته پزشکی این میانگین این مبلغ 20000 دلار است. البته باید به این نکته توجه داشته باشید که دانشگاه های خصوصی امکان بورس  را برای قبل از شروع تحصیل یا در حین تحصیل فراهم می کند.

هزینه اقامت در ترکیه از شهریه دانشگاه مجزا بوده و متقاضی می تواند با توجه به بودجه ی مورد نظر خوابگاه یا منزل اجاره نماید قابل ذکر است که هزینه اجاره خوابگاه یا منزل به مراتب مناسب تر از بسیاری از کشور ها می باشد.

 

ظرفیت های پزشکی در ترکیه

ظرفیت های رشته پزشکی و همچنین سایر رشته ها در دانشگاه های ترکیه بسیار متفاوت می باشد به طوری که ممکن است در یک دانشگاه ظرفیت رشته پزشکی برای دانشجویان خارجی 120 نفر و در دانشگاهی دیگر 10 نفر باشد. در ادامه به ظرفیت های برخی از دانشگاه ها در سال 2021-2020 اشاره می کنیم.

دانشگاه سالیک بیلیملر 110 نفر

دانشگاه 19 ماییس 40 نفر

دانشگاه چکوروا 15 نفر

دانشگاه سلجوق 5 نفر

دانشگاه ارجیس 50 نفر

دانشگاه مارمارا 10 نفر

دانشگاه کریک کاله 2 نفر

دانشگاه آکدنیز 15 نفر

دانشگاه الوداغ 51 نفر

 

بورسیه پزشکی در ترکیه

دو راه برای گرفتن بورسیه پزشکی در دانشگاه های کشور ترکیه وجود دارد.

اول: شرکت در فراخوان بورس دولت ترکیه می باشد که شخص می تواند با استفاده از سوابق تحصیلی و رزومه ی خود در این بورسیه شرکت نموده و در صورت پذیرفته شدن تمامی هزینه های فرد در کشور ترکیه رایگان خواهد بود.

دوم: گرفتن بورسیه از دانشگاه می باشد که این مسیر مختص دانشگاه های خصوصی مانند دانشگاه آیدین استانبول و دانشگاه بیرونی است. به این صورت که دانشگاه های خصوصی با برگزاری آزمون های بورسیه، بر اساس نمرات معدل دبیرستان و یا نمرات آزمون YOS یا SAT برای متقضیان بورسیه ای بین 25% الی 100% در نظر می گیرند.

 

دانشگاه های مورد تائید پزشکی برای سال 2021-2020

دانشگاه آنکارا

دانشگاه آتاتورک

دانشگاه استانبول

دانشگاه کوچ

دانشگاه حاجت تپه

دانشگاه اژه

دانشگاه قاضی (فقط دندان پزشکی)

دانشگاه ازمیرکاتب چلبی (فقط دندان پزشکی)

دانشگاه سلیمان دمیرل (فقط دندان پزشکی)

 

مزایای پزشکی در ترکیه

تحصیل در کشور ترکیه بخصوص تحصیل در رشته ی پزشکی در ترکیه مزایای متعددی دارد مانند پایین بودن هزینه های تحصیل، اسکان و زندگی در کشور ترکیه به طوری که شما با مبالغ بسیار پایین هم می توانید در یک دانشگاه خوب مشغول به تحصیل شوید و از امکانات ویژه و خوابگاه هایی با قیمت بسیار مناسب بهره مند شوید. مزیت بعدی این دانشگاه ها بالا بودن سطح علمی آنهاست که همواره در سطح بین المللی از رتبه های خوبی برخوردارند همچنین ویژگی بخصوص این دانشگاه ها داشتن برنامه تبادل دانشجو (اراسموس) با دانشگاه های اروپایی می باشد، یکی دیگر از مزایای تحصیل پزشکی در ترکیه وجود امکانات بالا در دانشگاه های این کشور است بطوری که دانشگاه های ترکیه معمولا از نظر خدمات رفاهی، امکانات آزمایشگاهی و آموزشی، ورزشی، کتابخانه ای و... در سطح بالا قرار دارد. همچنین وجود دانشگاه های مورد تائید وزارت بهداشت ایران به ارزش دانشگاه های ترکیه می افزاید.

 

اعتبار دانشگاه های پزشکی و دندان پزشکی ترکیه در دنیا

دانشگاه های ترکیه از نظر بین المللی اعتبار خوبی دارند و دانشگاه هایی مانند دانشگاه حاجت تپه، دانشگاه کوچ و دانشگاه استانبول همواره از جایگاه ویژه ای برخوردار بوده اند. در ادامه به رتبه بین المللی چند مورد از این دانشگاه ها می پردازیم

دانشگاه استانبول   446

دانشگاه حاجت تپه 914

دانشگاه آنکارا  551 

دانشگاه مارمارا 1021

دانشگاه دوکوز ایلول 961

دانشگاه آکدنیز 1762

دانشگاه اژه 1174

دانشگاه کوچ 1151

دانشگاه قاضی 1447

تحصیل در سایر رشته های علوم پزشکی در ترکیه

در کنار متقاضیان رشته پزشکی بسیاری از افراد به تحصیل در سایر رشته های علوم پزشکی مانند دندان پزشکی، داروسازی، فیزیوتراپی و ... علاقه نشان می دهند. مسیر ورود برای این افراد با متقاضیان رشته پزشکی یکسان بوده و امکان اخذ بورسیه هم وجود دارد منتهی نمرات مورد نیاز و شانس قبولی در رشته های مختلف با توجه به اختلاف در تعداد متقاضیان متفاوت است به عنوان مثال قبولی در رشته فیزیوتراپی به مراتب آسان تر از رشته دندان پزشکی می باشد چرا که شرکت کنندگان رشته دندان پزشکی به مراتب بیشتر می باشد.

 

شرایط کار پس از تحصیل پزشکی در ترکیه

بر اساس آخرین بروز رسانی وزارت کار و امور اجتماعی ترکیه پزشکان خارجی می توانند در صورت اعلام نیاز و استخدام سازمانها و ارگانهای خصوصی مانند بیمارستان ها، کلینیک ها و اماکن مشابه به کار بپردازند. بدیهی است با توجه به سیاست های بکارگیری نیروی انسانی، میزان استخدام و نیاز به کادر پزشکی و بسیاری از عوامل دیگر ممکن است این مورد دچار تغییر شود. باید توجه داشت که همواره پزشکان خارجی که در داخل ترکیه تحصیل کرده اند از جانب استخدام کنندگان بیشتر ترجیح داده می شوند.

کالج ها و موسسات آمادگی آزمون های YOSو SAT

موسسه متروپل معتبرترین و باسابقه ترین موسسه ای است که هرساله دوره های آمادگی آزمون های YOS  و SAT را برگزار می کند. شعبه اصلی این موسسه در شهر آنکارا قرار دارد و در کل دنیا شعبات متعددی ایجاد کرده است. موسسه متروپل دوره های این دو آزمون را در بازه های زمانی مختلف برگزار می کند که متقاضی می تواند با توجه به نیاز خود در این دوره ها شرکت کند. پکیج آموزشی این موسسه شامل کلاس ها، کتب منبع، جزوات آموزشی و دفترچه های حل در منزل و آزمون های آزمایشی متمرکز می باشد همچنین این موسسه خدمات ثبت نام در آزمون و انتخاب رشته پس از آن را نیز در پکیج آموزشی ارائه می دهد.

 

منابع آزمون ورودی پزشکی ترکیه چیست؟

منابع مشخصی از طرف دانشگاه ها مشخص نشده است اما کتاب های انتشارات متروپل جامع ترین منابع این آزمون ها می باشند.

 

 شرایط پذیرش و قبولی پزشکی در دانشگاه های خصوصی ترکیه چیست؟

شرکت در آزمون یوس یا sat و یا پذیرش از طریق معدل.

 

 آیا دانشگاه های مورد تائید وزارت بهداشت ترکیه جزء دانشگاه های دولتی هستند؟

بله در بین این دانشگاه های هم دانشگاه های دولتی و هم دانشگاه های خصوصی وجود دارد.

 

امکان اخذ پذیرش بدون آزمون و از طریق معدل وجود دارد؟

بله وجود دارد اما برای رشته های پزشکی و علوم پزشکی رقابت در دانشگاه های دولتی برای پذیرش با معدل بسیار سنگین می باشد.

 

پس از تحصیل در ترکیه امکان اخذ اقامت وجود دارد؟

بله فارغ التحصیلان می توانند از طریق شغل خود اقامت کاری اخذ کنند.

 

امکان تحصیل پزشکی و دندان پزشکی در ترکیه به زبان انگلیسی وجود دارد؟

بله در بسیاری از دانشگاه ها این دو رشته به زبان انگلیسی نیز تدریس می شود.

 

تاریخ برگزاری آزمون ورودی یوس ترکیه چه تاریخی است؟

این آزمون هرساله در بازه زمانی اواخر فروردین الی اوایل خرداد برگزار می گردد.

 

امکان اخذ بورسیه پزشکی ترکیه وجود دارد؟

بله متقاضیان می توانند با شرکت در فراخوان بورسیه دولت ترکیه این امکان را کسب کنند.

 

آزمون ست در چه تاریخی برگزار می شود؟

این آزمون سالانه 4 مرتبه در کشور ترکیه برگزار می شود که آخرین تاریخ مربوط به لینک زیر می باشد

https://collegereadiness.collegeboard.org/sat/register/dates-deadlines

 

امکان اخذ بورسیه تحصیلی ترکیه برای رشته های پزشکی وجود دارد؟

بله متقاضیان می توانند با شرکت در فراخوان بورسیه دولت ترکیه این امکان را کسب کنند.

 

 

سایر مطالب مرتبط در سایت متروپل

رشته دندانپزشکی در ترکیه

اقامت ترکیه از طریق تحصیل

آموزش زبان ترکی استانبولی

 

راه های ارتباط با ما:

سایت:

www.turkey-study.com
تلفن تماس:
09129346652
02188664068
تا انتهای مسیر همراهتان هستیم.

 

تحصیل  پزشکی در ترکیه | متروپل
تحصیل پزشکی در ترکیه | متروپل

متروپل ونک