آزمون اس ای تی چیست | دوره sat

مقدمه ای بر آزمون sat  

آزمون SAT  امتحانی به زبان انگلیسی باشد که در ایالات متحده آمریکا بنیانگذاری شده و از سوی مؤسسه غیرانتفاعی The College Board طراحی و برگزار می­ گردد. دانشجویان متقاضی ورود به دانشگاه های آمریکا در این آزمون شرکت می­ کنند و امتیاز آن در گرفتن پذیرش در دانشگاه های خوب مؤثر می باشد. این آزمون پیش نیازی برای اخذ پذیرش برای مقطع کارشناسی در بعضی دانشگاه ها جهت تحصیل در ترکیه در کشورهایی همانند آمریکا، انگلیس، کانادا، استرالیا، نروژ و …می باشد. برای ورود به دانشگاه های ترکیه، علی الخصوص دانشگاه های انگلیسی زبان در مقطع کارشناسی نیاز به شرکت در این آزمون و کسب امتیاز بالا در آن می باشد. دانشگاه هایی که با امتیاز آزمون SAT دانشجو جذب می کنند معمولاً دانشگاه های فنی و انگلیسی زبان ترکیه می باشند.

دانشگاه هایی که آزمون sat  قبول می کنند:

 

دانشگاه فنی خاورمیانه

دانشگاه بغازیچی

دانشگاه مارمارا

دانشگاه فنی استانبول

دانشگاه حاجت تپه

دانشگاه قاضی

دانشگاه یلدیز تکنیک

دانشگاه باهچه شهیر

دانشگاه کوچ

دانشگاه سابانجی

دانشگاه الوداغ

دانشگاه آنکارا

دانشگاه ازمیر کاتب چلبی

دانشگاه باشکنت

دانشگاه بیلکنت

​ دانشگاه ارزینجان بینالی ییلدریم

دانشگاه آلانیا علاالدین کی قباد

دانشگاه پاموک کاله

دانشگاه ازمیر تکنیک

دانشگاه بورسا تکنیک

دانشگاه دوملو پینار

دانشگاه بولنت اجویت

دانشگاه گیرسون

دانشگاه جمهوریت

دانشگاه یلدیریم بایزید

انواع آزمون اس ای تی

دو نوع آزمون SAT وجود دارد،  نوع اول General SAT و نوع دوم Subject SAT می باشد. آزمون General SAT  برای متقاضیانی است که قصد پذیرش از مراکز آموزشی را دارند اما آزمون Subject SAT مناسب متقاضیانی است که می خواهند از دانشگاه های معتبر پذیرش بگیرند. آزمون SAT سالانه 7 مرتبه در کشور ایالات متحده ی آمریکا  و سالانه 6 مرتبه در دیگر کشور ها برگزار می شود و مدت اعتبار نتیجه این آزمون دو سال می ­باشد.
آزمون SAT در ایران برگزار نمی شود و متقاضیان شرکت در این آزمون باید به کشور هایی نظیر امارات، ترکیه، آذربایجان و … سفر کنند تا بتوانند در آزمون شرکت کنند. قسمت اول و دوم آزمون SAT هر کدام دارای 200 تا 800 نمره می باشند و  نمره پایانی که به داوطلب داده خواهد شد بین 400 تا 1600 می باشد.

بخش های آزمون SAT

آزمون SAT مشتمل بر سه بخش  زیر بوده و مدت زمان آن 180 دقیقه می باشد.

بخش درک مطلب ( Evidence-Based Reading):  تعداد سوالات این بخش 52 سوال و مدت پاسخگویی به سوالات 65 دقیقه می باشد در بخش درک مطلب تمامی سوالات این بخش به صورت چند گزینه ای می باشند و باید به سوالات بر اساس متون پاسخ داده شود. برخی متون شامل نمایه های اطلاعاتی مانند جدول، نمودار و یا گراف می باشند که البته پاسخگویی به سوالات آنها مبتنی بر دانش ریاضی نخواهد بود. مباحث متون مربوطه معمولا از منابع متون ادبی کلاسیک یا معاصر آمریکا، متونی مرتبط با اقتصاد، روان شناسی، جامعه شناسی، زیست شناسی، زمین شناسی، شیمی و فیزیک می باشد و خوشبختانه نمره منفی برای پاسخ های ناصحیح منظور نمی شود. نمره این بخش با ترکیب با بخش نگارش و آزمون زبانی اعلام می شود و از 200 تا 800 می باشد.

بخش ریاضیات (Math): نمره این بخش 200 تا 800 می باشد. در بخش ریاضیات مباحث مربوط به هندسه، آمار و احتمال و مثلثات می باشد. ضمن اینکه بخش اعظم سوالات به صورت چند گزینه ای و برخی پاسخ محور می باشند. بنابراین دانش آموزان می بایست با انجام محاسبات مربوطه، پاسخ مربوطه را خود بدست بیاورند. به خاطر داشته باشید که نمره منفی یرای پاسخ های نا درست منظور نمی شود. بخش ریاضیات شامل دو بخش است که در بخش اول: تعداد سوالات این بخش 20 سوال و مدت پاسخگویی به سوالات 25 دقیقه می باشد و استفاده از ماشین حساب در این بخش مجاز نمی باشد. در بخش دوم: تعداد سوالات این بخش 38 سوال و مدت پاسخگویی به سوالات 55 دقیقه می باشد و استفاده از ماشین حساب در این بخش مجاز می باشد.

بخش نوشتاری: (Essay Optional):  مدت زمان برگزاری این بخش 70 دقیقه خواهد بود و نمره آن از 200 الی 800 می باشد. این بخش در انتهای آزمون پس از بخش درک مطلب و بخش نگارش و آزمون زبانی مورد آزمون قرار می گیرد. این بخش اختیاری می باشد. این بخش 3 مهارت خواندن، تحلیل و نگارش را شامل می شود. مدت پاسخگویی به سوالات این بخش 50 دقیقه می باشد. نمره این بخش به صورت مستقل گزارش می شود.

سئوالات آزمون اس ای تی به سه شكل مختلف مطرح می گردد:

سئوالات چند گزینه ای (Multiple choice questions)
سئوالات تشریحی (student –produced responses) (تعداد 10 سئوال از سئوالات بخش ریاضیات از این گونه می باشد)
نوشتاری (Essay)
 

نتیجه آزمون sat

نتیجه آزمون SAT بر اساس ارزیابی جداگانه هر یك از سه بخش مذكور حاصل می شود. در اخذ پذیرش، دانشگاه های كشور ایالات متحده امریكا امتیاز كسب شده توسط  داوطلب از هر سه بخش آزمون را مدنظر قرار می دهند لیكن دانشگاه های كشور تركیه مبنای پذیرش را بر اساس دو بخش ریاضیات و ادبیات زبان انگلیسی قرار داده و امتیاز بخش نوشتاری مدنظر قرار نمی­ گیرد.

مراکز برگزاری آزمونSAT در کشور ترکیه:

ANKARA, TURKEY TURKISH-AMERICAN ASSOCIATION

ANKARA, TURKEY BILKENT UNIV PREPERATION SCHOOL

TARSUS, TURKEY TARSUS AMERICAN SCHOOL

 ISTANBUL, TURKEY ROBERT COLLEGE

IZMIR, TURKEY THE AMERICAN COLLEGIATE INSTITUTE

 

تقویم آزمون های SAT

تاریخ آزمون                                                                 آخرین تاریخ ثبت نام

8 شهریور                                                                      10 مرداد

5 مهر                                                                           5 شهریور

9 آبان                                                                          14 شهریور  

17 آبان                                                                        16مهر

15آذر                                                                          15 آبان

23 اسفند                                                                     24 بهمن

8 اردیبهشت                                                                 19 فروردین

5 خرداد                                                                      16 اردیبهشت

دوره های SAT در موسسه متروپل

در موسسه متروپل دوره های آمادگی آزمون SAT به صورت گروهی و خصوصی و طی دوره های آنلاین و حضوری برگزار می گردد. درطی این دوره های زبان انگلیسی، ریاضی، هندسه و زبان ترکی استانبولی تدریس و منابع آزمون SAT در اختیار متقاضیان قرار می گیرد. در طول دوره متقاضیان در آزمون های آزمایشی شرکت کرده و نقاط ضعف و قوت خود را می شناسند. موسسه متروپل خدمات ثبت نام در آزمون و انتخاب رشته پس از آزمون را نیز برای داوطلبین انجام می دهد.

 

سایر آزمون های تحصیل در ترکیه

آزمون تومر در دوره تومر

آزمون یوس در دوره یوس

تحصیل داروسازی در ترکیه

تحصیل پزشکی در ترکیه


راه های ارتباط با ما:

سایت:

www.turkey-study.com
تلفن تماس:
09129346652
02188664068
تا انتهای مسیر همراهتان هستیم.

آزمون اس ای تی چیست | دوره sat
آزمون اس ای تی چیست | دوره sat

متروپل ونک