تحصیل پزشکی در ترکیه | متروپل

تحصیل پزشکی و تربیت پزشک در ترکیه به زمانهای بسیار دور برمی گردد، در مقاله ای که سال ۲۰۱۰ تحت عنوان تاریخچه ی آموزش پزشکی در نشریه ی پزشکی دانشگاه hacettepe منتشر شده است، آموزش پزشکی در زمان سلجوقیان و امپراتوری عثمانی بصورت منظم آغاز و در محل هایی به نام دارالشفاء و دارالطب انجام می شد. علاوه بر این بصورت سنتی نیز افرادی تجربیات خود را در زمینه های مختلف پزشکی در اختیار نسل بعد از خود قرار می دادند. بر اساس یک مقاله ی دیگر که در نشریه پزشکان خانواده ی ترکیه چاپ شد آموزش پزشکی بصورت سیستماتیک و امروزی برای اولین بار در سال ۱۸۲۷ میلادی با تأسیس مرکزی بنام طب خانه “Tıbhane” آغاز شد.

این مرکز با داشتن ۲ بخش به نامهای طب خانه ی امیری و جراح خانه ی امیری با الگو گرفتن از آموزش پزشکی آن دوران در اروپا یک دوره ی ۴ ساله اجرا می کرد که در خاتمه ی تحصیلات دانشجویانی که از نظر اساتید موافق بودند به بیمارستانهای پزشکی فرستاده می شدند. این افراد برای آنکه بتوانند به عنوان پزشک مستقل کار کنند ملزم بودند چندین سال تحت نظارت پزشکان با تجربه کار کنند. در سال ۱۸۳۹ با تاسیس مکتب طبیه ی  عدلیه ی  شاهانه و با حضور اساتیدی که در کشور فرانسه آموزش دیده بودند امر آموزش پزشکی ادامه یافت و زبان آموزشی نیز فرانسه گردید. در سال ۱۸۶۷ با تاسیس مکتب طبیه ملکیه و آموزش پزشکی به زبان ترکی در این مکتب و ادامه ی کار آن زبان آموزش پزشکی هم در بخش آموزش پزشکی ارتش و هم در بخش آموزش پزشکی عمومی به ترکی تغییر یافت.

پس از سالهای جنگ جهانی اول و جنگ استقلال و آغاز دوران جمهوریت در ترکیه نیز آموزش پزشکی ادامه پیدا کرد و در سال ۱۹۲۵ با آغاز سیاستهای سلامت عمومی و هماهنگ سازی خدمات بهداشتی با نیازهای ملی آموزش پزشکی نیز متحول گردید. در سال ۱۹۳۳ با رفرم هایی در آموزش عالی صورت گرفت دارالفنون در استانبول بسته شد و بجای آن دانشگاه استانبول فعلی  و در داخل آن نیز دانشکده ی پزشکی دانشگاه تأسیس گردید. به دنبال آن نیز در سال ۱۹۴۵ در دانشگاه آنکارا و ۱۹۵۵ در دانشگاه اگه (ازمیر) دانشکده های پزشکی آغاز به کار کردند. دانشکده ی پزشکی دانشگاه حاجت تپه نیز در سال ۱۹۶۳ آغاز بکار نمود.

 

دانشکده های پزشکی جهت تحصیل در ترکیه

در حال حاضر در دانشکده های پزشکی دانشگاه های ترکیه سیستم های آموزشی مختلفی اجرا می شود. مهمترین و رایج ترین این سیستم ها به ترتیب سیستم آموزش پزشکی کلاسیک، سیستم یک پارچه و سیستم مبتنی بر حل مشکل می باشند. در حال حاضر سیستم آموزش پزشکی کلاسیک به ندرت مورد استفاده ی دانشکده های پزشکی استفاده می شود. بطور کلی آموزش پزشکی در دانشگاه های کشور ترکیه در ۶ سال اجراء می شود. برای دانشگاه هایی که زبان آموزشی آنها انگلیسی است ۱ سال نیز دوره ی آموزش زبان نیز به آن اضافه می شود. در مورد دانشجویان خارجی در دانشگاه هایی که زبان آموزش ترکی می باشد نیز ۱ سال آموزش زبان ترکی اجراء میگردد.

آموزش پزشکی در ۳ سال اول برای آموزش دروس پایه ی پزشکی مانند آناتومی، فیزیولوژی، فارماکولوژی و ... بوده، ۲ سال بعدی برای آموزش دروس بالینی مانند جراحی، داخلی، اطفال و ... اختصاص داده شده است. کلیه ی دروس بر پایه ی آموزش تئوری و عملی و کارآموزی بوده در سال آخر دوره ی انترنی (کارورزی) اجرا می شود.

 

دوره های تخصصی تحصیل پزشکی در ترکیه

در مورد دوره های تخصصی پزشکی نیز باید خاطر نشان ساخت که سازمان سنجش کشور ترکیه برای فارغ التحصیلان پزشکی عمومی که می خواهند به تحصیلات تخصصی ادامه دهند آزمونی را تحت عنوان توس (TUS (Tıpta Uzmanlık Sınvı برگزار می کند. متقاضیان با امتیازات کسب شده در این آزمون و با توجه به اعلام ظرفیت دانشگاه های مختلف و آماده کردن مدارک دیگری نظیر مدرک زبان می توانند برای دوره ی تخصصی اقدام کنند. این آزمون همه ساله دو بار برگزار می شود. در مرحله ی اول از دروس پایه ی پزشکی و در مرحله ی دوم آن از دروس بالینی آزمون بعمل می آید. 

سایر مطالب مرتبط در سایت متروپل

رشته دندانپزشکی در ترکیه

اقامت ترکیه از طریق تحصیل

آموزش زبان ترکی استانبولی

تحصیل  پزشکی در ترکیه | متروپل
تحصیل پزشکی در ترکیه | متروپل
نظرات کاربران
ارسال نظر


متروپل ونک